Organik Temizlik Sırası Dişlerde

Sağlığın kendini çok belirgin gösterdiği dişlerin temizliğinde sağlıksız ürünlerden kaçınmak gerekir.

Organik Temizlik Sırası Dişlerde

Ağız hijyeni sağlıklı bir hayat için en gerekli faktörlerden biridir. Görünmeyen faydalarının yanında, ağız bakımına dikkat ederek bembeyaz dişlere sahip olmak özgüveni yükseltir ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Diş problemleri sık sık diğer hastalıklarla ilişkili olduğundan sağlıklı bir ağız aynı zamanda sağlıklı bir vücuda da işaret eder. Bugün satılan çok çeşitli diş ürünleri vardır fakat çoğunda zararlı kimyasallar da mevcuttur. Doğal olarak dişlerin beyazlığını korumak için şu 5 öneri uygulanabilir:

Sert Yiyecekler Yemek
Elma, armut, havuç, kereviz gibi meyve ve sebzeler asidik doğaları gereği dişleri temizler ve beyazlatır. Aynı zamanda sert yapılı olduklarından dişe sürtünerek de temizliğe katkıda bulunurlar. Sağlıklı bir diyete devam ediyorsanız mutlaka içinde meyve sebze de bulunmaktadır. Fakat dişlere faydalı olması için yiyecekseniz olduğu gibi yenmeleri gerektiğini unutmayın. Bu sebeple örneğin elmayı dilimlemek veya suyunu çıkarmak yerine ısırarak yemeyi deneyin.

Organik ve Çiğ Süt Ürünleri Tüketimini Artırmak
Bilimsel çalışmalar süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinin dişleri güçlendiren ve görünümüne katkı sağlayan mineraller içerdiğini göstermektedir. Bu mineraller arasında diş minesini güçlendiren kalsiyum ve fosfor bulunur. Daha güçlü mine tabakasıyla dişler dışarıdan gelen bozucu etkilere de daha kapalı olacaktır.

Çilek Yemek
Çilekte, diş yüzeyindeki renk bozulmalarını yok eden malik asit bulunmaktadır. Ayrıca çileğin yapısı diş minesinin de güçlenip, daha iyi görünmesini sağlar. Doğal bir diş beyazlatıcı olarak çileğin etkisini artırmak için ezilmiş bir çilek yarım çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırılır. Bu karışım dişlerin yüzeyine 5 dakika boyunca uygulanır. Diş minesine gereğinden fazla etki etmemek için bu yöntem sadece arada bir uygulanmalıdır. 

Kabartma Tozu Kullanmak
Evdeki yüzeyler için bile iyi bir temizleyici olan kabartma tozunun dişlerde kullanımı konusunda farklı fikirler vardır. Bazı uzmanlar sürekli kullanımında zarar görmezken, bazıları görür. Fakat çalışmaların sonuçlarına göre limitli kullanımı dişlerin beyazlığı açısından faydalıdır. Kabartma tozu oksijenli su veya tuz ile karıştırılarak dişleri fırçalarken kullanılabilir. Limonla kullanmak da daha doğal bir alternatif olarak önerilmektedir. 

Pipet Kullanmak
Doğal bir diyet sürdürülse bile içilen içecekler dişte leke bırakabilir. Lekelerin olabildiğince önüne geçmek için içerken pipet kullanılabilir. İçecek dişle ne kadar az temas ederse verebileceği zarar o kadar azalacaktır. 

Bu önerilerin yanında, portakal kabuğunun içiyle dişleri ovmak lekeleri yok etmek için denenebilir. Diş macununa tuz eklemek de birkaç ayda dişlerinizin beyazlığı artıracaktır. Tüm bu yöntemlerde önemli olan çok abartarak uygulanmamaları gerektiğidir. Çünkü dişler hassastır, sağlıkları ve beyazlıkları için sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye