Srota (Kanal)

Kadim bir Ayurvedik metine olan Sushruta’ya göre: “vücudun sıvı dolaşım ( taşıma) işlemi yürüten ve tüm alanlara yayılan kanallara Srota denilmektedir.

Srota (Kanal)

Vücutta 12 adet kanal (srota) mevcuttur :
Çok farklı tür arter ve damar mevcuttur”. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere Srotalar damar ve arterlerden farklı olup vücudun tüm kısımlarına yayılmış durumdadır. Srotalar, Dosha veya dokuları(Dhatu) organlara taşır ve dolaşımı gerçekleştirir. Srota kanalları, hem gıdanın vücudun farklı doku ve hücrelerine ulaştırılmasından hem de atık ürünlerin imhasından sorumludur.

Srota konseptini anlamak için en iyi örnek evimizdir. İyi planlanmış bir evde genelde ( aslında her zaman ) iki tür su sistemi mevcuttur. Sistemlerden biri temiz suyu eve taşırken diğer ise atık ürünleri tahliye eder ve sağlık bir sistemin oluşmasını sağlar. Bir düşünün, bu sistemlerden herhangi birinin herhangi bir nedenle tıkanması halinde neler olur. Olacak şey: HAS-TA-LIK. Aynı şey Ayurveda’daki Srotalar için de geçerlidir. Ayurveda uygulamalı bir bilim olduğu için bu sistemin düzgün bir şekilde çalışması, hastalıkların tedavisi  ve sağlığın yerleştirilmesi ile gerçekleşir. Vücudun bu taşıma sisteminin istendiği şekilde çalışmaması hastalıkların meydana gelmesine neden olacaktır.

Yukarıda belirtilen tüm ifadeler vücudun dolaşım sistemine işaret etmektedir. Fakat dolaşım sistemi temelde çok hassas bir dengede durmaktadır. Bu sistem gıda değişimi ve dolaşımdan sorumlu olmanın yanı sıra dokular ile de yakından ilgilidir.

SROTA

SROTA KÖKENİ

Prana Vaha

Kalp ve Sindirim Sistemi

Udaka Vaha

Damak ve boğaz

Anna Vaha

Karın ve abdomenin sol lateral bölgesi

Rasa Vaha

(Kalp) ve (kalp damarlarından on kat büyük)

Rakta Vaha

Karaciğer ve dalak

Mamsa Vaha

Ligament ve deri

Medho Vaha

(Böbrek ve suprarenal bezler) ve (abdomendeki tüm organları kapsayan apron benzeri yağlı tabaka )

Asthi Vaha

Kalça ve Oyluk

Majja Vaha

Eklem ve kemik boşluğu

Shukra Vaha

Yumurtalık ve testisler

Sweda Vaha

Oyluk ve kıl kökleri

Mutra Vaha

Mesane ve kasık bölgesi

Purisha Vaha

(Kalın bağırsak) ve (Anus üst kısmı)


Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye