Ayurvedik Beden Tipleri ve Asanalar

Aynı asana, Vata-Pitta veya Kapha tipine, ayrıca fiziksel kondisyon, yaşı ve cinsiyet, yaşadığı yer, mevsim ve günün saatine göre farklı tarzda uygulanmalıdır.

Ayurvedik Beden Tipleri ve Asanalar

Vata Beden Tipi
Vata tiplerinin ince uzun kemikleri ve narin yapıları vardır. Kasları ve genel yapıları incedir ancak yüksek hız ve hareket kabiliyetine sahiptirler. Bu da onların özellikle kol ve bacaklarını eğme ve esnetme kabiliyetlerini arttırır. Ancak ileri yaşlarda Vata tipi esnekliğini kaybeder. Bunun için düzenli olarak bedenlerini esnetmeye devam etmelidirler.   Yavaş,nazik, dengeli ve topraklayan bir asana çalışması Vata tipi için idealdir. Vatalar asana çalışmasından çok faydalandır, çünkü Vata'nın biriktiği yer kemiklerdir. Vata, yani fazla hava (gaz)  bağırsaklar'da birikince, ki bu Apana Vayu'dur, yani Vata'nın aşağı doğru hareket eden halidir, zamanla kemiklere doğru ilerler ve yerleşir. Böylece kemik ve eklem problemleri başlar. Asanalar ise hem bağırsakları harekete geçirir hem de kemiklerde birikmiş fazla havayı da boşaltır ve tedavi eder. Sistemde biriken Vata sinir sistemini gerer. Dolayısıyla tedavi olan Vata sinir sisteminide rahatlatır.

  • Vata'nın Olumsuz Potansiyeli
Vata tipi çoğunlukla esneklik kaybı, ciltte kuruluk ve bozulmuş dokular olarak kendini gösterir. Zayıf yapıları, eklemlerin ve sinirlerin desteğini de zayıflatır ve dokuların susuz kalmalarına sebep olur. İncinmelere açıktırlar. Çok hareketli olamalarından dolayı, uygulama sırasında aşırılığa gitme eğilimleri vardır.

  • Vata'nın Olumlu Potansiyeli
Vata tipi hareket etmek ve egzersiz yapmaktan zevk alır. Hem fiziksel hem zihinsel olarak aktiftirler. Asana uygulaması ise hayatlarına kolaylıkla soktukları ve denge buldukları bir çalışmadır.

Bloke olmuş ve Bozulmuş  Vata 
Vata'nın 2 ana durumu vardır, ya bloke olur ya da bozulur. Bloke olmuş Vata kendini ağrılar ile gösterir. Bozulmuş Vata ise yaşam enerjisi düşüklüğü, kilo kaybı ve zayıflama, aşırı hassasiyet olarak gösterir. Bloke olmuş Vata'yı ısıtıcı, bozulmuş Vata'yı ise nazik ve yapılandırıcı Asanalar ve genel bir çalışma ve uygulama ile çözebiliriz. Yalnız her iki durumda da kişinin kendi başına, fizyolojisini daha da dengeden çıkartabilecek türden bir egzersiz yapması tehlikesine karşılık, bir uzmana başvurması daha sağlıklı olacaktır. Bu da tercihen,  hem Ayurveda hem de Yoga konusunda iyi eğitim almış bir kişi olmalıdır. Uzman kişi,  hem kişinin beden tipini hem de dengesizliğin nerede yattığını tespit edip, buna göre de tedaviyi uygulayabilen birisi olması gerekir. Bu, oluşabilecek başka dengesizlikleri önleyen bir etken olup kişiye hem enerji hem zaman kazandırır.  

Pitta Beden Tipi
  • Pitta'nın Olumsuz Potansiyeli
Pitta'lar aşırı ısınmaya ve rahatsızlığa meyillidirler. Uygulamaya başlama ve sürdürmek için sabır eksikliği yaşarlar. Ancak bir başladılar mı, kazanma hırslarından dolayı aşırı agresif olur ve militan ruhu taşıyabilirler.Aşırıya gitmiş bir Pitta ise uygulamayı bitirdiğinde daha da öfkeli ve agresif olacaktır. Ayrıca Pittalar hep hoşlarına giden ve iyi yaptıkları Asanalar da takılıp kalabilirler. 

  • Pitta'nın Olumlu Potansiyeli
Pittaların çok iyi odaklanma, kararlılık ve disipline olma özelliği vardır. Doshalar içinde en düzenli ve sebat gösteren tiptir. Yalnızca enerjilerini yatıracak doğru alanı bulmaları gerekir. Pitta tipleri, ortalama bir yapıya sahiptirler. Kas ve eklem yapıları orta büyüklük ve gevşekliktedir. Bu da onlara geniş bir esneme kabiliyeti kazandırarak Asanaları rahatça uygulayabilmelerini sağlar. Pittaları serinletici Asanalar dengeler, örneğin oturarak ve sakince yapılan ve içe döndüren Yin Yoga. Pittaların uzak durması gereken tavır, rekabet ve başarı hırsıdır.

Kapha Beden Tipi
Kaphalar kısa, tıknaz ve kilo almaya elverişli bir yapıdadırlar. Kısa ve kalın kemikleri esneme kabiliyetlerini azaltır. Ancak bu yön onlara güç kazandırdığı için dayanıklılık gerektiren Asanaları kolaylıkla uygularlar.Kaphaların harekete, ısıya, uyarılmaya ihtiyacı vardır.  Bu şekilde ağırlıklarından kurtulabilirler. Bir kez başladılar mı, dayanıklıkları onlara uzun süre egzersiz yapabilme gücünü de sağlar.

  • Kapha'nın Olumsuz Potansyeli
Kaphaların hareketlerini engelleyecek ölçüde aşırı kilolu ve ağır olma yönleri vardır. Sıklıkla Akciğerleri ödem yapar. Bu da onlara nefes darlığı verir. Değişim onlar için zordur. Ancak dışarıdan güçlü bir etki almaları gerekir.

  • Kapha'nın Olumlu Potansyeli
Kaphalar yaptıkları her şeyde sağlam ilerler ve devamlılık sağlarlar. Bir  konuyu ele aldıklarında bunu zamana yayarak inançla sürdürürler. Duygusal olarak sakindirler. Yaşama sevgi ile bakar ve işlerini bir hizmet aracı olarak görürler. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye