Aromaterapi ve Tedavi

Her esans yağının, kimyasal yapı ve bileşenlerine özgü kullanım alanları vardır.

Aromaterapi ve Tedavi

Esans  Yağlarının  Doğası
Her esans yağının, kimyasal yapı ve bileşenlerine özgü kullanım alanları vardır.Vücuttaki her bir dengesizlik, birçok farklı esans yağı ile giderilebilirken, Tek bir esans yağı da birçok aktiviteyi ayni anda tedavi edebilir. Örneğin; bir yağ, aynı anda hem canlandırıp hem sakinleştirebilir.
 
Aromaterapi  'nin Gücü - Özellikleri ve Etkisi
 • Fizyolojimizde, Yaşam Gücü olan "Prana” nın emilimi ve dolaşımını arttırır.
 • Antiviral (virüs öldürücü), antibakteriyel (bakteri öldürücü), antimikrobiyal ve antifungal (mantar öldürücü) özelliklere sahiptir. Başka bir deyişle; virüslere, bakterilere, mikroplara, mantara karşı güçlüdür.
 • Yüksek oranda oksijen emme kapasitesine (ORAC) sahiptir.
 • Hastalıkların ve yaşlanmanın başlıca sebebi olan serbest radikalleri dağıtma ve çözme özelliğine sahiptir.
 • Küçük moleküler yapısı sayesinde, hücresel ve en ince düzeyde ki dokuların içine nüfuz ederek tedavi edebilme özelliğine sahiptir.
 • Esans yağları güçlü maddelerdir. Fiziksel, zihinsel, duygusal sağlığımızı, dengemizi oluşturmak ve korumakta yardımcı olan, Aromatik yağların kullanıldığı Aromaterapi ile;
 • Fiziksel beden güçlenir.
 • Sağ ve sol beyin aktivitesi dengelenir, birbiriyle uyum sağlar.
 • Nabız birkaç saniye içinde normalleşir.
 • Tüm vücut sistemleri, kas ve kemikler güçlenir, arınır ve dengelenir.
 • Hafıza ve öğrenme kapasitesi, konsantrasyon ve yaratıcılık artar.
 • Uyku, iştah, tansiyon dengelenir.
 • Depresyon, panik atak, migren, astım, bronşit vs çözülür.
 • Endorfin ve Serotonin hormonlarının salgılanması uyarılabilir.
 • Duygu ve düşünceler olumlu yönde değişir!
Bitkilerin özü, insanın "ince düzeylerini”  besler. Fiziksel bedenimiz çoğu zaman beslenebilir, ancak "ince bedenlerimiz” yani; duygu ve düşüncelerimiz çoğu zaman yetersiz beslenmektedir. Aromaterapi, bu anlamda ince boyutta besin sağlayarak bize unutmuş olduğumuz yönümüzü hatırlatir, denge ve bütünlük hissi sağlar.
 
Esans yağının cinsini arada değiştirmek, alınacak verimin etkisini arttıracaktır.Herhangi bir esans yağını kullanmadan önce, seçtiğiniz esans yağının özelliklerini gözden geçirmenizde fayda vardır.  Sonra, bu seçilen esans yağını özel kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmanız gerekmektedir.Yüksek kalite ve güçlerini korumak için koyu renkli şişelerde, serin bir yerde saklanmalı ve güneş ışığına direk temas ettirilmemelidirler.
 
Koku Duyusunun Gücü
Esans yağlarının, üzerimizde ani ve güçlü etkileri neye dayanmaktadır. Bu nasıl mümkün olabilir? Bunun cevabı, esans yağları ve koku duyusunun gücünde yatmaktadır.
 
Burun deliklerinin kökünde ki mukoza zarında, ortalama 10 milyon sinir ucu bulunmaktadır. Bu mukoza zarı, vücudumuzun merkezi sinir sistemi'nin dış dünyaya açılarak ilişki kurduğu tek alandır. Burada ki hücreler beyin hücreleridir ve burada bulunan 80 milyon civarında ince kıl, inanılmayacak kadar çok bilgi toplamaktadırlar. Nefes aldığımız zaman koku da alırız. Her bir nefesle, çevremiz hakkında en ince düzeyden bilgi toplamaktayız. Koku molekülleri, bu alıcılar üzerinde kimyasal bir reaksyon oluşturur ve bunlar limbik sistem üzerinde elektrik aktaran bir uyarıcı görevini görür. Limbik sistem, beynimiz'de, duygu, hafıza, yaratıcılık, motivasyon, nefesin, kalp atışının, hazım ve otonomik sinir sisteminin yöneticisidir. Ve burası beynin en eski bölümlerinden biridir.
Tüm bu fonksiyonlar kokudan, bilincin etkisi olmadan direk etkilenmektedir. Bu da, bir kokunun bizi anında, bilinçaltı düzeyinde etkilemekte olduğunu gösterir.
 
Kokular, endorfin, serotonin ve enkefalin denilen nörotransmitterleri (sinirler arası kimyasal iletici) uyararak serbest kalmalarını sağlayabilirler. Bunlar da mutluluk, neşe ve huzur duygularının daha yoğun hissedilmesine sebep olurlar. Bu duygular azaldığında hastalıklar da baş gösterir.
 
Esans yağlarının kokuları dolayısıyla duyguları değiştirmenin, olumlu yönde etkilemenin, huzur , neşe ve dinginlik sağlayarak sağlığı geliştirmenin etkili bir yoludur.
 
Kokular ve hatıraların limbik sistemde birarada depolanması ise, kokuların anıları neden uyandırdığını açıklar. Neredeyse herkes, belli bir kokunun eski bir anıyı hızla canlandırdığını deneyimlemiştir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye