D Vitamini Göğüs Kanseri Hastalarında Eklem ve Kas Ağrısını Azaltıyor

Her yıl dünyada çeyrek milyon yeni göğüs kanseri teşhisi konulmaktadır. İstatistiklere göre tüm kadınların %12’si hayatlarında göğüs kanserinin bir çeşidini geçireceklerdir. Yaklaşık olarak 8’de 1’i ise bir çeşit kanser tedavisi geçirecektir.

D Vitamini Göğüs Kanseri Hastalarında Eklem ve Kas Ağrısını Azaltıyor

Kanserin herhangi bir çeşidiyle savaşmak ciddi anlamda yorucudur. Kanser gibi, tedavisi için alınan ilaçlar ve radyasyon da zordur. Göğüs kanserinde ise tedavi seçenekleri genellikle östrojen hormonlarını düşürmek için tasarlanmış ilaçlar içerir. Bunları alan kadınların yarısında önemli kas ve eklem ağrıları görülmektedir.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Yardımcı Doçent Dr. Antonella L. Rastelli, yan etkilerin bazı kadınlara ilacı bıraktıracak ve tedavilerini riske atacak kadar güçlü olduğunu belirtmekte. Dr. Rastelli ve arkadaşları anastrazol kullanan (östrojen seviyelerini düşüren bir ilaç) ve ilaçla ilgili kas ve eklem ağrısı yaşamış 60 göğüs kanseri hastasıyla çalıştı. Katılımcıların tümünde ilk ölçümlerde D vitamini seviyesinin düşük olduğu görüldü. 

Katılımcılar rastgele olarak iki gruba ayrıldı. İki gruba da standart tavsiye edilen doz olan 400 IU D vitamini ve 1,000 IU kalsiyum verildi. Deney grubunda olan katılımcılara ise ayrıca haftada bir kez 50,000 IU yüksek doz D vitamini verildi. Kontrol grubuna bunun yerine haftada bir kez plasebo verildi. 

Bir dizi anket sonucunda araştırmacılar tedaviye karşı bireysel cevapları öğrendiler. Sonuçlara göre östrojen seviyesini azaltıcı ilaç alanlar, yüksek doz D vitamini sayesinde ağrılarını önemli derecede azaltabiliyorlar.

Sağlıklı bireylerde bile D vitamininin doğal kemik, eklem ve kas sağlığına destek verdiği biliniyor. Tüm doğal takviyeler gibi D vitamini alırken de yüksek kaliteli, zehir içermeyen ve vücut tarafından kolayca emilen bir markayı tercih etmek önemlidir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye