Sırt Ağrılarını Hafifletmek

Fizik kuralları şunu söyler: Taşıdığınız şey ne kadar ağırsa, o kadar zorlanırsınız… Bu nedenle sırt ve bel ağrılarına en sık sebep olan şey ağır bir nesneyi birdenbire kaldırmaya çalışmaktır.

Sırt Ağrılarını Hafifletmek

Sırt ağrısının iki çeşidi vardır: Akut ve kronik. 
Akut ağrı aniden başlar ve oldukça şiddetlidir. Kronik ağrı ise haftalar hatta aylar sürebilir, bazen hafiflemesine karşın bazen şiddeti artabilir.  Akut ağrı ağır bir nesneyi uygunsuz bir şekilde kaldırmaya çalışmak ya da uygunsuz bir hareket nedeniyle kasların ya da bağların incinmesi sonucu oluşabilir. Birkaç gün boyunca inanılmaz şiddetli ağrı, dayanılmaz olabilir. Ancak uygun yöntemleri uygularsanız birkaç gün sonunda ağrıdan kurtulmanız hemen hemen kesindir.

İşte uygulamanız gereken pratik öneriler:
  • Dinlenin: 
Sırtınız size teşekkür edecektir. Akut sırt ağrılarına karşı yapılabilecek ilk ve en kolay şey kısa süreli bir yatak istirahatidir.
  • Buz Kompresi Uygulayın:
Bir travma ya da incinme sonucu meydana gelmiş akut sırt ağrısına karşı ilk uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri buz kompresi uygulamaktır. Buz dolu bir poşeti bir bez ile sararak ağrılı bölgenin üzerine 10 dakika kadar koyunuz. Ara ara bu işlemi 1-2 gün kadar tekrarlayınız.
  • Sıcakla Rahatlatın:
1-2 gün buz kompresi uyguladıysanız, yöntemi değiştirerek ağrılı bölgeye sıcaklık uygulaması yapabilirsiniz. Yumuşak bir havluyu ılık su ile ıslatarak sıkınız ve yüzüstü yatar pozisyondayken, ağrılı bölgenin üzerine koyunuz. Dilerseniz ıslak havlunun üzerini plastik bir sargıyla kapatarak sıcaklığın korunmasını sağlayabilirsiniz. Uyguladığınız bu nemli sıcakkompresi, kas spazmlarının çözülmesine yardımcı olacaktır.
  • Sıcak-Soğuk Uygulaması:
Dönüşümlü olarak sıcak-soğuk uygulaması yapmak, ağrının hafiflemesine katkıda bulunabilir. Bunun için 30 dakika soğuk, 30 dakika sıcak uygulaması yaparak bu döngüyü birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Hafif Esneme Egzersizleri Yapın:
Yapacağınız hafif esneme egzersizleri, kas spazmlarını çözerek kasların yumuşamasına katkıda bulunabilir.
  • Yataktan Kalkarken Dikkatli Olun:
Bazen yataktan kalkmak gibi basit hareketleri yaparken bile dikkatsizce davranmanız, ağrılarınızın artmasına neden olabilir. Bunun için yataktan kalkarken son derece yavaş ve dikkatli davranmanız gerekebilir. Eğer sırtüstü yatıyorsanız aniden kalkmak yerine önce sağ veya sol tarafınıza yavaşça dönerek bir kolunuzdan destek alarak doğrulmayı deneyin. Bu esnada sırtınızın mümkün olduğunca düz bir şekilde olmasına dikkat ediniz. Daha sonra bir kolunuzla destek alarak oturur pozisyona gelin ve yavaşça ayağa kalkın.
  • Otururken Sırt Destekleri Kullanın: 
Özellikle kronik sırt ağrısından şikayetçiyseniz, bu ağrı rahat olmayan oturma pozisyonlarından kaynaklanıyor olabilir. İş yerinde oturarak çalışıyorsanız ya da uzun süreler araba kullanıyorsanız, basit sırt destekleri duruş pozisyonunuzu düzeltmenize ve ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye