Shintaido - Kökeni

Shintaido dövüş sanatlarının fiziksel ve zihinsel sağlığı artırmak için tasarlanan barışsever bir biçimidir.

Shintaido

Shintaido dövüş sanatlarının fiziksel ve zihinsel sağlığı artırmak için tasarlanan barışsever bir biçimidir. Shintaido’daki vücut hareketleri Japon kültürünün, dans, müzik, No tiyatrosu ve soyut sanatı da içeren geleneksel ve çağdaş yönlerinden etkilenmiştir. Yavaş ve meditatif olanlardan hızlı ve enerjik olanlar arasında değişen bir dizi hareket içerir. Shintaido hareketlerinden biri olan bojutsu, bir buçuk metrelik bir sopanın kullanımını içerirken, kenjutsu, tahta bir kılıç kullanır. Uluslararası Shintaido Federasyonu ya da Shintaido of America tarafından onaylanan okullarda açılan resmi shintaido sınıflarının çoğunda bir öğretmen ya da asistan öğretmen eğitim vermektedir. Dersler ısınma hareketleri, enerjik egzersizler, temel hareketler, eşli uygulamalar ve kata adı verilen geleneksel hareketleri içerir. 

Her ne kadar shintaido kökenlerini kadim ve geleneksel Japon dövüş sanatlarından almış olsa da kılıç oyunları, karate ve aikidoyu da içerir. Bir aktör, sanatçı ve shotokai karate ustası olan Hiroyuki Aoki, shintaidoyu 1965’te Japonya’nın Yokohama şehrinde geliştirmiştir. Yeni bir sanat formu ve sağlık egzersizi yaratmak üzere rakutenkai ya da "insanların buluşması” adı verilen, dövüş sanatları hocaları, sanatçıları, müzisyenleri ve aktörleri içeren düzinelerce insanı bir araya getiren bir grup oluşturmuştur. Japonca’da shintaido "yeni vücut yolu” anlamına gelir.
Diğer pek çok dövüş sanatında olduğu gibi shintaido da sağlıklı bir bedenle birlikte sağlıklı bir akıl ve ruh oluşturur. Shintaido uygulamanın yararları arasında şunlar yer alır:
  • Isınma hareketleri, enerjik egzersizler, temel hareketler, geleneksel hareketler ve eşli egzersizleri içeren bir dizi vücut hareketi ile fiziksel sağlığı artırmak.
  • Stresi ortadan kaldırmak ve beden ve zihnin doğal enerjilerini büyütmek.
  • Anlamı Japonca’da içsel ruh ya da yaşam enerjisi olan ki’yi geliştirmek.
  • Zihni açmak ve neşeli bir tavrı teşvik etmek.
  • İnsanlarla etkileşime geçme yeteneğini iyileştirmek.
  • Sevgi, barış ve bağışlayıcılığı teşvik etmek
  • Konsantrasyonu yükseltmek.
  • Bireyselliği güçlendirmek ve yaratıcılığı artırmak.
Shintaidoya başlamak için herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere isteyen herkes uygulayabilir.
Shintaidodan kaynaklanan herhangi bir yan etki rapor edilmemiştir. Ender durumlarda, bu sanata yeni başlayan öğrencilerde, eğer fazla pratik yaptılarsa hafif kas ya da eklem ağrıları görülebilir.
Pek çok shintaido sınıfına eğitimli ve sertifikalı eğitmenler ders verir. Öğretmenlerin dört seviyesi vardır: eğitmen, kıdemli eğitmen, genel eğitmen ve usta eğitmen. Amerika’daki yetkili eğitmenlerin çoğu Shintaido of America ya da Uluslararası Shintaido Federasyonu tarafından sınava tabi tutulmuş ve belgelendirilmiştir. Bir sınav sırasında, bütün eğitmenler teknik uzmanlıklarına ve liderlik özelliklerine göre değerlendirilir. Aynı zamanda, her seviye için belirlenmiş yıllar ve daha deneyimli bir eğitmenle geçirilmesi gereken çıraklık dönemi mevcuttur

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye