Mutluluk Veren Yiyecekler

Eğer kendinizi moralsiz ve mutsuz hissediyorsanız, diyetinizde yapacağınız birkaç değişiklik kendinizi daha mutlu, enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Mutluluk Veren Yiyecekler

Araştırmacıların yaptığı bir çok çalışmanın sonucunda özellikle bazı yiyeceklerin duygu durumumuzu değiştirebilme gücüne sahip olduğu, depresyonun üstesinden gelmemize yardımcı olabileceği ve kendimizi çok daha mutlu hissetmemize sebep olabileceği ortaya çıkmıştır.

"Mevsimlere Göre Beslenme” adlı kitabın yazarı ve beslenme uzmanı Janella Purcer, günümüzdeki depresyon ve anksiyetenin en önemli sebeplerinden birinin doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmamamızdan kaynaklandığını söylüyor ve sağlıklı yiyecekler ile günlük yapılan hafif egzersizlerin duygu durumumuzu yükseltmek için sandığımızdan çok daha etkili olacağını ekliyor. Bunun nedeni uygun yiyecekler ve hafif egzersizin sağlıklı ve dengeli bir ruh halini sürdürebilmemiz için gerekli olan "serotonin” adlı maddenin vücudumuzdaki dengesini ayarlamada önemli rol oynamalarıdır. Serotonin sadece duygu durumumuz üzerinde etki yaratmakla kalmayıp bir çok fizyolojik fonksiyonlarımızı da düzenleyen oldukça önemli bir hormondur.

Peki ruh halimizi dengelemek ve daha iyi hissetmek için hangi gıdaları tüketmeliyiz? Gelin hep beraber inceleyelim…

Meyveler
Fransız beslenme uzmanı ve "Serotonin Gizemleri” adlı kitabın yazarı Caroline Longmore, bir hafta içerisinde 4 ila 11 muz tüketmenin çok daha mutlu hissetmemizi sağlayabileceğinden bahsediyor. Potasyum açısından da oldukça zengin olan muz, özellikle triptofan sentezini arttıran bazı amino asitler açısından oldukça zengindir. Triptofan ise halk arasında "mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonini!in öncül maddesidir. Ancak mutlu hissetmemizi sağlayan tek meyve tabii ki muz değildir. Muz haricinde ananas, yaban mersini ve avokado gibi meyveler de benzer etki gösterebilmekte, duygu durumunu olumlu etkileyen B vitaminleri ve folik asit de içermektedirler. B vitaminleri ve folik asitin serotonin sentezi için gerekli olan amino asitlerin vücudumuz tarafından üretilmesine yardımcı olmaktadır. Tüm bunların haricinde özellikle yaban mersini antioksidan açısından oldukça zengin bir meyve olduğundan enflamasyonu (iltihap ve yangı) önlemeye yardımcı olmakta ve bizleri kansere karşı korumada etkili olmaktadır.

Baklagiller
Uzmanlara göre baklagiller de mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Bunun nedeni protein deposu olmaları, yağ içermemeleri ve bağırsakları temizlemeleridir. Özellikle nohut, kuru fasülye ve barbunya gibi baklagiller kan şekerimizi dengeleyerek her durumda daha soğuk kanlı davranabilmemize yardımcı olurlar.
Baklagil tüketimi sayesinde karbonhidratların emilimi yavaşlayarak kan şekeri seviyesinin aniden yükselerek düşmesi gibi dalgalanmaların önüne geçilebilmekte ve açlık krizleri bir seviyeye kadar engellenebilmektedir. Sonuç olarak baklagiller ani duygu durumu değişikliklerinin önüne geçilmesinde oldukça etkilidir.

Basmati Pirinci
Bu hoş kokulu Hindistan pirinci de tıpkı baklagillere benzer etki göstererek diğer pirinç türlerine ve işlenmiş karbonhidrat ürünlerine göre kan şekeri seviyesini dengelemekte oldukça etkilidir.

Deniz Ürünleri
Özellikle yağlı deniz balıkları harikadır. Omega-3 deposu olan bu besinler beyin hücrelerinin daha iyi beslenmesini sağlayarak serotonin üretimini desteklerler. Omega-3, gerçekten de beynin yapısının büyük bir kısmını oluşturur ve bu yağ asidi açısından zengin gıdalar tüketirseniz depresyonunuzun önüne geçmekle kalmaz, beyninizin fonksiyonlarının daha sağlıklı işlemesine de yardımcı olmuş olursunuz. Özellikle somon balığı ve ton balığı gibi soğuk deniz balıkları tükettiğinizde daha çok omega-3 almış olacaksınız.Karides ve ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları da bol miktarda B vitamini, magnezyum ve çinko gibi minerallerle serotonin üretimine destek olacak ve daha iyi hissetmenize neden olacaktırlar.

Az Yağlı Süt Ürünleri
Az yağlı süt ve süt ürünleri yüksek miktarda D ve B vitamini, magnezyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller içerdiklerinden, serotonin üretimine katkıda bulunmaktadırlar. Özellikle lor peyniri, serotonin üretimi için gerekli aminoasitleri barındırdığından harika bir seçimdir.

Çikolata
Yapılan bilimsel araştırmalara göre çikolata duygu durumunu yükseltmekle kalmıyor, bunun yanı sıra depresyonun bazı semptomlarını gidermeye de yardımcı oluyor. 2007 yılında Avustralya’da yapılan bir bilimsel araştırmada, araştırmaya katılan depresif kişilerin %61’i, küçük bir parça bitter çikolata yedikten sonra kendilerini çok daha iyi hissettiklerini belirtmişlerdir. Ancak uzmanlar aşırıya kaçmamanız için uyarıyor ve çikolatanın sadece bazı kişilik tipindeki insanlar üzerinde olumlu etki gösterdiğini, diğerlerinde çok etkili olmadığını ekliyorlar.

Mutluluk İçin Daha Fazla Yiyecek Önerisi
  • Acil bir etki için selenyum açısından zengin yiyecekler olan fıstık, Antep fıstığı ve istiridye iyi seçeneklerdir.
  • Tavuk ve hindi, serotonin öncülü olan triptofanı yüksek miktarda içerir. Bu nedenle genel bir mutluluk hissi için sık sık tüketiniz.
  • Depresyonu etkisiz hale getirmek için uskumru balığı ve sardalya balıkları da etkilidir.
  • Güne iyi ve mutlu bir başlangıç için tüketeceğiniz yulaf ezmesi, B vitaminleri açısından oldukça zengin olmakla beraber, sabah erken saatlerde beynin ihtiyaç duyduğu glikozu sağlamak açısından idealdir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye