Gıdaları Uzun Ömürlü Kılma Yolları

Bu ipuçları yiyeceklerinizin bozulmamasını sağlayacak.

Gıdaları Uzun Ömürlü Kılma Yolları

Ortalama bir Amerikan her ay 10 kilodan fazla gıda israf eder. Bu sebeple Amerika’daki yiyeceklerin yaklaşık %40’ı yenilmeden çöpe gitmektedir. Bu miktarın bir kısmı üretim ve işleme aşamasında israf olsa da önemli bir kısmı evde, tüketilmeden önce bozulan yiyeceklerden oluşur.

Bu dört kişilik bir aileye yılda 2000 dolardan fazla masraf ve hiç tüketilmeyecek gıdalar için harcanan çok miktarda temiz su demektir. Ayrıca tüketilmeyen gıdaların tarlalarda işgal ettiği yer, artan çöplerden yayılan daha fazla metan gazı da düşünülmesi gereken diğer faktörlerdir. 

Taze gıdalar hızlı bozulur ve Amerika’da tüketildiğinden daha çoğu israf edilmektedir. Bazı ipuçlarıyla taze meyve ve sebzelerin dolabınızdaki ömrünü uzatarak konserve ve donmuş alternatiflerinden kaçınabilirsiniz. 

Sebzeler
 1. Soğanları eski bir külotlu çorabın içinde 8 aya kadar saklayabilirsiniz. Ayrı durmaları için her bir soğan arasına bir düğüm atın.
 2. Yeşil soğanı doğrayın ve boş bir plastik su şişesinde saklayın. Şişeyi buzlukta tutun ve pişirirken ihtiyaç duyduğunuz kadarını alın.
 3. Patatesleri soğanlardan ayrı saklayın. Elmaların yanında saklamak patateslerin filizlenmesini geciktirecektir.
 4. Kuşkonmaz dolapta dik olarak, bir bardak suyun içinde, tepeleri plastik bir torbayla kaplı olarak saklanmalıdır. Çiçeği vazoya koyar gibi kuşkonmazın da önce dibini kesin.
 5. Bir kaptaki salata yeşilliklerini kağıt havlu üzerinden streç filmle kapatın. Kağıt havlu fazla nemi emecektir. Salata kurutucular da fazla ıslaklığı alarak daha uzun taze kalmalarını sağlar.
 6. Mantarlar bir kağıt torbada, serin ve kuru bir yerde veya buzdolabında saklanmalıdır. Plastikte saklamayın çünkü en ufak nem bozulmalarını sağlayacaktır.
Meyveler
 1. Böğürtlen, dut, çilek gibi yumuşak meyveleri, bir birim sirke (beyaz veya elma şırası), 10 birim su karışımında çevirin. Sirkeyi tatmayacaksınız ancak bu çözelti meyvelerin küflenmesini ve yumuşamasını önleyecektir.
 2. Dilimlenmiş avokado veya guakamoleyi saklarken, çekirdeklerini içinde bırakın, üstüne spreyle biraz limon suyu veya zeytinyağı sıkın, streç filmle kaplayın ve dolaba koyun. Bu şekilde kararması önlenmiş olur.
 3. Eğer elmalarınızın biri çürümüşse diğerlerinden hemen ayırın, çünkü kalanları da çürütebilir.
 4. Bir salkım muzun tepesini streç filmle kaplarsanız günlerce taze kalırlar. Ayrıca muzları diğer meyvelerden ayrı saklayın çünkü çok fazla etilen gazı salgılarlar ve bu da olgunlaşmayı hızlandırır.
 5. Domatesleri oda sıcaklığında güneş ışığından uzakta, tek kat halinde ve sap kısmı yukarıda saklayın. Plastik torbada durmaları bozulmalarını hızlandırır.

Otlar
 1. Maydanoz, fesleğen, kişniş ve Frenk soğanı gibi hassas otları buzdolabında dik şekilde, suyun içinde saklayın (vazodaki çiçekler gibi).  Tepelerine plastik bir torba geçirin ve bir lastik yardımıyla bardağın etrafına sabitleyin.
 2. Kekik gibi yağlı otları gevşek bir şekilde demet yapın, diplerinden bir iple bağlayın ve mutfağa asın.
 3. Bir buz kalıbını zeytinyağıyla doldurun ve her bölmeye doğranmış otlar koyun (biberiye, adaçayı, kekik, oregano gibi). Dondurun ve aromalı yağ istediğinizde bir küp kullanın.
 4. Taze zencefil kökünü buzlukta saklayın. Pişirirken, donmuş halde de rendeleyebilirsiniz.

Süt Ürünleri ve Yemişler
 1. Kurumasını engellemek için peynirin kesilen kısmını tereyağı ile ovun.
 2. Peynir streç filme değil yağlı kağıda sarılmalı ve plastik bir torbaya konulmalıdır.
 3. Peyniri buzdolabının en sıcak kısmında saklayın (sebze veya peynir bölmesi gibi)
 4. Daha uzun taze kalmaları için yemişler buzlukta saklanabilir. Vakumlu kavanozlar da idealdir. 

Diğer İpuçları
 1. Sütü ve diğer hızlı bozulan ürünleri buzdolabının kapağında değil, orta bölmelerinde saklayın. Kapakta sıcaklıklar daha değişkendir.
 2. Sebze meyveleri ve etleri aynı çekmecede saklamayın, çapraz kontaminasyon bozulmalarına sebep olabilir. 
 3. Buzdolabını tıka basa doldurmayın çünkü kalabalık bir dolapta hava iyi dolaşamaz ve bozulmaya sebep olacak sıcak noktalar oluşabilir.
 4. Saklamadan önce meyveleri, sebzeleri ve etleri doğramayın, bu şekilde daha hızlı bozulurlar.
 5. Cam kavanozlar ve vakumlu kavanozlar gıdaları saklamak açısından daha sağlıklıdır.
 6. Küfün taze gıdalara yayılmasını önlemek için bozulmuş gıdaları derhal buzdolabından çıkarın.
 7. Buzdolabınız için etilen gazı emen poşetlerden alabilirsiniz. 
 8. Gıdaları sakladığınız poşetlerdeki havayı boşaltarak daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Poşeti göğsünüze dayayıp kollarınızla havasını boşaltın, bu şekilde vakum etkisi elde edin. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye