Güneşin Zararını Azaltmanın Yolları

Yazın cildinize verdiği hasarın önüne geçin

Güneşin Zararını Azaltmanın Yolları

Yaz mevsimi gelip, sıcaklıklar artmışken heyecanla kendimizi güneşin altına atıp eve kıpkırmızı dönmek olası bir senaryodur. Estetik kaygılar bir yana, güneş yanığı cilt için çok zararlıdır, erken yaşlanmasına sebep olur, sağlığınızı etkiler ve cilt kanseri riskini artırır.

Neyse ki güneşin verebileceği zararı en aza indirmenin yolları mevcuttur. Bu sayede güneş ışığının faydaları ve bolca D vitamini de elde edilebilir.

1- Güneşin altında geçirdiğiniz zamanı yavaş yavaş artırın
Güneş çıkmaya başladığında cildinizi maruz bıraktığınız süreyi başlarda kısa tutun. Cilt renginiz açıksa bu süreyi birkaç dakika, koyuysa 15 – 30 dakika olarak ayarlayabilirsiniz. Sonraki haftalarda güneş altında geçirdiğiniz zamanı yavaş yavaş artırın. Bu uygulama cilde alışmak için süre tanıyacak ve yanma ihtimalini azaltacaktır.

Alıştıktan sonra çok açık tenliler 20 dakika boyunca güneş altında kalıp sonra kıyafet veya koruyucu kremlerle ciltlerini koruyabilir. Cilt rengi koyulaştıkça bu koruyucu önlemlere duyulan ihtiyaç azalır.

2- Doğal güneş kremleri kullanın
Her eczane ve markette bulunan, toksik maddeler içeren, kimyasallarla dolu güneş kremleri vücudunuz için zararlıdır. Saf ve doğal içerikli, genellikle sadece çinko oksit bulunduran ürünler tercih edin.

3- Antioksidanı bol, işlenmemiş gıdalar yiyin
Beslenmenizin önemli bir kısmı taze, renkli, meyve ve sebzelerden oluşmalıdır. Bunların antioksidanları ve besleyici madde içeriği yüksektir. Vücut daha çok antioksidan ve besin emdikçe, çok fazla güneşe maruz kalmanın ve güneş yanığının negatif etkileriyle daha iyi savaşabilecektir. Aynı zamanda böyle bir beslenme ruh halinizi ve görüntünüzü de iyileştirir.

4- Astaksantin gibi güçlü antioksidanları ve chaga gibi bitkileri takviye olarak alın
Astaksantin karotenoidleri cilt hücrelerine göndererek mor ötesi ışınlardan koruma sağlar. Bu sebeple cildin güneş yanığına karşı doğal direncini güçlendirmesiyle bilinir. Bitkiler de cildi korumak ve daha fazla güneş etkisini kaldırabilecek kadar sağlıklı olmanız konusunda yardımcıdır.

5- Vücudunuzu arındırın
Garip bir öneri gibi görünebilir ama vücudunuzda ne kadar toksik madde ve atık bulunuyorsa güneşin zararlarına o kadar açık olursunuz. Güneş alkalin etkilidir, toksik atık maddeler ise asidiktir. Alkalin ve asidik maddeler birbirini mıknatıs gibi çeker. Bu yüzden vücudunuz asidik konumdaysa, alkalin güneş cildinize ve sağlığınıza daha çok zarar verebilir. Detoksifikasyon organlarının etkili bir şekilde işlevini yerine getirdiği sağlıklı bir vücudunuz varsa sonuç farklı olur. Bitki ağırlıklı bir beslenme sürdürün ve bağırsaklarınızın iyi çalıştığından emin olun.

Bu adımları hemen atarsanız, cildinizin genel kalitesinde, sağlığınızda ve enerjinizde iyileşme görecek ve güneşin üstünüzdeki negatif etkisini azaltacaksınız.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye