Yüzünüz İçin Bitkisel Buhar Banyoları

Bitkisel buhar banyolarıyla yüzünüz temizlenirken tazelenecek.

Yüzünüz İçin Bitkisel Buhar Banyoları

Bitkisel buhar banyolarının sıcaklığı, nemi ve kokusu yüzdeki kas gerginliklerini yok eder, zihni temizler ve ruhu canlandırır. Buhar banyoları deriyi derinlemesine temizlemek için kullanılan en eski geleneksel yöntemlerdendir. Nem, derinin daha kuru dış tabakalarını yumuşatarak, uzaklaştırılmalarını kolaylaştırır. Böylece geride daha yumuşak ve taze bir cilt kalır. Isı yüzdeki dolaşımı canlandırır, kiri ve vücut toksinlerini yüzeye getiren gözenekleri ve bezleri aktive eder.

Buhar banyoları birkaç cilt durumu için faydalıdır. Özellikle akneli ve tıkanık ciltlerde işe yararlar. Basit ve faydalı bir temizleme işlemi olmasının yanında Ayurveda öğretilerine göre ısının takip ettiği yağ uygulaması Vata doshayı dengeler. Tüm yaşlanma belirtilerini getiren Vata’daki artış olduğu için, yağ ve buhar uygulamasıyla Vata’yı azaltmak bu doshayı dengeler ve gençlik niteliklerini teşvik eder. Kırışıklıklar azalırken yüz daha taze, daha parlak ve gerçekten sıcak hissedilmeye başlar.

Buharın hangi sıklıkta yapılacağı cildin durumuna bağlıdır. Kuru veya olgun bir cildiniz varsa iki haftada bir kez buhar banyosu yapın. Buhar, nemli olsa da aşırı yapılması cildi daha kuru kılacaktır. Normal veya yağlı cilt tipine sahip kişilerde haftada bir kez yapılması uygundur.

Bitkisel Buhar Banyosunun Hazırlanışı
Bitkisel buhar banyosu hazırlamak için en az 1 litre kaynak suyunu ısıtın. Aşağıda listelenen bitkisel karışımların birinden iki avuç dolusu ekleyin, ateşten alın, kapağını kapatın ve 2 dakika boyunca demlendirin. 
Kabı üstüne rahat bir şekilde eğilebileceğiniz bir yere alın. Kapağını açın ve birkaç damla esansiyel yağ damlatın. Yüzünüzü sıvının 30 – 45 cm yukarısında tutun ve sonra kafanızı ve kabı içine alan bir buhar banyosu çadırı oluşturmak için başınızın üstünü havluyla örtün. 5 dakika yeterli, 10 dakika ise maksimumdur. Bazı insanlar buhar banyosu sırasında saçın serin bir havlu kumaş ile sarılmasını daha rahatlatıcı bulmaktadır.

Bitkisel Buhar Banyosunun İçindekiler
Her buhar banyosu 4 çeşit içeriğe ihtiyaç duyar: dolaşımı artıran madde, kirlilikleri atmaya yarayan madde, yumuşatan ve iyileştiren madde ve kokusunun terapötik etkisi sebebiyle seçilen madde. Bunu sağlamak için aşağıda verilen tüm formüllerde standart olan bazı bitkiler vardır. Defne yaprağı dolaşımı derinin yüzeyine taşır. Meyankökü kirlilikleri dışarı çıkarır. Bahsedilen diğer bitkilerin deri için yumuşatıcı ve iyileştirici etkileri vardır. Esansiyel yağlar aromayı güzelleştirirken, beyin merkezlerini uyarır, zihni memnun eder ve vücudu rahatlatır. 1 litre su için 10 damla kullanılırlar.

Normal Cilt için
Meyankökü, gül, sandal ağacı, kekik, Hint ginsengi (ashwagandha), defne yaprağı, Alman papatyası, yonca, karakafes otu, rezene, lavanta, aslanpençesi ve hatmi bitkilerinden elde edilen bir kombinasyona, lavanta, ıtır, bergamot ve sandal ağacı esansiyel yağlarından katabilirsiniz.

Kuru Cilt için
Defne yaprağı, meyankökü, Alman papatyası, karakafes otu, karahindiba, gül, sandal ağacı, hatmi ve portakal kabuğundan elde edilen bir kombinasyon kullanılır. Bu kombinasyon ayda bir uygulanabilir. Ancak kuru cilt için sıcak bir kompres daha narindir. Karakafes otu, mürver, lavanta, misket limonu çiçeği, gül, biberiye, sandal ağacı ve civanperçeminden yapılan bir bitkisel çay veya 1 litre suya 3 – 4 damla esansiyel yağ (gül, sandal ağacı, Alman papatyası veya portakal çiçeği) damlatılarak elde edilen sıvıyla kompres uygulanabilir. Kompresler hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıda görebilirsiniz.

Yağlı Cilt için
defne yaprağı, meyankökü, kara kafes otu, rezene, lavanta, melisa, limon otu, limon kabuğu, gül, biberiye ve sandal ağacı (veya güvercin ağacı kabuğu) bitkilerinden elde edilen bir kombinasyona ardıç, limon ve selvi esansiyel yağları kombinasyonundan katabilirsiniz.

Olgun Cilt için 
defne yaprağı, meyankökü, anason, tarçın, karanfil, okaliptüs, rezene, zencefil, nane, ısırgan, portakal kabuğu ve çam bitkilerini, biberiye ve adaçayı esansiyel yağlarıyla kullanın. 

Lekeli Cilt için
defne yaprağı, meyankökü, kuşüzümü yaprağı, dulavrat otu kökü, Alman papatyası kökü, limon otu, Rubia cardifolia ve civanperçemi bitkilerinden elde edilen bir kombinasyonla, mavi Alman papatyası, mür, gül, limon, bergamot, lavanta, sedir ve ardıç esansiyel yağları kullanılabilir.

Kompres Kullanımı Hakkında
Kompresler buhar banyosuna mükemmel bir alternatiftir. Sıcak veya soğuk kompresler buhar banyosunun faydalarını sağlarken, cildi kurutma riski içermez. Nazik etkisi cildin dış kuru tabakalarını kabartır ve tıpkı buhar gibi derinin etkinliğini artırır. Cilt yumuşar ve sonraki uygulamalara daha uygun hale gelir. Çok kuru, hassas cilt için, cilt kızardığında veya varislere meyilli olduğunda kompres en uygun tercihtir. Bitkisel buhar banyolarında kuru cilt için önerilen malzemeleri, 1 litre veya bezi ıslatmak için yetecek kadar suyla hazırlayın. Bezi sıkın ve ve yüze uygulayın. Ya bezde gözler, burun ve ağız için delikler açın veya veya biri gözleri, burnu ve yanakları, biri de çeneyi kaplayacak şekilde iki bez kullanın.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye