Hapşırma - Sebepleri

Burnun içindeki rahatsız edici unsurları uzaklaştırmaya yarayan bir vücut mekanizmasıdır.

Hapşırma

Burnun içindeki tahriş edici veya kaşıntılı bir şey hapşırmaya sebep olur. Sternutasyon da denilen hapşırma vücudun burundaki tahrişi ortadan kaldırmasının bir yoludur. Burnun içi kaşındığında beynin hapşırık merkezi denilen özel bir kısma mesaj gönderilir. Bu merkez, hapşırık adı verilen, şaşırtıcı derecede karmaşık süreci yaratmak için bir arada çalışması gereken bütün kaslara mesaj gönderir. Yer alan kaslardan bazıları karın kasları, göğüs kasları, diyafram (nefes almayı sağlayan, akciğerlerin altındaki büyük kas), ses tellerini kontrol eden kaslar ve boğazın arkasındaki kaslardır. Tahrişi burundan uzaklaştırmak için bütün kasların bir arada, doğru sırada çalışmasını sağlamak hapşırık merkezinin işidir. Hapşırmak küçük partikülleri burundan saatte 150 km hızda atabilir. 

Hapşırığa sebep olan tahriş edici unsurlar arasında toz, soğuk hava veya biber bulunur. Soğuk algınlığı durumunda bir virüs, burun bölgesine geçici olarak yerleşmiştir ve bol bol şişmeyle tahrişe neden oluyordur. Bazı insanların alerjisi vardır ve birçok evcil hayvanın derisinden gelen hayvan kepeği ile bazı bitkilerden gelen polen gibi belli şeylere maruz kaldıklarında hapşırırlar. Her 3 kişiden biri parlak ışığa çıktığında hapşırır. Bu kişilere fotik (ışık anlamına gelir) hapşıranlar denir. Fotik hapşıran olmak, kalıtımsal bir özelliktir. Birçok insanda ışığa karşı hapşırığı tetikleyecek biraz hassasiyet bulunur. Hapşıracak gibi olup hapşıramamak durumunda parlak bir ışığa bakmak yeterli olacaktır. 

Bitkiler ve Takviyeler
Ekinezya, Yin Chiao Chieh Tu Pien (reçetesiz bir Çin formülü), çinko ve C vitamini, hapşırma ve diğer soğuk algınlığı belirtilerine karşı yararlıdır. Isırgan otu (Urtica dioica) ve kırmızı yonca (Trifolium pratense) alerjiler için kullanılabilir.

Homeopati ve Akupunktur
Bu disiplinlerden biri, bireyselleştirilmiş rahatlama sağlayabilir. Tedavi için bir uygulayıcıya danışılmalıdır. Homeopatik ilaçlar arasında Allium cepa, Sabadilla, Nux Vomica, Euphrasia, Natrum muriatikum vb. yer alır.

Akupresür
Hapşırmaya karşı etkili olabilecek noktalar arasında; kalın bağırrsak 4 (başparmak ve işaret parmağı arasında), arka orta (Yönetici), kanal 26 (üst dudakta) ve üçlü ısıtıcı 5 (önkol üzerinde) yer alır.

Gevşeme
Bazı saman nezlesi hastaları sıcak banyolar, masaj ve diğer rahatlama terapilerinden yarar sağladıklarını bildirmiştir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye