Kim Korkar? Biz Korkmayız!

"Korkusuz Gerzelilerin yanındayım” diyorsan harekete geç!

Kim Korkar? Biz Korkmayız!

Efes'in sahibi Anadolu Grubu, yemyeşil Gerze'nin ortasına kömürlü termik santral yapmayı planlıyor. Gerzeliler, yıllardır korkusuzca direniyor. Bu direnişte senin desteğine ihtiyaçları var. Gerze kömürlü termik santral direnişi, dünyanın sayılı direnişleri arasında gösteriliyor.

NEDEN EFES PİLSEN?
Bugün Türkiye’de yapım ya da proje aşamasında 50 yeni kömürlü termik santral planı var. Bugün atılacak adımlar, önümüzdeki yarım yüzyılın kaderini belirleyecek. Eğer ki planlanan 51 santral yapılırsa, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin karbon emisyonları %50 oranında artacak. Sinop, inşa edilecek 4 yeni kömür santrali ile ülkemiz üzerinde yapılan bu plandan en zararlı çıkacak şehirlerden biri. Gerze halkı yıllardır Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın kurmayı planladığı kömürlü termik santral ile mücadele ediyor.

EFES VE GERZE
Anadolu Grubu’nun bugün geldiği noktada Efes Pilsen’in çok önemli bir rolü var. Gerze’de kurulması planlanan termik santrale yapılacak yatırımın %25′ini Anadolu Grubu kendi öz sermayesinden aktaracak.

Tuncay Özilhan bir yandan Efes Pilsen’i güneş enerjisi ile aklamaya çalışırken diğer yandan hem iklimi değiştirecek, hem de havayı, suyu ve toprağı geri dönüşsüz biçimde kirletecek kömürlü termik santrali yeşil Gerze’ye kurmaya çalışıyor.

Anadolu Efes’in yayınladığı Sürdürülebilirlik Raporu güneş enerjisini ön plana çıkararak temiz ve yeşil bir tablo sunuyor. Bira fabrikalarında güneş enerjisi kullanarak elektrik ve buhar üretimi konusunda fizibilite çalışmaları yaptıklarını, önümüzdeki dönemlerde güneş enerjisi kullanarak yenilenebilir enerji kullanım oranının artırılmasını hedeflediklerini söylüyorlar. Anadolu Efes, bu raporda faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkisini takip etmenin gerekliliğine inandığını da ifade ediyor. Bu nedenle yakıt ve elektrik tüketiminde verimliliğine, üretim teknolojilerini iyileştirmeye ve daha az CO2 salınımına neden olan teknoloji seçimine odaklanmak gerekliliğine dikkat çekiliyor.

Peki Özilhan’ın, vitrinde holding çatısı altındaki Efes Pilsen gibi şirketlerde karbon indirim hedefleri koyarken, arka kapıdan son derece kirli bir enerji üretim biçimi için Gerze köylülerinin haklı direnişine karşı şiddet uygulanmasına, gaz bombalarıyla zehirlenmelerine göz yumması büyük bir çelişki değil mi?

Anadolu Grubu’nun Türkiye’de yapacağı ilk enerji yatırımı Gerze’de. Biz, Anadolu Grubu’nun da yapacağı enerji yatırımlarında tercihini temiz enerjilerden yana kullanmasını istiyoruz. Bu ulaşılabilir ve uygulanabilir bir hedef. Özilhan, Enerji Devrimi’ne giden yolda önemli bir adım atabilir.

Hedefimiz Özilhan’ın Efes sevenlerin sosyal duyarlılığını görerek Gerze’de yapacağı bu kirli yatırımdan vazgeçmesi. Ne Gerze, ne de Efes kömüre bulanmasın.

KİM KORKAR? BİZ KORKMAYIZ!
Bir imzanla Gerzeliler'in yanında olabilirsin:  http://kimkorkar.org/

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye