Akut Böbrek Yetmezliği - Sebepleri

Böbrek faaliyetinin aniden durması anlamına gelir.

Akut Böbrek Yetmezliği

Akut böbrek yetmezliği (akut böbrek yaralanması olarak da bilinir) böbrek faaliyetinin aniden durması demektir. Böbrekler, atık maddeleri dışarı atarak kandaki su, mineral (elektrolitler) ve tuzun dengelenmesine yardımcı olur. Böbrek çalışması durduğunda atık maddeler, sıvı ve elektrolitler dışarı atılmazlar ve vücutta kalırlar. Bu da ölümcül durumlara neden olabilir.

Akut böbrek yetmezliğinin üç ana sebebi vardır:

Böbreklere kan akışının aniden durması: Kötü bir yaralanma sonucu meydana gelen ani kan kaybı ya da bütün vücuda enfesiyon yayılması, böbreklere olan kan akışını azaltabilir.  Vücutta yeteri kadar sıvı bulunmaması (dehidrasyon) da böbreklere zarar verebilir.

Bazı tedaviler, enfeksiyon ya da zehirlenme sonucu oluşan hasar: Çoğu insanda herhangi bir tedavi sonucunda böbrek problemi oluşmaz. Ciddi ya da kronik hastalıkları olan insanların gördükleri tedavi nedeniyle böbrek problemi yaşama olasılıkları, diğer insanlardan daha fazladır. Böbreklere zarar verebilecek tedaviler şunlardır:
 • Gentamisin ve streptomisin içeren antibiyotikler
 • Aspirin ve ibuprofen gibi ağrı tedavileri
 • ACE inhibitör bazlı kan basıncı tedavileri
 • Bazı X ışını testlerinde kullanılan boyalar
İdrarın, böbreklerden dışarı atılmasını önleyen ani blokajlar: Böbrek taşları, tümör, enfeksiyon, herhangi bir yaralanma ya da genişleyen prostat bezi, idrarın böbrekten çıkmasına engel olur.

Risk Faktörleri
Aşağıdaki durumlarda akut böbrek yetmezliği yaşanma ihtimali daha fazladır.
 • Yaş ilerlemişse,
 • Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ya da obezite gibi uzun dönemli sağlık problemleri varsa,
 • Kalp ameliyatı, karın ameliyatları, kemik iliği nakli gibi tedaviler veya hali hazırda geçirilen bir hastalık varsa.getirebilir.
Akut böbrek yetmezliği belirtileri şunlardır:
 • Tuvalete gidildiğinde hiç idrar gelmemesi, ya da çok az gelmesi
 • Bilhassa bacak ve ayaklarda şişme
 • Yenilen şeyleri hissetmeme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Endişeli, huzursuz ve uykusuzluk hissi
 • Sırtta hemen kaburga kemiği altında ağrı. Buna yan ağrısı da denilmektedir.
Bazı kişilerde ise herhangi bir belirti görülmez.

Teşhis
Doktor belirtiler, alınmış olunan tedaviler ve yapılmış tetkiklerle ilgili sorular soracaktır. Belirtiler, böbrek probleminin sebebinin anlaşılmasına yardımcı olur. Kan ve idrar testleri ise böbreklerin ne kadar çalıştığının anlaşılmasına yardımcı olur. Kimyasal kontrol testleri de sodyum (tuz), potasyum ve kalsiyum seviyesini gösterir. Doktor böbreklerinizi görmek için bir ultrason testi de isteyebilir.

Hâlihazırda hastanede olan kişilerin, başka problemler için yaptırmış olduğu test sonuçlarıyla da böbrek yetmezliği anlaşılabilir.
Böbrek yetmezliğine neden olan problemin tedavisinin yanında şu adımlar uygulanır:
 • Atık maddelerin vücutta birikmesini önlenir. Bu esnada diyalize girmek gerekebilir, böylece hasta kendini daha iyi hisseder.
 • Başka problemler engellenir. Enfeksiyon meydana gelmesini engellemek ve mevcut enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik kullanmak gerekebilir. Vücuttaki fazla sıvının atılması ve vücudun mineral dengesinin muhafaza edilmesi için de antibiyotik kullanmak gerekebilir.
 • Tedaviler doktorun söylediği gibi uygulanırsa iyileşme dönemi hızlanır. Böbrek faaliyetlerini zora sokmamak için özel bir perhiz yapılması gerekebilir. Sodyum, kalsiyum ve fosfor içeren yiyeceklerin sınırlandırılması gerekebilir. Öğünleri planlamak için bir diyetisyenden yardım alınabilir.
Komplikasyonlar
Vakaların yaklaşık yarısında, doktorlar böbrek yetmezliğine neden olan problemleri birkaç gün ya da bir hafta içinde çözmektedirler. Tedavi gören kişilerin böbrekleri, normal hayatlarına devam etmelerini sağlayacak kadar iyi çalışmaktadır. Ancak bazı kişilerde kronik böbrek hastalığına yol açacak ciddi böbrek hasarları meydana gelmektedir.  Yaşlılar ve ciddi sağlık problemleri nedeniyle çok zayıf düşmüş kişilerin iyileşmesi mümkün olmayabilir. Böbreklerinin iflas etmesine yol açmış sağlık sorunları olan insanlar hayatlarını kaybedebilirler.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye