Soğuk Suyla İyileşin

Soğuk bir duş tüm vücudu uyararak sağlıklı kalmayı sağlayabilir.

Soğuk Suyla İyileşin

Duş ve banyolar hem zihinsel hem de fiziksel açıdan rahatlatıcıdır. Genel olarak ağrı ve acıyı azalttıkları gibi kan gibi vücut sıvılarının toplanması ve zayıf sindirimle alakalı problemleri iyileştirmeye yardım ederler. Su derecesi ihtiyaca göre ayarlanmalıdır. Sıcak veya ılık banyolar genellikle rahatlatıcı kabul edilse de soğuk bir duşun faydaları da çoktur.

Soğuk duş ve banyolar kasların durumunu düzeltir, iltihabı azaltır ve yorgunluğa karşı koruyucu bir görev üstlenir. Uzun soğuk banyolar ateşi düşürmek için iyidir fakat evde uygulanmamalı ve sadece bir hekimin gözetimi altında yapılmalıdır. Soğuk duşlar ise sinirleri güçlendirir, salgı bezlerini canlandırır ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar. 

Araştırmalar da soğuk duşun kişiyi daha sağlıklı yapabileceğini desteklemektedir. Londra’daki Thrombosis Research Institute (Kan Pıhtılaşması Araştırma Merkezi) tarafından yürütülen çalışmada soğuk duş almanın kan dolaşımını destekleyerek ve bağışıklık hücrelelerinin üretimini canlandırarak bulaşıcı hastalıklardan koruduğu görülmüştür. 

Soğuk bir duşun ardından vücut kendini ısıtmaya çalışırken metabolizma hızlanır ve bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bu daha fazla beyaz kan hücresinin üretimini tetikler ve bu hücreler de vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı korur. İngiltere’de yapılan çalışma daha eski bir Alman çalışmasını desteklemektedir. Bu çalışmada da iki dakika boyunca soğuk duş alan kişilerin, sıcak duşu tercih eden kişilerden daha az soğuk algınlığı yaşadığı görülmüştür. 

Soğuk ve sıcak duşların peşpeşe alınması da dolaşımı artırmak ve organ fonksiyonlarını canlandırmak için mükemmel bir yoldur. Burada hatırlanması gereken sıcak duşla başlanıp, soğuk duşla bitirilmesi gerektiğidir. 
Soğuk su ayaklara uygulanarak da şifalı olabilir. Bir duş veya banyo sonrası ayaklar soğuk suya sokulur  ve 5 saniye ila 5 dakika arasında bir süre yerinde sayılır. Güvenlik açısından bir duvar veya tutacaktan destek almanız önerilir. Daha sonra ayaklar, özellikle de tabanlar bir havluyla kuvvetlice kurulanır. Soğuğa direnç geliştirerek bulaşıcı hastalıklara karşı direnç geliştirmek de mümkündür. Bu yüzden çoğu alternatif tıp hekimi bu uygulamayı hem gençlere hem de yaşlılara günlük kişisel bakımın bir parçası olarak önermektedir.

Ayakların soğuk suda tutulmasını ayak parmakları veya bileklerinde romatizma olan, siyatik hastalığı, pelvik iltihabı, mesane veya sindirim kanalıyla ilgili hastalıkları bulunan kişiler uygulamamalıdır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye