Hamilelikte Mutlu Kalmak

Mutlu annelerden sağlıklı ve mutlu bebekler doğar.

Hamilelikte Mutlu Kalmak

Hamilelik kendinizi pohpohlamak, bol bol dinlenmek ve her şeyin ötesinde mutlu olmak için bir dönemdir. Bunların ne kadar önemli olduğu iyi anlaşılmalıdır. Nasıl ki düşünceleriniz ve hisleriniz kendi fiziksel vücudunuzu etkiliyorsa, sizin düşündüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz ve yaptığınız şeyler de bebeğinizi etkiler. 

Bu, anlık kızgınlıklar veya korkular hissederseniz bebeğinizin sorun yaşayacağı manasına gelmez. Fakat çocuğunuza, kendinize, eşinize karşı sevgi doluysanız, doğumu ve bebeğinizi sabırsızlıkla bekliyorsanız çocuğunuz zihinsel ve fiziksel olarak bu sevgiyle büyüyecektir.

Bir araştırmada çocuğun duygusal ve fiziksel olarak iyi durumda olmasına karar veren en önemli faktörün annenin tavrı olduğu görülmüştür. Eğer annenin doğuma ve bebeğe karşı olumlu hisleri varsa, sağlıklı ve duygusal olarak dengeli bir çocuk doğurma ihtimali artacaktır. 

Bu sebeple hamilelik taşınma gibi büyük değişiklikler yapmak için uygun bir zaman değildir. Bir çalışmada görüşülen kadınların % 79’u hamile oldukları için daha büyük bir eve taşınmayı planladıklarını söylemiştir. Fakat taşınmanın endişesi, karmaşası ve yorgunluğu annenin bebekle doğum sonrası bağ kurmasını geciktirebilir veya doğum sonrası depresyonuna katkıda bulunabilir. 

Vedik geleneğinde ve Hindistan’da anneler hamilelik boyunca mutlu edilir. Yakınlar hediyeler veya tatlılar getirerek, eşler ev işlerini üstlenerek bebeğin ve annenin mutlu bir dönem geçirmesini sağlar.

Babanın Rolü
Eşinizin hamilelik boyunca önemli bir görevi vardır: sizi olabildiğince hoşnut ve konforlu kılmak. Hem gündüz hem de gece size ilgi göstermesi ve sizinle vakit geçirmesi gereken bir dönemdir. Başbaşa vakit geçirmek önemlidir çünkü bebek doğduktan sonra iki kişi zaman geçirmek için fırsatlar azalacaktır. Annenin bu dönemde duygusal ve fiziksel olarak hassas olacağını eşin bilmesi gerekir.

Mutlu bir evlilik iyi giden bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için önemli faktörlerdendir. Çocuğun akli ve fiziksel sağlığı babanın anneyle ilişkisinden ve bebeğe tavrından oldukça etkilenmektedir. Hatta annenin tavrından sonra en önemli faktör olduğu söylenebilir. Zorlu bir evlilik veya ilişki, rahimde duygusal ve fiziksel hasara sebep olmaktadır. 1300 çocuğu ve ailelerini inceleyen araştırmada kötü muamele içeren bir evlilikteki annelerin, mutlu bir evliliği olan annelere göre fiziksel veya psikolojik olarak sorunlu bir çocuk doğurma olasılığının %237 arttığı görülmüştür. Bu oran sigaranın veya önemli bir fiziksel rahatsızlığın yarattığı riskten bile büyüktür. 

Özellikle hamileliğin son üç ayında cinsel ilişki tavsiye edilmez. Ebeveynler cinsel ilişkiden uzak durarak fetüsü olası zihinsel, fiziksel ve duygusal zararlardan korumuş olurlar. Ayrıca cinsel ilişki doğumu hızlandırabilir ve döl yatağı kasılmalarına sebep olabilir. En doğru yol doktorunuzun tavsiyesine uymaktır.

Vedik bilgilere göre çocuğun akli yeteneklerini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar arasında ebeveynlerin akli yetileri ve hamile anne tarafından sürekli duyulan sesler ve müzikler bulunur. Eğer bir anne mutluluk verici, besleyici müzikler dinlerse, bebeğin zekası da beslenecektir.

Bitkilerin bile farklı müziklere farklı tepkilere verdikleri görülmüştür. Son 40 yılda aklı ve vücudu iyileştirme yöntemleri için müziğe ciddi bir ilgi vardır. Vedik uygarlığında müzik bireyler ve toplum içerisinde denge yaratmak için kullanılırdı. Maharishi Vedic tıbbının tavsiyesi Maharishi Gandharva Veda müziğidir. Bu türün gün içindeki 12 farklı periyot için 12 farklı müzikal kompozisyonu mevcuttur. Çünkü doğanın gün içinde frekansı değişmektedir. Aynı zamanda Sama Veda ismiyle bilinen ilkel seslerin dinlenmesi de sağlığı korumak için etkilidir. Bir araştırmada bu seslerin normal hücre büyümesini destekleyerek tümörlerin büyümesini engellediği görülmüştür.

Bebeğin vücudunun yeni oluşan hücreleri de bu şekilde müzikten etkilenebilir. Bu yüzden kendinizi sadece mutlu edici müzikler ve seslere maruz bıraktığınızdan emin olun.  Aynı zamanda bu yaklaşım hamileyken dinlenmek ve canlanmak için de iyi bir yöntemdir. 

Hediye Partileri (Baby Shower)
Bebeğin hisleri üçüncü ayda oluşmaya başlar. Muhtemelen bu dönemde aşermeye ve değişik şeyler istemeye başlarsınız. Bu istekler bebeğin istekleri olduğu için yerine getirilmelidir. Hindistan’da her ay bebeğin yeni gelişen bir duyusunu kutlamak için hediye partisi düzenlemek görülen bir uygulamadır. İlk ay görme duyusunun gelişmesi kutlanır ve göze hoş gelen hediyeler getirilir. İkinci ay tat duyusunun gelişmesi kutlanır ve toplantıda çok lezzetli yiyecekler servis edilir. Üçüncü ayda işitme duyusunun gelişmesi kutlanır ve güzel bir müzik eşliğinde toplanılır. Koku duyusunun gelişmesini kutlayan parti hoş aromalar içerir. Son partide ise dokunma duyusunun gelişmesini kutlamak için kıyafetler ve altın hediye edilir. Bu toplantılar sevgi dolu ve besleyici bir ortam yaratarak anne ve bebeğe sağlık ve mutluluk verir. 

Bu tip organizasyonlar aynı zamanda geniş ailenin rolünü de vurgular. Bazı geleneksel kültürlerde hamile kadın hiç yalnız bırakılmaz ve etrafında hep kadın akrabalar ve arkadaşlar bulunur. Siz, anneniz veya kız kardeşinizle yaşamasanız bile, özellikle de ilk çocuğunuza hamileyseniz küçük çocukları olan annelerle görüşmek ve onların tecrübelerinden faydalanmak iyi bir fikirdir. 

Mutlu Edici Eğlenceler
Bebeğiniz duyduğunuz, gördüğünüz veya hissettiğiniz şeylerden etkileneceği için gerilim ve korku filmlerinden, mutsuz edici kitaplardan ve hoşlanmadığınız insanlardan uzak durmanız faydalıdır. Normalden daha duygusal olduğunuzu fark edebilirsiniz, bu yüzden hassas hislerinizi, kendinizi mutlu ve keyif verici etkilerle çevreleyerek koruyun. 

Keyif verici hikayeler okumak son derece yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir ve çocuğunuzu da besleyebilir. Vedik geleneğinden Ramayana ve Mahabharata gibi eserler kahramanlar ve ideal ilişkiler hakkında masallarla doludur. Bunlar çocuğun karakterinde ve zekasında olumlu etki yapabilir.

İçinizde Mutluluk Yaratmak
Mutlu gibi davranarak mutlu olamazsınız. Fakat akli, fiziksel ve duygusal olarak güçlenerek içsel mutluluğunuzu geliştirebilirsiniz. İyice dinlenip, stresi azaltarak ve meditasyon ile doğal olarak rahatlamış ve mutlu bir ruh haline sahip olabilirsiniz. İçinizde mutlu olduğunuzda başkaları da size daha olumlu tepkiler vermeye eğilimli olur. Bu da hem ilişkileri hem de gebeliği daha kolay ve tatmin edici kılar.
Hamile bir kadın olarak öncelikli göreviniz bundan keyif almak ve mutlu olmaktır. Düşünceleriniz, hisleriniz ve hareketleriniz doğmamış çocuğunuzu etkiler. Mutlu annelerden sağlıklı ve mutlu bebekler doğar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye