Vatalar İçin Yoga

Vata doshaya sahip kişiler için yoga önerileri

Vatalar İçin Yoga

Fiziksel vücudu toprağa bağlayan, ısıtıcı, zihinsel ve fiziksel gerilimi rahatlatan, endişe ve korkuyu azaltan yoga çalışmaları Vata dosha için dengeleyicidir.

Çalışma hem yapıldığı saat, hem de bir haftada yapılan tekrar sayısı açısından düzenli olmalıdır.

Vata, hem ellerin hem de ayakların zeminde olduğu kapalı zincir duruşlarına iyi tepki verir.

Duruşlarda, kemikleri birbirine bağlayarak ve onları yer çekimi ile uyumlu hale getirerek destek yaratılabilir. Kasların, özellikle de kol kaslarının çok fazla çalıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu, kaslar ve eklemlerde sinirsel gerilim kalıntılarına sebep olur. Bu kalıntılar asana çalışmasından sonra soğukluğa, sertliğe ve sıkıntıya yol açarlar.

Enerjinin dolaşımı ve aşağı doğru hareketini teşvik eden ısıtıcı bir çalışma tercih edilmelidir. Yavaş ve zarif Güneşi Selamlama (Surya Namaskar) hareketleri, çömelmeler ve Savaşçı 1 (Virabhadrasana 1), Deve (Ustrasana) ve Köprü(Setubandhasana) gibi bacakları çalıştıran geriye eğilme hareketleri dahil edilebilir. Ayaktaki pozları 3-5 nefes boyunca sürdürmek, Vata tipini yormadan hem güçlendirir hem de toprağa bağlar.

Hem ellerin hem ayakların yerde olduğu bazı ısıtıcı baş aşağı hareketlerle çalışma bitirilebilir. Aşağı Bakan Köpek (Adho Mukha Svanasana) ve Yunus pozlarını oturarak yapılan ve omuzları açan hareketler izleyebilir. Bu sayede sırtın üst kısmında yer alan gerginlikler salınmış olur. Ayrıca oturarak ve yatarak yapılan twist hareketleri omurgadan gerginliği alır ve vücutta Prana’nın akışını dengeler.

Normalden daha uzun bir süre (10 – 20 dakika) Rahatlama Pozu (Savasana) yapılır. Bu sayede vücudu toprağa bağlamak ve derin rahatlama için yeterince zaman olur. Battaniyeler ve başka malzemelerle sıcak ve çok rahat olmaya çalışın. Rahatlamayı vücutsal hislere odaklanarak ve rahim gibi sıcak bir ortamda olduğunuzu hayal ederek artırabilirsiniz. Çalışmayı bitirdikten sonra aceleden kaçının. 

Nefes Egzersizleri
Asana çalışması sırasında eşit bir nefes alma ve verme dengesi tutturun. Yavaş ve yumuşak bir Ujjayi nefesi Vata’yı dengeli tutmak, vücutta prana, ısı ve sıvıların iyi dolaşımını sağlamak, sakin bir zihinsel ve duygusal durum edinmek için iyidir. Bu nefes önce diyaframı sonra göğsün altını, üstünü ve boğazı doldurur. Nefes borusu ağzının hareket ettirilerek okyanus benzeri bir sesin çıkarıldığı yöntemdir. 

Burun deliklerinden sırayla nefes almak (Nadi Shodhana), Vata tipi kişiler için mükemmel bir genel nefes çalışmasıdır. Eğer üşümüş veya yorgunsanız, yoga çalışmasına nazik bir Kapalabhati nefesiyle başlayın. Bu nefes tekniği kısa ve güçlü nefes vermeler ve otomatik nefes almalardan oluşur.

Meditasyon
Mantra meditasyonu aktif bir zihni dizginlemek, konsantrasyonu geliştirmek ve düşünce ile hislerdeki negatif düzen alışkanlıklarını azaltmak için çok faydalıdır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye