Lyme Hastalığı - Sebepleri

Enfekte olmuş bir kene tarafından ısırılma sonucunda yakalanılan bir hastalıktır.

Lyme Hastalığı

Kene tarafından ısırılan insanların çoğu Lyme hastalığına yakalanmaz. Yine de vücuda bir kene yapıştığında çıkarmadan önce doktora başvurmak önemlidir. Lyme hastalığı Amerika’da yaygın görülen bir hastalıktır. Aynı zamanda Kanada’da, Avrupa’da ve Asya’da da görülebilir. 

Lyme hastalığı bir bakteriden kaynaklanır. Enfekte keneler insanları ve hayvanları ısırarak bu bakteriyi yayarlar. Amerika’da Lyme hastalığı bakterisini taşıyan iki tip kene vardır:
  • Geyik Kenesi: Bakteriyi bulaştıran geyik keneleri Amerika’nın Orta Bölgesinde ve Kuzeydoğusunda görülür
  • Siyah Bacaklı Batı kenesi: Bakteri bulaştıran bu kene Pasifik sahili boyunca, özellikle de Kuzey Kaliforniya’da ve Oregon’da görülür.  
Enfekte olmuş kene genellikle vücuda yapıştıktan en az 36 saat sonra Lyme hastalığını bulaştırır.
Lyme hastalığının belirtilerinden biri kene ısırığının olduğu yerde görülen yuvarlak, kırmızı döküntülerdir. Bu döküntüler çok geniş olabilir. Ayrıca grip benzeri belirtiler de yaygın olarak görülür. Lyme hastalığının erken evrelerinde kişi yorgunluk, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları hissedebilir ve hastada yüksek ateş görülebilir. Bu belirtiler kene tarafından ısırıldıktan sonra 3 gün ile bir ay arasında ortaya çıkabilir. Lyme hastalığının ilk evresinde bazı kişilerde hiçbir belirti de görülmeyebilir. Hatta kişi kene tarafından ısırıldığını bile anımsamayabilir. Lyme hastalığı tedavi edilmezse zamanla aşağıdaki daha şiddetli belirtiler görülebilir:
  • Eklemlerde şişlik ve ağrı (artrit gibi)
  • Ellerde, ayaklarda, sırtta karıncalanma ve hissizlik
  • İyileşme göstermeyen enerji kaybı ve yorgunluk
  • Düşüncelere odaklanmada güçlük
  • Zayıf hafıza
Teşhis
Doktor görülen belirtiler hakkında sorular soracaktır. Yuvarlak, kırmızı döküntüler Lyme hastalığının işareti olabilir. Aynı zamanda hastanın yakın zamanda kene tarafından ısırılıp ısırılmadığını anlayabilmek için faaliyetleri hakkında sorular da soracaktır. Kanda, hastalığa yakalanılmış olduğunu gösteren antikorların bulunup bulunmadığını görmek için kan testi yapılabilir.
Lyme hastalığının başlıca tedavi şekli antibiyotik kullanımıdır. Bu ilaçlar genelde tedaviye başladıktan sonra, üç hafta içerisinde Lyme hastalığını iyileştirir. Lyme hastalığında mümkün olduğunca çabuk tedavi almak önemlidir. Özellikle Lyme hastalığının görüldüğü bölgelerde, deriye yapışmış bir kene bulunduğunda doktora başvurulmalıdır. Grip olmuş hissi ve giderek genişleyen yuvarlak, kırmızı döküntüler gibi, hastalığın erken belirtilerinin varlığı gözlemlenmelidir. Lyme hastalığı tedavi edilmezse deri, eklem, sinir sistemi ve kalp problemlerine yol açabilir. Bu rahatsızlıklar, kene tarafından ısırıldıktan haftalar, aylar, hatta yıllar sonra oluşabilir. Bu sorunlar çoğunlukla antibiyotik ile tedavi edilebilir, ancak ender durumlarda hayat boyunca bu problemler devam edebilir.
Her ne kadar Lyme hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanımı şart olsa da, pek çok alternatif tedavi belirtileri en aza indirebilmekte, bağışıklık sisteminin tepkilerini iyileştirmekte ve ilerideki yaygın ya da kronik hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Beslenmeyle ilgili genel yönergeler arasında bol miktarda sıvı almak ve pişirilmiş tam tahıllar ve taze sebzeler yemek yer alır. Şeker, yağ, rafine karbonhidratlar ve süt ürünlerinin alımı azaltılmalıdır. 
         
Çin Tıbbı
Sistemik bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan formüller arasında Wu Wei Xiao Du Yin (Toksini Yok etmek için Beş-Bileşenli Kaynatılmış öz),Yin Hua Jie Du Tang (Toksikliği azaltmak için Hanımeli –honeysuckle- kaynatılmış özü) ve Huang Lian Jie Du Tang (Toksikliği azaltmak için Coptis kaynatılmış özü) yer alır. Enfeksiyon bölgesindeki iltihap dışarıdan Yu Lu San (Jade Dew Ekstraktı) ya da Jin Huang San (Golden Yellow Tozu) kullanılarak tedavi edilebilir. Belli başlı belirtiler için Çin’e özgü bazı bitkiler ve tedaviler kullanılabilir. Örneğin, sistemik bakteriyel enfeksiyon için kişi, hanımeli (honeysuckle) çiçeği, forsythia, isatidis, scutellaria ve phellodendron kullanabilir. Akupunktur ve kulak akupunktur tedavileri de kullanılmaktadır.

Bitkisel Tedaviler
Bitkisel tedaviler arasında enfeksiyonu temizlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ekinezya, enfeksiyonu temizlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için altınmühür, bakteriyel enfeksiyonu temizlemek için sarımsak ve spiroket enfeksiyonlar için spilanthes (Spilanthes türleri) yer alır.

Hidroterapi
Lyme hastalığına eşlik eden eklem ağrısı hidroterapi ile tedavi edilebilir. Küt, derinleşen ağrı etkilenen bölgeye ılık kompres uygulanmasıyla yatıştırılabilir. Keskin, şiddetli ağrı ise etkilenen bölgeye buz paketi tatbik edilerek giderilir.

İmgeleme
Hasta Bb bakterisinin kan dolaşımında yüzen, bir mum alevi tarafından öldürülen keneler olduğunu hayal ederek tedavi edilebilir.

Probiyotikler
Probiyotikler ya yutularak ya da fitil yoluyla alınan yararlı mikroplarla tedavi anlamına gelir. Probiyotikler vücutta, uzun vadeli antibiyotik kullanımının ishal ve maya enfeksiyonuna neden olduğu zamanlarda bakterilerin yeniden sağlıklı biçimde dengeye kavuşmasını sağlar. Yoğurt ya da Lactobacillus acidophilus preparatları olarak ağız yoluyla alınabilir.

Takviyeler
Ağrılar için kalsiyum ve magnezyum, iyileşmeye yardımcı olmak için klorofil, bakteriyel enfeksiyon ve iltihap için C vitamini, eklem iltihabı ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için biyoflavonoidler, sindirim sorunları için sindirim enzimleri, genel sağlığı güçlendirmek için B vitamini kompleksi, iltihap için bromelain ve bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iyileşmeyi artırmak için çinko kullanılabilir.
Lyme hastalığından korunmanın en iyi yolu kenelerden korunmaktır. Ağaçlık ya da yeşillik alanlara giderken, deri mümkün olduğunca örterek saklanmalıdır. Şapka, uzun kollu kıyafetler ve çorapların içine sokulabilecek uzun pantolonlar giyilmelidir. Kenelerin açık renkli kıyafetlerin üzerinde kolaylıkla fark edilebileceği unutulmamalıdır.

Keneleri uzaklaştırmak için DEET kimyasalını içeren böcek spreyleri kullanılabilir. Bunlar doğrudan tene uygulanabilir. Hayvan besleniyorsa, dışarıdan eve girerlerken kene taşıyıp taşımadıkları kontrol edilmelidir. Lyme hastalığını evcil hayvanlardan kapmak mümkün değildir. Ancak evcil hayvanlar içeri enfekte olmuş kene getirebilir. Bu keneler de hayvandan düşerek kişilere yapışabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye