Sırt Ağrılarına Karşı İnversiyon Terapisi

Daha önce inversiyon terapisi hakkında hiçbir şey duymadıysanız, muhtemelen ne olduğunu merak ediyorsunuzdur.“İnversiyon” kelimesi İngilizcede “baş aşağı çevirme”, “tersine çevirme”, “tersyüz etme” gibi anlamlara gelir.

Sırt Ağrılarına Karşı İnversiyon Terapisi

Bu terapi yöntemi ise işte tam olarak bunu yapar, sizi baş aşağı çevirerek, vücudunuzu yerçekiminin sabit etkisinden kurtarır…

İnversiyon aleti, sizin bir süreliğine baş aşağı konumuna yakın bir konumda durmanızı sağlar. Başaşağı durmak ise omurgayı esnetir, hizaya sokar ve omurganın yeniden ve doğru şekillenmesine yardımcı olur. Kan akışı baş bölgesine yöneldiğinden bacaklardaki varisli damarlar üzerindeki baskı hafifler, beyne daha fazla kan dolmasıyla beraber oksijen ve besin akışı hızlanır. Hatta böbrek taşlarını düşürmede ya da burun tıkanıklıklarını açmada bile etkili olduğu söylenilmektedir.

İnversiyon aleti, ciddi travmalardan kaynaklanan sırt ağrılarına karşı belirgin bir etki sağlamasa da bilhassa stres, gerginlik, yanlış beden duruşu gibi nedenlerden kaynaklanan sırt ve bel ağrılarına karşı mükemmel bir çözüm olabilir, gergin kasları rahatlatır, omurgayı uzatarak esnetir, omurlar arasında bulunan disklerin üzerindeki baskıyı azaltır, bu disklere daha fazla kan, oksijen ve besin maddesi ulaşması sağlanır ve böylelikle ağrının nedenlerini ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra  kan ve lenf akışını hızlandırarak size canlılık verir…

İnversiyon aleti kullanan kişilerin yorumlarına göre, bu aleti günde sadece 10-15 dakika kullanmaları sonucunda sırt, bel ve boyun ağrıları hafifliyor, kas gerginlikleri kayboluyor ve psikolojik olarak yenilenmiş ve harika hissediyorlar. Hatta bu aletin bağımlılık yaptığını söyleyenler bile var!

İnversiyon Terapisi Cerrahi Operasyona Alternatif Olabilir mi?
Özellikle stres, duruş bozukluğu, kas gerginliği gibi durumlarda bu tedavi şaşırtıcı derecede rahatlama sağlayabilir. Bir çok kullanıcı akut sırt ağrılarının bu tedavi yöntemi sayesinde hafiflediğini ve cerrahi operasyona gerek kalmadığını söylemektedirler.

Aslına bakılırsa hiçbir şekilde düzelmeyen sırt ve bel ağrıları için cerrahi operasyon son çözüm olabilir. Ancak alternatif tedavi yöntemlerini denemeden direk olarak cerrahi operasyonu tercih etmeyi düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmenizde fayda var. Çünkü bu tip operasyonları geçiren kişiler, akut ağrılarının iyileştiğini fakat tam olarak ağrıdan kurtulamadıklarını, eskisi gibi rahat hareket edemediklerini, bazı hareketlerden sakınarak sürekli kendilerini korumak durumunda olduklarını, kısacası "eskisi gibi” olamadıklarını söylüyorlar. Bu nedenle cerrahi operasyondan önce inversiyon tedavisini denemeniz, belki de verebileceğiniz en iyi karar olabilir.

Birkaç Uyarı
  • Bildiğiniz gibi sauna gibi son derece basit sağlık yöntemlerini bile denerken dikkat etmeniz gereken bazı sağlık önlemleri mevcut. İnversiyon terapisi için de bu kural geçerli!
  • İnversiyon terapisinde baş aşağı olmanız nedeniyle kalp ve beyin gibi dokulara daha fazla kan akışı olmakta ve bu organlara daha fazla besin maddesi ulaşmaktadır. Ancak kalbe doğru kan akımının artması sonucu tansiyon ve nabız gibi bazı değerler de yükselebilmektedir. Bu nedenle eğer yüksek tansiyon gibi bazı kardiyovasküler problemleriniz varsa inversiyon terapisini uygulamamanız sizin için daha iyi olacaktır. 
  • İnversiyon terapisinde beyine giden kan akımının artması nedeniyle kısa süreli baş ağrıları ve görmede geçici bulanıklıkların meydana gelebilmesi de söz konusudur.

İnversiyon Terapisi Sizin İçin Uygun mu?
Birçok sırt ve bel ağrısı problemleri için inversiyon tedavisi uygun bir seçenektir. Ancak bu tedavinin uygun olup olmadığını değerlendirmek için bir uzmana danışmanızda fayda olabilir. Örneğin bir trafik kazası sonucu meydana gelen çok şiddetli bir sırt ağrısı vakası için inversiyon terapisi uygun bir yöntem olmayacaktır. Buna karşı ufak bir spor zedelenmesi için inversiyon terapisi denenecek alternatif yöntemler arasında yer alabilir. Bilhassa duruş bozuklukları, genel kas gerginlikleri, stres gibi faktörler nedeniyle meydana gelen ağrılar için oldukça etkili bir yöntemdir.

Fakat daha önce de bahsedildiği gibi hipertansiyon, çeşitli kalp hastalıkları, migren veya obezite gibi sorunlarınız mevcutsa bu tedavi yöntemini denemeden önce bir uzmanın fikrini almanızda yarar vardır…

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye