Peru’da Mühendislik Harikası

Kurulan büyük billboard, günde 100 litre içme suyu üretiyor.

Peru’da Mühendislik Harikası

Peru’nun Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi (UTEC), başvurular öncesinde yeni öğrencilerin dikkatini çekecek bir başarıya imza attı. Başkent Lima ve Bujama gibi çevredeki köyler, Peru’nun sahil çöllerinde yer alıyor. Bu yerlerdeki çok sayıda insan temiz içilebilir su sıkıntısı çekmekte. Yaşayanlar kuyu suyu kullanıyor ve bu su kirlilik içeriyor.

Bölgede neredeyse hiç yağmur yağmamasına rağmen, atmosferdeki nem oranı % 98. Bundan ilham alarak UTEC, havadan içme suyu elde eden ilk billboardu (tabelayı) üretti. Billboard havadaki nemi tutup içme suyuna dönüştüren özel bir teknolojiye sahip. Her jeneratör havadaki nemi yakalayarak, bir ters osmoz sistemine sokuyor (Osmoz, suyun az yoğun ortamdan, çok yoğun ortama, seçici geçirgen bir zardan enerji harcamadan geçişidir). Her tank yaklaşık 20 litre su biriktiriyor. Bu 5 jeneratör suyu saflaştırıyor ve toplamı bir tankta toplanıyor.

Billboard şimdiye kadar, 3 aylık bir dönemde 9436 litre içme suyu üretti. Bu da çok sayıda ailenin su tüketimine denk geliyor. Billboardların yayılması, mümkünse her köye ve kasabaya yerleştirilmesi halkın temiz su sıkıntısını çözebilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye