Morton Nöroma - Belirtileri

Morton nöroma ayak parmağının kökündeki sinirin kalınlaşması ya da şişmesidir.

Morton Nöroma

Ayak parmakları çok uzun süre ve çok sıklıkla sıkışırsa, aralarındaki sinirler şişerek kalınlaşabilir. Buna morton nöroma denir. Bu şişme yürüyünce ayakta ağrıya neden olabilir. Yüksek topuklu, sıkı ya da dar ayakkabılar ağrıyı kötüleştirebilir. Bazen ayakkabıları, ayak parmakları için daha fazla yeri olanlarla değiştirmek yardımcı olabilir.

Morton nöroma ayakta yürüdükçe kötüleşen çok ağrılı yanma ya da keskin ağrıya neden olabilir. Ayak parmağı kökünde küçük bir yumru varmış gibi hissedilebilir. Genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmağı arasında görülse de, diğer ayak parmaklarının arasında da oluşabilir.

Teşhis
Morton nöromayı genellikle doktor fiziksel muayene esnasında saptayabilir. Ağrı olup olmadığını anlamak için ayağın altını sıkıştırır ya da buraya bastırır veya ayak parmaklarını birbirine doğru sıkıştırır. Doktor ağrıya neden olan başka bir şeyin olmadığından emin olmak için ayağın röntgeninin çekilmesini de isteyebilir.
Bu problem aşağıdaki yöntemlerle evde tedavi edilebilir:
  • Sıkı, sivri burunlu ya da yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçınılmalıdır. Ayak parmakları için bol alanı olan, iyi oturan ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Bölgeye bir defada 10–15 dakikalık süre boyunca buz torbası uygulanır. Cilt ile buz arasına ince bir kumaş konulur.
  • Ağrıyı ve şişmeyi önlemek için iltihap önleyici ilaçlar alınır. Bu ilaçlar arasında ibuprofen (örneğin Advil ya da Motrin) ve naproksen (örneğin Aleve) bulunur.
  • Mümkün oldukça ayaklar dinlendirilmelidir. Ayak parmaklarında basınç yaratan raket sporları ve koşma gibi faaliyetler azaltılmalıdır.
  • Ayağa masaj yapmak ve sinirlerin çevresindeki kasları gevşetmek denenebilir.
Eğer bu önlemler belirtileri hafifletmezse, doktor sinirlerin sıkışmaması için ayak parmaklarını açan özel ayak yastıkları ve araçlar kullanılmasını isteyebilir. Bazı durumlarda doktor şişme ve ağrıyı azaltmak için bir steroid iğnesi yapabilir. Eğer bu tedaviler işe yaramaz ise ameliyat önerebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye