Kilo Kaybetmek İçin Kas Yapın

Kas kütlenizi artırmak kilo vermenizi ve tekrar almamanızı sağlayabilir.

Kilo Kaybetmek İçin Kas Yapın

Yağsız kas kütlenizi artırmak vücudunuzun yağ yakma yeteneğini geliştirebilir ve kalıcı olarak kilo kaybetmenizi sağlayabilir. Yaptığınız sporlara kas yapıcı direnç egzersizlerini eklemenin faydaları konusunda kanıtlar birikmeye devam ediyor. Sağlığa birçok açıdan fayda sağlayan güç çalışmasının şimdi uzun dönem kilo kaybında da önemli bir rolü olduğu düşünülüyor.

Tufts Üniversitesi’nden araştırmacı Miriam Nelson hem diyet yapan hem de ağırlık çalışması sürdüren kadınların sadece diyet yapanlara oranla %44 daha fazla yağ kaybettiğini gördü. Araştırmadan kötü bir haber de çıktı: diyet yapan kadınların verdiği kilonun en az %25-30’u yağ değil. Bu oranda bir kilo sudan, kastan, kemikten ve diğer yağsız dokulardan veriliyor. Ancak güç çalışması bu önemli dokular yerine yağlardan kilo vermeyi sağlayabilir. 

Kaslanın
Düşük kalorili diyetler sürdüren kişilerin metabolizması yavaşlar ve yağsız kas kütleleri azalır. Bu tip diyetler ayrıca içi boşalan derinin yumuşamasına ve sarkmasına yol açabilir. Metabolizmamız çoğu zaman vücudumuzun yağsız kas oranına göre belirleniyor. 1 kg kas günde yaklaşık 627 – 1465 kilojoule enerji yakarken 1 kg yağ sadece günde 20 – 40 kilojoule yakıyor. Bu yüzden yağsız kas kütlesini sadece korumak değil artırmak da önemlidir.

20 yaşından sonra yağsız kas kütlemiz azalmaya başlar. Çalışma yapmazsak her 10 yılda 2.2 kg -3.2 kg arasında yağsız kas kaybedebilirsiz. Bu doku olmadan derimiz  sarkabilir ve yapımız daha şekilsiz olur. 1.4 kg yağsız kasla bazal metabolizmanızı (dinlenirkenki metabolizma hızı) %7 artırabilirsiniz. Yağsız kemik kütlenizi artırmak da korumak da isteseniz zekice çalışmak önemlidir. Bölgesel çalışma etkili olmuyor. Büyük kas gruplarını orta seviyede ağırlıklarla çalıştırarak sonuçları görebilirsiniz. En önemli şey egzersizin yoğunluğudur. Farklı vücut bölgeleriyle harcayabildiğiniz kadar enerji harcayın. 

Vücuda Faydaları
Güç çalışması için illa egzersiz aletlerine ihtiyaç yok. Vücut ağırlığıyla yapılan çalışmalar da yağsız kas oluşturmada oldukça etkili olabilir. Her spor seansında yağ yakarsınız ancak güç çalışmasıyla metabolizmanız hızlanır ve sonrasında 39 saate kadar yağ yakmaya devam edebilir. Bu sebeple iki günde bir güç çalışması yaparsanız metabolizmanıza vites atlatabilirsiniz. 

Güç çalışması ayrıca daha güçlü kemikler edinmenize, yaralanmalardan kaçınmanıza, dengenizi, esnekliğinizi ve hareket yeteneğinizi artırmanıza yarar. Size uygun bir çalışma programı bulun. Yürüdükten sonra squat (çömelme), lunge(adım atma), şınav, plank gibi vücut ağırlığı egzersizleri yapabilir, Pilates derslerine katılabilir ve spor salonunda profesyonellerden öneri alabilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye