Fibromiyaljinin Tedavisi Var mı?

Fibromiyalji teşhis ve tedavi edilmesi zor ve gizemli bir hastalıktır. Belirtileri arasında kas ağrısı ve sertliği, uyku bozukluğu, yorgunluk, zayıf hafıza ve depresyon yer alır.

Fibromiyaljinin Tedavisi Var mı?

Kesin olarak tanı koyan tıbbi tarama veya testler mevcut değildir. Anormal sonuçlar sadece serotonin ve dopamin seviyelerinin düşmesi ve P maddesinin artışıdır. P maddesi ağrıyı gösteren biyolojik bir işarettir. Fibromiyalji hastalarından alınan beyin omurilik sıvısında normal seviyenin üç katı kadar P maddesi bulunur.

Bu gizemli durum için bilinen bir sebep yoktur. Bir teori kronik yorgunluk sendromu gibi virüs tarafından tetiklendiğini savunur. Genellikle belirtileri stresli bir olay başlatır.

Fibromiyalji hastaları vücudunun tamamında ağrıdan şikayet ederler. Bacaklardaki, kollardaki ve göğüsteki kaslar ağır, ağrılı ve enflame hissedilir fakat fibromiyalji enflamatuar bir vaka değildir. Sinir sistemi yanlış çalışıyor, fiziksel olarak ağrıya sebep olan bir şey yokken kaslardan beyne aşırı ağrı mesajları gönderiyor gibi görünmektedir. 

Her kişi farklı belirtiler yaşadığından tedavi kişiye özel olmalıdır. Magnezyum, sarı kantaron ve hafif egzersiz tedavi amacıyla kullanılır. Magnezyum tüm kasla alakalı rahatsızlıklar için ihtiyaç duyulan mineraldir. Sarı kantaron serotonin ve dopamin seviyelerini yükseltir, depresyona faydalıdır ve sinir sistemini düzenler. 

Fibromiyalji hastaları kas ağrısı ve yorgunluk hissetseler de yürümek, yüzmek ve çok yoğun olmayan Pilates gibi nazik egzersizler, yaparken ağrı verse bile faydalı olmaktadır. Diğer çareler arasında enerji üretimini artıran ve sinir sistemine iyi gelen B kompleks vitamini tableti yer alır. B12 özellikle faydalıdır ve enjeksiyon şeklinde alınabilir. Stres de görülüyorsa Sibirya ginsengi ve Hint ginsengi otları kullanılabilir.

Beslenme konusunda monosodyum glutamat ve aspartam tüketiminden kaçınmak yardımcı olabilir. Zerdeçal, acı kırmızı biber ve zencefilin P maddesi üretimini engellediği görülmüştür. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye