Sıcak Basmalarına Karşı Hipnoz

Hipnoz, menopoz dönemindeki kadınların sıcak basmalarını azaltmada etkili oldu.

Sıcak Basmalarına Karşı Hipnoz

Baylor Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre menopoza girmiş kadınlarda sıcak basmaları ve ilgili belirtileri azaltmada klinik hipnoz etkili bir yöntem. Hipnoz terapisi katılımcılarda sıcak basmalarını %80’e kadar azaltırken aynı zamanda hayat kalitesini yükseltip, anksiyete ve depresyon hissini eksiltti.

187 kadın üzerinde 5 hafta boyunca süren beyin-vücut terapi çalışması sıcak basmalarının fiziksel belirtileriyle birlikte katılımcıların kendi sıcak basması şikayetlerini ölçtü. Kadınlar hem eğitimli klinik terapistlerle haftalık seanslara girdiler hem de ses kayıtları ve hayalde canlandırma yöntemleriyle kendi kendilerine hipnoz uyguladılar. Hayalde canlandırılan görüntüler arasında karlı bir yol ve bir dağdan akan serin ırmak gibi manzaralar vardı. 

Uzmanlardan Gary Elkins, çalışmanın hem fiziksel belirtileri hem de hastaların kendi şikayetlerini değerlendirmesi açısından bir ilk olduğunu belirtti. Çalışma boyunca sadece sıcak basmalarına karşı tolerans ya da başa çıkma yeteneği artmakla kalmadı sıcak basmalarının sayısı da azaldı.

Dördüncü seansın sonunda sıcak basmaları %70 azalırken sonraki 3 ayda bu oran %80’e çıktı. Bazı katılımcılar sıcak basmalarının tamamen sona erdiğini belirtti. Azalmanın klinik olarak dikkat çekici olması için %50 gibi bir oran yeterlidir. Ayrıca sıcak basmaları sayıca azaldığı gibi etkileri de zayıfladı.

Uzmanlara göre kendi kendini tedavi etmek isteyen kadınlar için bu ilgi çekici bir yöntem. Ekonomik olarak ucuz olması ve yan etki içermemesi de cabası. Uzun dönemde bu tedavinin, sağlık masraflarını azaltması, menopozdaki kadınlara güvenli bir seçenek sunması mümkün.

Diğer tedavi seçeneklerinden hormonlar (östrojen ve progesteron), sıcak basmasında en etkili yöntem olup, %90-100 oranında başarılıdırlar fakat göğüs kanseri ve kalp krizi riskini artırmakla ilişkildirler. Antidepresanlar %45 – 60 oranında başarı gösterir fakat ağız kuruluğu ve cinsel istekte azalma yaratabilirler. Baharat tedavisi ise genellikle plasebodan biraz daha faydalı olmaktadır.

Çalışma sırasında kadınlara takılan elektrotlu deri monitörleri kullanıldı. Bir sıcak basması hissedildiğinde düğmeye basmaları istendi. Monitörler de sıcaklık gibi fiziksel değişimleri ölçtü. Sonuçlar, meme kanserinden kurtulan hastalarda sıcak basmaları üzerine yapılan hipnoz araştırmalarının sonuçlarıyla uyumlu görüldü. 

Çalışmanın bir sonraki aşaması ses ve video kayıtlarıyla benzer etkilerin elde edilip edilemeyeceğini ve uzun dönem ekonomik faydalarını ölçecek. Ayrıca klinik hipnozun bağışıklık sistemine etkisiyle hastalıkları önlemekteki potansiyeli araştırılacak.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye