Stres Görüntünüzü Etkiliyor

Cildinizin güzelliği ve sağlığı için stresi yenin

Stres Görüntünüzü Etkiliyor

Stres seviyeleri günümüzde her zamankinden yüksektir ve enerjinizden daha fazlasını etkileyebilir. Stresin sağlığınıza, cildinizin ve vücudunuzun görünüşüne doğrudan etkisi vardır. Neyse ki stresle baş etmek için birkaç ipucu bu problemleri çözebilir.

Mat ve Problemli Cilt

Sindirim sisteminizde olan bitenin cildinizde önemli belirteçleri vardır. Stresli olduğunuzda vücudun sindirim sisteminde karmaşa olur çünkü kan sindirim sisteminden çekilir ve her şey daha asidik olur. Dengesiz sindirim cildin kuruluğu, yağlanması, lekelenmesi, matlaşması veya zaman zaman bunların kombinasyonu şeklinde problemlerle ilişkilendirilmiştir. Egzama ve dermatit gibi sorunlar da görülebilir.

Çözüm olarak haftada en az üç kez kardiyovasküler egzersiz yaparak dolaşımınızı canlandırmanız gerekir. Bu ayrıca stresle daha iyi baş etmenize yardımcı olacaktır. Diyetinize alkali gıdalar ekleyin, bunların arasında elma şırası sirkesi (salataya çok yakışır), yeşil yapraklı sebzeler ve hayvansal olmayan protein kaynakları bulunur. Lokmalarınızı iyi çiğnemeniz de daha alkali olmalarına yardımcı olacaktır. Probiyotik gıdalarla sindirim kanalınızdaki dengenin kurulmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Çizgiler ve Kırışıklıklar

Stres bu problemlerde iki şekilde etkilidir. Öncelikle dediğimiz gibi stres kuru ve problemli cilde yol açar; kuru cilt ve susuzluk çizgiler ve kırışıklıkların birinci nedenidir. İkinci olarak stresle beraber gelen yüz ifadeleri stresli dönemin sonrasına da kalan derin çizgiler üretebilir. Bunlar kaş çatmaktan oluşan çizgiler, kaz ayağı denilen göz etrafındaki kırışıklıklar ve burundan ağıza ve çeneye uzanan çizgilerdir.

Çözüm olarak farkındalık ve meditasyon çalışın. İçinde bulunduğunuz anın farkında olun. Eğer kendinizi kaşlarınızı çatarken veya dudaklarınız bükülü bulursanız stres kaynağından o anda uzaklaşın. Mümkünse kendinize yüz masajı uygulamak için 10 dakika ayırın. Parmak uçlarınızı kaşların ortasına bastırın ve göz çukuru kemiklerinin üstünden geçerek ifadelere sebep olan kasları rahatlatın. Aşırı vurgulu bir şekilde sesli harfler söyleyerek ağzınızı rahatlatın. Bu aynı zamanda çenenizi gevşetecek ve dişlerinizi gıcırdatmanızı önleyecektir. Gülümsemeyi sevmiyorsanız bile kendinizi zorlayın. Araştırmalara göre gülümseme, sahte bile olsa ruh halini iyileştirir ve rahatlama sağlar.

Uyku Eksikliği

Stres uykusuz gecelere sebep olur. Bu da doğrudan cildinizin görüntüsüne yansır. Bir gece bile yatakta dönüp durmak yüzünüzden tazeliği alır ve problem devam ederse, cildin kendini yenileme fonksiyonları bozularak, matlığa, yorgunluğa, göz altı torbalarına ve kanlanmış gözlere sebep olur. Aynı zamanda egzersiz yapma isteğinizi azaltır, bu da kilo almaya sebep olabilir.

Çözüm olarak iyi uyku alışkanlıkları geliştirin. Egzersizi yatmadan önce değil günün erken saatlerinde yapın. Yatmadan önce 15 - 20 dakika nazik esneme hareketleri ve nefes egzersizleriyle günün stresini atın. Doğal kumaştan yapılan temiz çarşaflar kullanın, odanızda temiz havanın dolaşmasını sağlayın ve elektronik cihazları odanızdan çıkarın. Saat 14.00’ten sonra kafein almayın. Meditasyon müzikleri dinlemek de faydalı olabilir.

Kötü Alışkanlıklar

Stres aşırı alkol alımı, sigara, abur cubur yemek gibi kötü alışkanlıkları tetikleyebilir. Bu da egzersiz yapma isteğinizi azaltır ve tekrar tekrar stres yaşamanıza sebep olan şeylere bel bağladığınız bir döngüye girmenize neden olur. Sonucunda kötü bir cilt, kilo alımı veya başka problemler görülebilir.

Çözüm olarak alkole veya sigaraya başvurmadan önce bir yürüyüşe çıkın ve temiz hava alın. Alkol yerine yeşil yapraklı sebze sularını deneyin. Meditasyon uygulayın ve pozitif, keyif verici olumlamaları ofis duvarınızda veya buzdolabının üstünde bulundurun. Sigarayı bırakmak içinse sağlık kurumlarına başvurabilirsiniz.

Kasılı Çene

Dişleri gıcırdatmak ve çeneyi kasmak stresin sık görülen belirtilerindendir. Maalesef bunlar çene kaslarının aşırı çalışmasına sebep olur. Sonuç olarak hem dişler zarar görür, hem de çene kasları büyüdüğünden çene hattının yapısı değişir.

Çözüm olarak uykunuzda dişlerinizi gıcırdatıyorsanız dişçinizden bir ağızlık isteyebilirsiniz. Bir kozmetik veya plastik cerrah kaslara yapacağı enjeksiyonla dişlerinizi gıcırdatmanızı engelleyebilir. Ayrıca gerilimi azaltmak için kinesiyoloji gibi alternatif çalışmaları da deneyebilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye