Yüzücü Kulağı - Belirtileri

Dış kulak yolunun iltihaplanması durumudur.

Yüzücü Kulağı

Tıbbi olarak dış kulak iltihabı olarak bilinen yüzücü kulağı, dış kulak yolunun ısrar eden tahrişi ve iltihaplanması ile belirginleşen bir durumdur. Yüzücü kulağı çoğunlukla yazın, yüzme mevsiminde gerçekleşir. Yüzmeden sonra, özellikle pamuklu kulak temizleme çubuğu ile defalarca kulak yolunu temizlemeye çalışanlarda su kulak kanalına sıkışabilir. Kanalı çubukla karıştırmak kulağın kendisinin birikintilerden kurtulma mekanizmasını bozar ve kulak yolundaki koruyucu mum tabakayı uzaklaştırarak bölgeyi enfeksiyona daha yatkın bir halde bırakır. Bu rahatsızlık ayrıca kulak yolu, temizlemek için uygun olmayan nesnelerin (örneğin kürdan veya firkete) kullanılmasıyla da fiziksel olarak tahriş olmuş veya yırtılmış ise gelişebilir. Saç ürünlerinden kimyasallar da (örneğin spreyler, köpükler ve saç boyaları) dış kulak iltihabına sebep olabilir.

  • Kulaktan kötü kokulu, sarımsı veya sarımsı yeşil irin akması
  • Kulakta, özellikle baş hareket ettiğinde ağrı
  • Kulak yolunda pullanan cilt
  • Kulak yolunda kaşıntı
  • İşitme kaybı (bazı vakalarda)
Hemen tedavi edildiğinde yüzücü kulağı genel sağlık için hiçbir tehlike oluşturmaz. Fakat kötüleşmesine izin verilirse enfeksiyon altta yatan kıkırdağa yayılabilir. Bu yüzden kulakta herhangi bir kaşıntı veya ağrı hissedilirse doktora danışılmalıdır. Rahatsızlığı teşhis etmek için genellikle otoskop kullanarak muayene yeterlidir ama laboratuvar tahlili için irin numunesi alınabilir.

Rahatsızlığı tedavi etmek için doktor bir emme aleti ile kulak yolunu temizleyebilir. Enfeksiyonla mücadele için bir antibiyotiğin yanında kortikosteroid içeren kulak damlaları (kaşıntı ve iltihabı gidermek için) reçetelenebilir. Ciddi vakalarda ağızdan alınan bir antibiyotik verilebilir. Ağrı şiddetliyse ağrı kesici de verilebilir.
Aromaterapi
Ağrıyı hafifletmek için dış kulağın etrafındaki bölge 5 damla lavanta veya papatya yağı ile nazikçe ovulur. Kullanmadan önce esansiyel yağ bir çay kaşığı kanola yağı ile karıştırılır.

Bitkisel Tedavi
İltihabı azaltmak, iyileşmeye yardımcı olmak ve bağışıklığı güçlendirmek için her 3 saatte bir iltihaplı kulak yoluna 2 veya 3 damla sığırkuyruğu yağı veya sarımsak yağı damlatılır.

Homeopati
Homeopati uzmanı işitme güçlüğü varsa ve sanki bir şey kulaktan dışarı zorlanıyormuş gibi hissediliyorsa pulsatilla (Manisa lalesi, rüzgar çiçeği) tavsiye edebilir.

Hidroterapi
Yoğun ağrıyı hafifletmek için ince bir havluya sarılmış ılık bir sıcak su şişesi iltihaplı kulağa tutulur. Gerektikçe şişe yeniden ısıtılır.

Geleneksel Çin Tıbbı
  • Akupunktur: Akupunktur, yüzücü kulağının iltihabını ve ağrısını hafifletebilir. Uzman tipik olarak böbrek (geleneksel Çin tıbbına göre kulağın işleyişinden sorumlu organ) ve kulağın kendisi ile ilgili noktalar üzerinde çalışacaktır.
  • Akupres: Akupres yüzücü kulağının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Terapist tipik olarak ağrıyı ve dış kulak iltihabını gidermek için şu akupres noktalarına odaklanacaktır: İnce bağırsak 19, mesane 2, üçlü ısıtıcı 17 ve 21 ile kulak içindeki ve etrafındaki diğer noktalar.
  • Çin Bitkisel Tedavileri: Kulak ağrısını hafifletmek için nane kullanılabilir. Gentiana veya Anemarrhena, Phellodendron ve Rehmannia gibi Çin bitkisel formülleri verilebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye