Thai Masajı - Nedir

Ardışık hareket akışıyla uygulanan Budist öğretilerden esinlenmiş bir beden çalışmasıdır.

Thai Masajı

Geleneksel biçimiyle Nuad Bo-Rarn olarak da bilinen Thai (Tay) masajı, beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür Doğu beden çalışması terapisidir. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir. Thai masajı akupresür, yoga, zen shiatsu ile benzerlik gösterir ve Budist öğretilerden esinlenmiştir. Masaj, Thai uygulamasında "sen” denilen vücudun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulanmalarından oluşur. Vücutta 70,000'in üzerinde "sen” olduğu söylenir ve Thai masajı en önemli on enerji hattı boyunca, avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır. Uygulanan güç vücuttaki gerilimi serbest bırakır. Uygulayıcı aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarak, eklemleri açmak ve esnemeyi kolaylaştırmak için vücudu nazikçe sarsar. 

Tam bir Thai masajı aşağıdaki dört pozisyonu içerir:
 • Masajı alan kişi sırtüstü yatarken vücudun ön kısmına masaj uygulaması
 • Kişi her iki tarafı üzerinde yatarken vücudun yan taraflarına masaj uygulaması
 • Kişi yüzükoyun yatarken vücudun arka kısmına masaj uygulaması
 • Oturma pozisyonu
Thai masajının en önemli prensiplerinden biri, kişiyi bir sonraki masaj adımına hazırlayan ardışık hareket akışının sürmesidir. Uygulayıcı aralıksız yavaş ritmi sürdürebilmek için pozisyonunun her zaman farkındadır. Yoğun ve güçlü basınç, "sen” boyunca enerji akışının serbest bırakılması ve kişiyi bir sonraki geniş aralıklı esnemelere hazırlamak için miyofasiya ya da kas bağ dokularının yumuşayıp gevşemesini sağlar.
 
Kuzey (Chiangmai) ve Güney (Bangkok) olmak üzere uygulamanın iki stili vardır. Kuzey stilinin daha yumuşak olduğu düşünülür. Güney stili ise daha hızlı ve bazen de daha şiddetlidir. Ayrıca Güney stili Tayland’da daha yaygın olarak kullanılsa da, Kuzey stili ABD’de daha popüler hale gelmiştir.
Kökenlerinin 2000 yıl öncesine uzandığı sanılan geleneksel Thai masajı, söylenildiğine göre Budizm’in ortaya çıkışıyla başlamıştır. Geleneksel Tayland tıbbının dört branşından biridir, diğerleri şifalı bitkiler, beslenme ve spiritüel uygulamadır. Thai tıbbının efsanevi tarihsel yaratıcısı Tayland’da Shivago Komarpaj olarak bilinen Dr. Jivaka Kumar Bhaccha’dır. Kuzey Hindistanlı olan Bhaccha'nın, Buda’ya yakın olduğu ve Buda’nın çevresinde toplanan ilk topluluğun başı olduğu söylenir. Tıp hareketinin Tayland’a ulaşması, Hindistan’daki rahiplerin muhtemelen M.Ö 2.yüzyıl dolaylarında Tayland’a göçü ile aynı zamana denk gelir. Thai tıbbı, geleneksel olarak her türlü ıstıraba çare aranan Tayland’ın Budist manastır ve tapınaklarının bünyesinde gelişmiştir.
 
Thai masajının kayıtlı tarihi 1767’de kraliyet başkenti Ayutthaya'daki Birmanya saldırısı esnasında kaybolmuş olsa da, Bangkok’taki Wat Po, yani uzanan Buda tapınağı olarak bilinen Pra Chetuphon tapınağındaki Sala Moh Nuat'ta (masaj pavilyonu) taşa yazılmış bazı kayıtlar günümüze ulaşmıştır. Yöntemin spiritüel yönü, terapi öğretmenlerinin derslerde, Thai masajının babası Shivago Komarpaj’a, Şifa Tanrıçası’na ve yüzyıllar boyunca geleneği sürdüren öğretmenlere dualar okunması şeklinde gerçekleştirilen waikru uygulamasına başlamaları sayesinde korunmuştur.
Thai masajının sayısız faydası vardır, en önemlisi ise sağlığın korunması ve çok çeşitli sağlık sorununu tedavi edebilme kabiliyetidir. Geleneksel Thai masajı enerji yollarını temizlemesiyle tanınır. Aşağıdakiler, Thai masajının faydalarından bazılarıdır.
 • Esnekliği ve hareket aralığını artırır.
 • Kas ağrısını ve spazmları iyileştirir.
 • Vücut duruşunu iyileştirir.
 • Sinir sistemini iyileştirir, derin bir gevşeme sağlar ve enerji seviyesini artırır.
 • Derin ve duygusal sıkıntının önemli oranda serbest bırakılmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını ve lenf akışını iyileştirir.
 • İç organları uyarır.
 • Yorgunluk, uzuvlarda şişlik, eklem ağrıları ve baş ağrılarını azaltır.
Thai masajından önce çok fazla hazırlık gerekmez. Thai masajı genellikle, uygulayıcının vücut ağırlığını kullanmasına ve masaj masası üzerinde yapmasının çok mümkün olmadığı hareketleri gerçekleştirebilmesine izin veren, zemindeki bir mat üzerinde yapılır. Normalde kişi tam giyiniktir, cilt için nadiren bir kayganlaştırıcı kullanılır. Thai masajı genellikle bir ila iki saat sürer, ancak ihtiyaç duyulursa 3 saat ya da daha uzun sürebilir.
Thai masajında kullanılan bazı basınç teknikleri çok şiddetli görünse de, çoğu kişi buna kolaylıkla alışır. Narin ya da tutulmaları olan kişilerde, deneyimli bir uygulayıcı yumuşak dokuları alıştıracak ve kişinin durumuna uygun olarak manipülasyon çalışması yapacaktır.
Thai masajı dünyanın pek çok yerinde uygulanır. Buna karşın batı dünyasına ağır ağır yayılmaktadır. Terapötik faydaları hakkındaki bilgiler, Batılı bilimsel yöntemlerden ziyade anekdotsal kanıtlarından edinilmiştir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye