Gebelikte Ters Etki Yapan Bitkiler, Vitaminler ve Mineraller

Hamile kadınlar vitamin ve mineral alımına dikkat etmelidir.

Gebelikte Ters Etki Yapan Bitkiler, Vitaminler ve Mineraller

Hamile kadınlar vitamin ve mineral alımına dikkat etmelidir. A vitamini gebelikte dikkatle tüketilmelidir, son araştırmalar kalp anormallikleri, tavşan dudaklılık ve dudak yarılması gibi doğumdan kaynaklanan bozuklukların riskini arttırdığını belirtir. 15,000 IU kadar düşük doz vitamin A, zihinsel gerilikte rastlanan konjenital küçük baş anormalliği (mikrosefali) oluşumuyla ilişkilendirilmiştir. Ancak, diyetten alınan daha yüksek veya düşük A vitamininin bu gibi doğum kusurlarıyla ilişkili olduğuna dair kanıt yoktur. Dr. Gaby "Çok yüksek A vitamini dozlarının doğum kusurlarına yol açtığı şüphe götürmez. Bilmediğimiz kısmı hamile kadınlar için uygun A vitamini dozu ve güvenli olan maksimum A vitamini dozudur. Herkes günde 10,000 IU miktarının güvenilir olduğunda hemfikirdir. Eğer hamilelikte daha fazla A vitamini alımını gerektiren tıbbi bir durum varsa riskler ve faydaları dikkatlice değerlendirilmelidir.

Vücutta A vitaminine dönüştürülen beta karoten görece daha az toksik ve daha güvenlidir. Ancak özellikle hamileliğin ilk evrelerinde yüksek dozda beta karoten de önerilmez. Hamilelikte bu takviyenin kullanılmasında mutlaka gerekli olan miktardan daha fazlasının alınmaması gerekir.

Hamilelikte kullanımı önerilen birçok bitki varken, kullanılmaması gerekenler de vardır. Dr. Birdsall’a göre güzçiğdemi, sarıçalı, altınmühür, ardıç, erkek eğrelti otu, köpekelması (adamotu), yarpuz, sedefotu, adaçayı, karapelin, solucanotu, mazı ağacı ve acı pelin düşüğe sebep olabilir. Bitkiler dikkatli ve profesyonel bir gözetim altında kullanılmalıdır. Hamilelikte kesinlikle ters etki yapan bitkiler vardır. Bu bitkilerin arasında oldukça sık kullanılan laksatif sinameki ve kaskara sagrada bulunur. Sinameki adet kanamasını başlatıcı etki gösterir ve düşüğe yol açabilir.

Alkaloid berberin maddesi içeriği yüksek olan altınmühür, sarıçalı, mahonya kökü gibi bitkiler hamilelikte kullanılmamalıdır. Tarihte altınmühür doğum sonrası rahim hemoroidlerini iyileştirmekte kullanılmıştır çünkü güçlü rahim kasılmalarına yol açar. Meyankökü östrojen benzeri maddeler içerir ve hamilelikte kullanılmamalıdır. Ardıç cenine zarar verebilir ve düşüğe yol açabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye