Güne Limon ve Suyla Başlayın

Limon suyu ve su karışımı sabahları içmek için sağlıklı bir tercih

Güne Limon ve Suyla Başlayın

Antioksidanlar ve diğer sağlık faydalarıyla dolu olan bir bardak su ve yarım limon suyu karışımı, vücudu ve zihni canlandırır. Sabah ilk iş bu karışımı içmek için işte 10 sebep:

1- Bağışıklık Sistemini Destekler
Bir bardak suya sıktığınız yarım limon C vitamini açısından zengindir, dolayısıyla bağışıklık sistemini canlandırır ve vücuda soğuk algınlığı ve griple savaşırken yardım eder. Limon ayrıca vücudun demiri emme yeteneğini de artırır; demir de bağışıklık sistemi için önemli bir besin maddesidir. C vitamini sebze ve meyvelerden alınan demirin biyolojik olarak kullanılabilirliğini dörde katlar. 

2- Sindirime Yardımcıdır
Limon suyunun atomik yapısı midenin sindirim salgılarına benzer olduğu için sindirim kanalında faydalıdır. Atıkları daha verimli temizleyerek bağırsakları arındırır ve sindirim salgılarının oluşumunu canlandırır. Limonun sindirime desteği hazımsızlık, mide ekşimesi ve şişme durumlarında da kendini gösterir.

3- Cildi Onarır
Limon, cildin yaşlanmasıyla savaşmak için çok iyidir. Antioksidan özellikleri yaşlanma belirtilerinden sorumlu olan serbest radikallerin zararıyla savaşır. Limonda bolca bulunan C vitamini kolajen oluşumunu sağlar, bu da kırışıklıklardan kaçınmak için iyidir. C vitamini amino asitlerin kolajen oluşturacak şekilde sentezlenmesinde gereklidir. Kolajenin ve bağlayıcı dokunun işi ise cilt dokusunu sıkı tutmak ve korumaktır. 

4- İştahı Azaltır
Limon turunçgillerde bolca bulunan çözünebilir bir lif olan pektin içerir. Lif tokluk duygusu uyandırır ve bu şekilde açlık hissini ve açlık krizlerini azaltır. Daha uzun süre daha tok hissederek abur cubur veya sağlıksız gıda tüketimini azaltabilirsiniz. 

5- pH Seviyesini Dengeler
Limon vücut için en alkalize gıdalardan biridir ve çok fazla asit vücutta enflamasyona sebep olabileceğinden iyi bir pH dengesi çok önemlidir. Çoğu kişinin vücudu asidik durumdadır. Limonun yapısı asidik olarak bilinse de sindirim sonrası etkisi baziktir ve tehlikeli olabilecek asit seviyesini aşağı çeker.

6- İdrar Yolunu Temizler
Limon suyu diüretiktir, bu da idrar oluşumunu desteklediği anlamına gelir. Sonuç olarak toksinler daha hızlı atılır, metabolizma temiz ve sağlıklı kalır. Limon suyu ayrıca idrar yolunun pH dengesini değiştirerek kötü bakterilerin çoğalmasını engeller.

7- Nefesi Temizler
Limon suyunun antiseptik özelliği, ağızdaki kötü bakterileri öldürerek dezenfektan gibi davranmasını sağlar. Ayrıca bir bardak limonlu su, sabah içilen kahveden daha sağlıklıdır. Her ne kadar içilecek sıcaklık hakkında araştırmaya dayanan kanıtlar olmasa da oda sıcaklığında içilmesi tavsiye edilir. Çoğu sağlık profesyoneli oda sıcaklığının vücut sıcaklığına daha yakın olduğu ve bu sıcaklıkta içilince limon ve suyun sindirim sistemini sakinleştirebileceği konusunda hemfikirdir. Eğer limon suyu içerek diş minesini yıprattığınızdan endişe edersiniz, içtikten sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Fakat diş minesini aşındırmak için aşırı miktarda limon tüketmek gerekir.

8- Genel Olarak Sağlığı Korur
Limonun yüksek potasyum seviyesi beyin ve sinirlerin fonksiyonuna ve yüksek tansiyonun kontrol edilmesine yardımcıdır. Ayrıca düşük potasyum seviyesiyle ilişkilendirilen stres ve depresyona karşı da etkilidir. Limon ayrıca kılcal damarların geçirgenliğini ve genel olarak kan akışını geliştiren P vitamini içerir.

9- İyileşmeyi Teşvik Eder
Aksorbik asit ve C vitamini vücutta yaraların iyileşmesini sağlar, ayrıca sağlıklı kemikler, dokular ve kıkırdaklar için gereklidir. Vücutta enflamasyonu azaltır. C vitamini vücutta dolaşarak serbest radikalleri nötralize eder. Serbest radikaller sağlıklı hücrelere ve hücre zarlarına zarar vererek enflamasyona sebep olur.

10 – Karaciğeri Temizler
Limon suyu detoksa yardım ederek karaciğer temizleyici olarak çalışır. Sindirimde önemli bir asit olan safranın üretimini teşvik ederek karaciğeri arındırır ve canlandırır. Limon suyu ayrıca aşırı safra akışını da kontrol eder, vücutta üretilen balgam miktarını azaltır ve safra taşlarının çözülmesine yardımcı olur. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye