Ağrı Kontrolü İçin 5 Doğal Ağrı Kesici

Bilindiği gibi ağrının bir çok çeşidi ve sebebi vardır. Neyse ki ağrının tedavisi için kullanabileceğimiz çeşitli doğal yöntemler de mevcuttur…

Ağrı Kontrolü İçin 5 Doğal Ağrı Kesici

Örneğin özellikle esneme egzersizleri ve masaj, bu konuda sizin yardımcınız olabilir. Ancak bu yöntemlere rağmen ağrınız hafiflemiyorsa aşağıdaki 5 doğal yöntem sayesinde ağrıyı kontrol altına alabilirsiniz. 

1)Eklem Ağrıları ve Enflamasyona Karşı – Zencefil: 
Zencefil özellikle eklemlerdeki ağrı ve enflamasyona karşı etkili, harika ve doğal bir ilaçtır. Bu amaçla bir parça taze zencefili dilimleyerek, birkaç dakika boyunca kaynatıp, birkaç dakika da demleyerek süzünüz. Elde ettiğiniz çayı bal ile veya hindistancevizi sütüyle tatlandırabilirsiniz. Bu çayı ağrılarınız hafifleyene kadar günde 2-3 kez tüketmeniz tavsiye edilir. Eğer taze zencefil bulamıyorsanız, bir çok aktar ve markette bulabileceğiniz, kurutularak toz haline getirilmiş ve paketlenmiş zencefil tozunu da kullanabilirsiniz. Eğer zencefil gibi doğal bir bitkinin ağrılarınızı hafifletmeyeceğini düşünüyorsanız ve tarif edilen çayı hazırlamayı bir zaman kaybı olarak görüyorsanız o zaman şunu bilmiyorsunuz demektir: Zencefil bazı kanser türleri için, kanserli hücreleri öldürmede, oldukça tehlikeli yan etkileri olan bazı kanser ilaçlarından daha etkilidir ve hiçbir yan etkisi yoktur! Zerdeçal da zencefilin yakın akrabası olup, anti enflamatuar özellikleriyle ünlü bir bitkidir. Bu nedenle ağrı ve enflamasyonu azaltmak için zencefil gibi zerdeçaldan da yardım alabilirsiniz.

2)Travmalara Karşı – Arnika: 
Eğer bir kaza, travma veya yanlış bir hareket sonucu oluşan aşırı ağrıdan şikayetçiyseniz, muhtemelen etkilenen bölgenin üzerine ibuprofen içeren ve ağrı kesici özelliği nedeniyle sıklıkla kullanılan bir jel uygulayarak, ağrıyı azaltmayı deneyeceksiniz. Evet, bu yöntem işe yarayabilir. Ancak bunun yanı sıra daha az kullanılmasına rağmen aynı etkiyi gösterebilen ve doğal olan alternatifler de mevcuttur.Örneğin arnika adlı bir bitkinin çiçeğinden elde edilen ekstrenin kullanıldığı bir jel, günde üç kez uygulandığında, ağrıyı hafifletmede oldukça etkilidir. Bu jeli ağrı hafifleyene kadar günde üç kez kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ancak bu doğal jel, yaralanmamış cilde uygulanmalıdır.Yukarıda bahsedilen jel ile ilgili dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise, jelin içerisinde arnikadan başka diğer kimyasal maddelerin bulunup bulunmadığıdır. Bu nedenle ürünü almadan önce paraben ya da PEG gibi kimyasalları içermemesine de dikkat etmeniz önerilir.

3)Sırt Ağrısına Karşı – Kapsisin: 
Kapsisin, kırmızı acı biberden elde edilen doğal bir maddedir ve ağrı kesici özelliği olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle özellikle boyun, sırt ve kas ağrılarından şikayetçiyseniz, etkilenen bölgeye kapsisin içerikli krem veya spreylerden uygulayarak hafifçe masajla yedirmeniz, ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır.Kullanım tavsiyesi olarak ağrının olduğu bölgeye günde üç kez ve ağrı hafifleyene/kaybolana kadar uygulamanız tavsiye edilir. Ancak uygulanan bölgede yara ya da cilt hasarı olmaması gerekmektedir. Kapsisin, ilk uygulamadan sonra yanma hissine benzer bir his meydana getirebilir. Ancak bu his zamanla kaybolacaktır. 

4)Genel Ağrı Kesici – Vitamin B12:  
B12 vitamini, sinirlerin etrafındaki koruyucu dokuyu güçlendirmeye yarayarak, ağrının azaltılmasında yardımcı olur. Bunun haricinde genel duygu durumunu iyileştirme gibi etkileri olduğu da düşünülmektedir. Bu vitamini doğal kaynaklardan almak için bol miktarda yumurta, peynir, karaciğer ve deniz ürünleri tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak bu gıdaları tüketmek istemiyorsanız B12 içeren gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz.

5)Diş Ağrısı, Eklem Tutuklukları ve Artrite Karşı – Yağlama Yöntemi: 
Yağlama yöntemi için tamamen doğal ve organik bitkisel yağlar kullanılır. Örneğin Hindistan cevizi yağı, susam yağı ya da tam organik ayçiçeği yağı gibi farklı seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. 
Yağlama yöntemi için sabah kalktığınızda kahvaltı etmeden önce az bir miktar yağ ile yaklaşık 15 dk doyunca ağzınızı çalkalamanız ve tükürmeniz önerilir. Daha sonra bir miktar yağı da yutmalısınız.
Yağlama yöntemi için en sık tercih edilen yağlardan biri hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağının antienflamatuar (ödem ve yangı giderici) ve antibakteriyel etkileri olduğu bilinmektedir. Bu sayede ağız hijyeni sağlanır, diş eti iltihapları önlenir, diş ağrılarının hafifletilmesi sağlanır. Ancak susam ve ayçiçeği yağının da güçlü antienflamatuar özellikleri vardır. Bunların haricinde omega 3 açısından zengin olan balık yağı, keten tohumu fındık ve soya gibi ürünler de artrite karşı savunma kalkanınız olabilir.Gördüğünüz gibi ağrı kesici etkisinin yanında vücudumuzun diğer kısımlarının da sağlığını koruyan ve hiçbir yan etkisi olmayan bir çok doğal tedavi yöntemi vardır. Bu nedenle, ağrınız başladığında ya da şikayetlere karşı önlem olarak bu tedavi yöntemlerini tercih etmeniz, bir çok yan etkisi olan ilaçlara yönelmenizden çok daha güvenli olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye