Çocuklarda Kulak İltihabı ve Alternatif Tedavisi

Östaki borusu orta kulak ve boğazın arkasındaki basıncın dengelenmesini sağlayan bir kanaldır.

Östaki borusu orta kulak ve boğazın arkasındaki basıncın dengelenmesini sağlayan bir kanaldır. Buradan kulağa bakteri girebilir. Kulak enfeksiyonları genellikle soğuk algınlığından sonra östaki borusu tıkanıp enfekte olunca görülür. Bakteri enfeksiyonunun sebep olduğu iltihap birikmesi aşırı ağrıya ve genellikle ateşe yol açar. Sorunlu işleve sahip östaki boruları da probleme katkıda bulunabilir. Çocukların %80’i ilk 5 yılları içinde en az bir kere kulak enfeksiyonu yaşarlar. Kulak enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen çocuk doktora gösterilmelidir. Genellikle antibiyotikler reçete edilse de daha doğal yaklaşımları tercih eden ebeveynler için seçenekler mevcuttur.

Emzirmek kulak enfeksiyonlarına karşı korur. Bebekler ne kadar uzun süre emzirilirse kulak ve diğer enfeksiyonları kapma olasılığı o kadar düşer. Bunun olası sebepleri anne sütünde yer alan antikorlar ve alerjen olabilen inek sütünün kullanılmaması olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler kulak enfeksiyonlarına yatkın çocuklara yardımcı olabilmektedir. Soğuk çorap tedavisi, sığır kuyruğu çiçeği yağının kulak damlaları, saatte veya iki saatte bir 1,000 mg C vitamini alınması ekinezya ve uygun homeopatik tedaviyle çocuk bir yıl boyunca hasta olmayabilir. Bu yöntemler genellikle antibiyotiklerden daha hızlı etki ederler ve çok güvenlidirler. Ancak enfeksiyon mastoid kemiğine veya beyin zarına yayılırsa antibiyotik kullanımı şarttır. 

Ayurvedik Tıp: Lenfatik drenaj masajı faydalı olabilir. Bu sayede iç kulak kanalları boşaltılacaktır. Lenf nodüllerine günlük olarak masaj yapmak enfeksiyonun tekrarlamasını önler. C vitamini ve sarımsak yağı kapsülleri de önerilir.

Geleneksel Çin Tıbbı: Kronik kulak enfeksiyonları genellikle çok antibiyotik kullanılan çocuklarda görülür ve antibiyotikler yüzünden zayıflayan bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Kantaron kökü, hanımeli çiçeği, altın çanak tedavide kullanımı uygun olan bitkilerdir. 

Homeopati: Orta kulak enfeksiyonlarının uzun dönemli tedavisinde önemli bir faktör aşıların bağışıklık sistemindeki etkileridir. Ebeveynlere çocuklarını aşılatmak için kulak enfeksiyonlarının tamamen geçmesini beklemek tavsiye edilir. Bir aşı dizisi zaten zayıflamış bağışıklık sistemi üzerinde önemli yük yaratabilir. 

Kulak enfeksiyonu homeopatiyle iyileştirilecekse çocuğun yapısı göz önüne alınmalıdır. Bunun için çocuğun sıcak veya soğuk olduğu, belirli bölgelerde çok terlediği, nasıl uyuduğu gibi belirtilere bakılır. Bununla beraber uzun dönemde etkili olacak bir tedavi geliştirmek kolaylaşır. Çocuğun kulağına 4-5 damla ılık sebze, susam veya sığır kuyruğu çiçeği yağı damlatmak ve bir pamukla orda kalmasını sağlamak kulak ağrısını önemli ölçüde azaltır.

Bitkisel Tıp: Kulak enfeksiyonlarında bitkisel çareler arasında ekinezya ve sarımsak yağı kapsüllerinin dahilen kullanımı yer alır. Kulak zarında bir delik olmadığı sürece kulağa sığır kuyruğu çiçeği yağı damlatılması önerilir.

Dr. David Hoffman 6 yaşındaki ve nörolojik sağırlık (her iki kulakta sinir hasarı) teşhisi konmuş bir hastasını anlatıyor. Çocuk ağrı yaşamamasına rağmen okulda iyi duyamıyordu. Kendisi ve ailesi ciddi sinüs problemleri yaşamaktaydı. Aileye reçete edilen altın başak, ekinezya ve çiğ sarımsak aşırı mukus salgılanmasını azalttı. Nörolojik sağırlığı iyileştiren bir bitki olmadığı için Dr. Hoffman çocuğun duyumunun iyileşmesini beklemiyordu. Ancak bu bitkilerle ve diyetin de mukus salgısını azaltan gıdalarla değiştirilmesi ile çocuğun sinüs problemi azaldı ve duyumu daha iyi oldu. Çocuğa yanlış teşhis konulmuştu ve sorununun %50’si mukus birikiminden kaynaklanmaktaydı. Bu da orta kulakta uzayan enfeksiyona sebep oluyordu ve sinir hasarıyla alakalı değildi. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye