Hayatın İlk Ritmleri: Kestenberg Hareket Profili’ne Giriş 13 Mart 2013 İstanbul

İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji tarafından düzenlenen Dans/Hareket terapi çalışmasıdır.

Hayatın İlk Ritmleri: Kestenberg Hareket Profili’ne Giriş 13 Mart 2013 İstanbul

Kestenberg Hareket Profili (KMP) beden ve zihin arasındaki bağı gelişimsel bir perspektiften anlamamıza yardımcı olan detaylı bir hareket analizi sistemidir. Çocuk psikanalisti olan Judith Kestenberg (1975) tarafından boylamsal bebek ve çocuk gözlemleri sonucunda geliştirilen bu sistem temel olarak Anna Freud’un gelişim teorisinin beden üzerinden şekillenişini takip eder. Bu sisteme göre bedenimizdeki kasların doğal olarak gevşeyip kasılışı gelişim sürecinde belli başlı bazı ritmleri izler. Bu gelişimsel ritmler anne karnında belirmeye başlar ve hayatın ilk 6 yılında şekillenir. Her bir ritm farklı yaş dönemlerinde bir yandan dürtü boşalımına hizmet ederken bir yandan da o döneme özgü bilişsel, sosyal ve duygusal kazanımların edinilmesini, farklı ego kapasitelerinin gelişmesini mümkün kılar. Kişinin bedenindeki ritmlerin şekillenişinde genetik yapı, anne babayla ilişkiler ve çevresel etkiler rol oynar. Çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de uygulanabilen bu hareket analizi sistemi kişilik yapısını beden üzerinden anlamak için değerli bir araç sunar.

Kestenberg Hareket Profili sistemindeki hareket ritmlerinin hareket ve görsel sanat aracılığıyla deneyimleneceği bu workshop özellikle çocuklarla çalışan psikolog, psikolojik danışman ve eğitimciler için çocuğun kendi bedenini ve dünyayı nasıl deneyimlediğini algılamak, hareket dışı iletişim kanallarını daha etkin kullanabilmek ve sekteye uğramış gelişimsel süreçlerin önünü açmak için çok faydalı araçların kazanılacağı bir çalışma olacaktır.

Marcia Plevin, dans/hareket terapisti, psikolog, profesyonel dansçı, koreograf ve eğitimcidir. Elena Garcia ile birlikte Yaratıcı Hareket yönteminin kurucusu olan Plevin, Art Therapy Italiana Dans Terapisi Programında eğitmenlik ve süpervizörlük yapmaktadır. Şu anda Roma’da özel stüdyosunda ve farklı kurumlarda dans terapisi uygulamasını sürdürmektedir. Bunların arasında Bambino Gesu Çocuk Hastanesi’nin onkoloji ünitesi ve Şehir Ruh Sağlığı kliniği gelmektedir. Accademia Nazionale di Danza Roma’da çağdaş dans ve koreografi dersleri vermiştir ve koreografileri ile pek çok sayıda ödül kazanmıştır. Dans terapisi hakkında yayımlanmış makaleleri ve kitap bölümü bulunmaktadır.

Dans Hareket Terapisti
Marcia PLEVİN

Tarih
13 Mart 2013, Çarşamba 9:30- 17:30

Ücret
220 TL. Öğrenciler için 150 TL.

Yer
İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü
Dans Stüdyosu

Kayıt
[email protected] adresinden Damla Okyay ile baglantıya geçilmesi gerekmektedir.

Not
  • Bu çalışmaya katılmak için herhangi bir dans deneyimi gerekmemektedir.
  • Çalışma dili İngilizce olup ardıl çeviri yapılacaktır.

Düzenleyen 
İstanbul Bilgi Üniv. Klinik Psikoloji Programları

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye