Rahim Kanseri - Nedir

Rahim içinde başlayan, erken teşhiste iyileştirilebilen bir kanser türüdür.

Rahim Kanseri

Rahim kanseri, her yıl tahminen 31.000 ile 35.000 kadını etkileyen, en yaygın jinekolojik kanser biçimidir. Genellikle menopozdan sonra gerçekleşir. Endometrial kanser –endometriumda (rahim iç zarı) başlayan kanser- rahim kanseri vakalarının çoğunluğundan sorumludur. Rahmin duvarında başlayan rahim sarkomu, rahim kanserinin oldukça agresif ama görece olarak nadir bir biçimidir.

Yüksek östrojen seviyesi rahim kanserinin baş faktörüdür. Östrojen, endometrial hücrelerin normalden çok daha hızlı gelişmesini teşvik eder; sonuç endometrial hiperplasi adı verilen kanser öncesi durumdur. Vücutta aşırı östrojen, sadece östrojen replasmanı tedavisinin ve yağ hücrelerinin aşırı bolluğu (östrojen üretimini teşvik eder) sonucunda oluşabilir. Rahim kanserinin yüksek risk grupları, 52 yaşından sonra menopoza girmiş kadınlar, uzun süreli temoksifen tedavisi görmüş kadınlar, hiç doğum yapmamış kadınlar, düzensiz adet döngüleri olan kadınlar ve ailelerinde rahim kanseri öyküsü olan kadınlardır.
Erken evrelerde rahim kanseri çoğunlukla hiçbir belirti göstermez. Sonraki evrelere ulaştığında ise en yaygın belirtiler şunlardır:
  • Şiddetli adetler veya adetler arasında vajinal kanama
  • Menopoz sonrası vajinal kanama
  • Sulu ve pembe renkten yoğun ve kahverengiye kadar değişebilen vajina akıntıları
Rutin pap smear (smir) testleri herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce nadiren rahim kanserini tespit eder; fakat yıllık pelvis muayenesi önemli bir tarama işlemidir. Çoğu tümör büyüdükten ve regl dışında kanamalar olmaya başladıktan sonra keşfedilir. Anormal bir kanama fark edilirse derhal doktora görünmek gerekir. Endometrial dokunun biyopsisi kanserli hücrelerin varlığını doğrulamak için gereklidir.

Çoğu rahim kanseri vakası rahmin, yumurtalıkların ve fallop tüplerinin ameliyatla alınmasını gerektirir. Menopoz öncesi kadınlarda menopoz belirtilerinin ve osteoporozun önüne geçmek için bir yumurtalık bırakılabilir. Ameliyattan sonra genellikle radyasyon uygulanır ve eğer tümör yayıldıysa kemoterapi de uygulanabilir. Kanser vücudun diğer kısımlarına yayılmışsa, kanserin yayılmasını sınırlamak için progesteron tedavisi kullanılabilir.
Akupunktur
Rusya’da yapılan bir araştırma, radyasyon tedavilerinden kaynaklanan ağrı ve ödemin giderilmesinde akupunkturun etkili olduğunu göstermiştir. Bir başka çalışma ise, lazerli akupunkturun radyasyon ödemini %22 ila %37 azalttığını bulmuştur.

Akupresür
Bu yöntemin chi’nin dengelenmesi ve yorgunluğun azaltılmasında yararlı olduğu kabul edilir. (Bu amaçla hedeflenen tipik akupresür noktaları kalın bağırsak 4 ve 10, konsepsiyon kanalı 6, mide 36, akciğer 9 ve böbrek 3’tür.)

Çin Bitkisel Tedavileri
Aloeveranın kanserli tümörlerin üretimini ve yayılmasını azalttığı (rahimdekiler dahil) ve bağışıklık sistemini takviye ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Diğer faydalı bitkiler ginseng, meyan kökü ve sarımsaktır.

Rahim kanseri depresyon ve duygusal kayıp hisleri ile ilişkilendirildiğinden, bitkisel tedavi uzmanı hastalığı bu psikolojik dengesizlikleri düzeltecek bitkilerle tedavi etmeyi seçebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye