Hangi Protein Daha İyidir?

Süt proteiniyle kas yoğunluğunu geri kazanmak ve sarkopeniyi önlemek mümkün.

Hangi Protein Daha İyidir?

Hepimizin gayet iyi bildiği gibi yaşlanma süreciyle beraber kas ve kemik dokusunun yoğunluğu azalmakta ve bu dokuların yapı ve işlevleri zayıflamaktadır. Sarkopeni terimi ise yaşlılıkla beraber kas dokusu kaybını tanımlamak için kullanılmaktadır. İyi haber şu ki, düzenli ve dengeli beslenerek sarkopeninin önüne geçmek ya da bu durumu yavaşlatmak mümkündür!

Hangi Protein Daha İyidir?
Hangi protein kaynağının daha iyi olduğuna yönelik bir bilgi elde edebilmek için, bilim adamları üç tür süt proteininden hangisinin daha kaliteli olduğuna dair bir araştırma yürütmüşlerdir. Bunun için üç süt proteini türü olan peynir altı suyu proteini (whey protein), kazein ve kazein hidrolizat proteinleri araştırmaya dahil edilmiştir.

Yapılan klinik araştırmada benzer özelliklere sahip olgun erkeklere, günlük öğünlerinde farklı türden proteinler verilmiştir. Örneğin ilk gruba peynir altı suyu proteini (whey protein), ikinci gruba kazein, üçüncü gruba ise kazein hidrolizat proteinleri verilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda peynir altı suyu proteininin, kas kitlesini arttırmak için en etkili protein türü olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın özellikle ilerleyen yaş nedeniyle kas kitlesini kaybetme riski olup, kas kitlesini arttırmayı düşünün kişiler için faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Kas kitlesinin geri kazanılması, yaşlanmanın önlenebilmesi için gerekli olan en temel şartlardan biridir. Yaşlı kişilerin tek başına kendi işlerini yapmalarını kısıtlayan ve hareket yeteneğini azaltan en önemli faktörün kas kaybı olduğu düşünülürse, kas yoğunluğunu arttırmanın önemi daha iyi kavranılabilir.

Peynir altı Suyu Proteini (Whey Protein) Tüketimini ve Güç Egzersizlerini Birleştirerek, Kas Kitlenizi Arttırın:
Sarkopeninin oluşumuna zemin hazırlayan bir çok etmen olmakla beraber hormonal değişiklikler, oksidatif hasar, hareketsiz yaşam tarzı, vücut yağlarının kas dokusunun yakınına birikimi, insülin direnci, beyin ve sinir sistemi tarafından tetiklenen bazı hormonlar ve olaylar, sarkopeni oluşumuna sebep olabilmektedir.

Tümüyle sağlıklı bir hayat tarzı, organik gıdaların tüketimi, kimyasallar ve ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durmak, D vitamini kullanımı vs.. gibi bazı şartlar kas kitlesinin kaybını önleyerek, genel sağlığı olumlu yönde etkilemektedir. Ancak sarkopeninin önlenmesi için en etkili yol egzersiz ile peynir altı suyu proteinininin beraber kullanımıdır.

Bilhassa ağırlık kaldırmak ya da ağırlıklarla çalışmak gibi güç egzersizlerini düzenli olarak yapmak ve peynir altı suyu proteinini tüketmek sayesinde, beklediğinizden çok daha kısa sürede eski kas kitlenize geri kavuşabilirsiniz. Hatta bu etkili yöntem sadece olgun yaş grubu tarafından değil, vücut geliştirme çalışmaları yapan erkekler tarafından da uygulanmaktadır. Eğer peynir altı suyu proteinini, tükettiğiniz gıdalarla almıyorsanız, "whey protein” adı altında satılan gıda takviyeleri de aynı amaca hizmet edebilir. Peynir altı suyu proteini tüketimi, özellikle vejeteryanlar tarafından da tercih edilebilecek harika bir beslenme takviyesidir…

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye