Rubenfeld Sinerji - Kökeni

Çeşitli beden çalışmaları ile psikoterapi tekniklerinin karışımı olan bir tekniktir.

Rubenfeld Sinerji

Çeşitli beden çalışmaları ile psikoterapi tekniklerinin karışımı olan Rubenfeld sinerji, duygu ve anılara ulaşmayı amaçlayan bir yöntemdir. Bu psikofiziksel yaklaşım, gerilimi, dengesizliği ve enerji tıkanıklıklarını yok etmek için konuşma, dokunma ve hareketi kullanır. Tipik bir Rubenfeld sinerji seansı 40 ila 60 dakika sürer. Bu seansların sayısı ve sıklığı hastanın özel ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Rubenfeld sinerji "açık ve dinleyen ellerle” nazik dokunuşları içerebilir ancak hasta tamamen giyinik kalabilir. Müşteriler oturabilir, uzanabilir ya da seans esnasında dolaşabilir. Uygulayıcı tarafından rüya çalışması, aura analizi, ses, imgelem ve nefes alma egzersizleri, mizaç, ruhsal ve sözlü ifade gibi çok çeşitli teknikler kullanılabilir. Uygulayıcılar hareket ve anıların vücudun herhangi bir yerinde enerji tıkanıklıkları, gerilim ya da dengesizlikler olarak "depolanabileceğini” söyler. Örneğin cinsel istismara uğramış kadınların, yaşadıkları istismar deneyimlerine dair anılarının genellikle pelvis bölgelerinde depolandığı düşünülür. Hastalardan şifa verme sürecinde eşit oranda işbirliği yapmaları beklenir. Alışkanlıklar yerine seçimlerle yönlendirilen hayat tarzına önem verilebilir.

Rubenfeld Sinerji, 1960’ların başlarında eski bir orkestra ve koro şefi olan Ilana Rubenfeld tarafından geliştirilmiş olan bir zihin-vücut bütünleşmesi sistemidir. Ilana Rubenfeld, Pablo Casals’tan eğitim aldığı Julliard Müzik okulundan mezun oldu ve viyola, obua ve piyano öğrendi. Daha sonra bir koro şefi oldu ve Leopold Stokowshi’nin asistanlığını yaptı. İşinden kaynaklanan sırt ve omuz spazmları onu ağrıları için şifa arama yoluna soktu ve sonunda diğerlerine de yardımcı olmak için bir sistem kurdu. Aşağıdaki yöntemlerden aldığı unsurları birleştirdi:
  • F.M. Alexander ve Moshe Feldenkrais’in vücut/zihin öğretileri
  • Milton Erickson’un hipnoterapi yöntemleri
  • Fritz ve Laura Perls’in Gestalt psikoterapi teori ve teknikleri
Rubenfeld, Perls ile çalışmış ve Moshe Feldenkrais’ten eğitim almış bir Alexander tekniği eğitmeniydi ve Amerika’da tekniğin ilk öğretmenlerinden biri oldu. Çeşitli unsurları sentezlemiş olduğu tekniği, Buckminster Fuller’ın ona 1975’te sinerji sözcüğünü önermesi ile Rubenfeld Sinerji yöntemine dönüştü.
Bildirilen faydaları arasında fiziksel ve duygusal travmalardan iyileşme, gerilimin serbest bırakılması, hareketin kolaylığında iyileşme ve ağrı yönetiminin yanı sıra vücut görüntüsünün, öz-saygının ve zihin-vücut farkındalığının iyileşmesi yer alır.
Rubenfeld sinerji güçlü bir fiziksel temas içerebilir. Hastalar geleneksel psikoterapistlerin genellikle bu dokunuşları uygunsuz fantezilere neden olma riskleri nedeniyle uygun görmediklerinin bilincinde olmalıdır. Dokunmayı içeren bütün terapilerde olduğu gibi, uygunsuz davranışların ortaya çıkma riskinin azaltılması için uygulayıcının lisanslı olduğundan emin olmak önemlidir.

Yöntemin bilinen çok az yan etkisi vardır.
Psikoterapi tekniklerini de içeren Rubenfeld sinerji yönteminin bazı yönleri sağlık kurumları tarafından bilinmektedir ve çoğunlukla kabul edilmektedir. Aura analizi gibi diğer yönleri geleneksel tıbbın sınırları dışındadır. Tıp hekimleri Rubenfeld tekniklerinin gevşemeye yardımcı olabileceğinin farkındadır ancak bazı hekimler ciddi hastalıklar söz konusu olduğunda boş yere umut vereceğinden endişe duyar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye