Bir Alternatif Tedavi Uzmanı Seçmek

Akut veya kronik bir rahatsızlığınız için modern tıp dışında veya onla birlikte alternatif tedavi yöntemlerine başvurmak istiyorsunuz, ama nasıl ve nereden başlamalı?

Bir Alternatif Tedavi Uzmanı Seçmek

Alternatif tedavi yöntemlerini araştırmak kişinin fiziksel, ruhsal ve duygusal sağlığını etkileyen bir dönüm noktası olabilir. İyi bir alternatif terapi uzmanının yardımıyla kişinin kendi sağlığının sorumluluğunu eline alması ve geleneksel tıp içinde birçok insanın hissettiği çaresizlik ve kızgınlık duygularından kurtulması mümkün.

Fakat acaba alternatif terapi uzmanı nasıl seçilebilir? Şaşırtıcı olmayan bir gerçek şu ki bir geleneksel tıp uzmanı seçerken geçerli olan ölçütlerin çoğa bir doğal tedavi uzmanını seçerken de geçerlidir. Fakat alternatif yaklaşım geleneksel tıptan çok daha kapsayıcı olduğu için, seçim sürecinde bir dizi başka hayati kriter daha vardır. Alternatif bir terapist seçilirken şu aşağıdaki belli başlı maddelere dikkat edilebilir.

Alternatif sağlığın genel ilkeleri konusunda bilgilenin. 
Alternatif tedavilerin başarısı uzmanın bilgisi kadar hastanın bilgilendirilmesine bağlıdır. Eğitim süreci bir uzman seçildikten sonra bile devam etmeli ve kişinin alternatif tedavilere yaklaşımının önemli bir parçası olmalıdır. Tıpta İlerlemeler Amerikan Koleji (American Collenge of Advancement in Medicine) kurucularından Doktor Garry F. Gordon, "İnsanlara kendi doktorları olmayı ve alternatif terapi uzmanlarını sağlık eğitmenleri olarak görüp herkesten bir şeyler öğrenebileceğimizi eğitmeye çalışıyorum,” diyor.

Eğer genel bir pratisyen seçiyorsanız, geçmişte çeşitli terapilerle ilgilenmiş, geniş çeşitlilikte konularda uzman birini tercih edin. 
"Geleneksel tıbbın en önemli sınırlılığı tek yolun ilaçlar ve ameliyat olmasıdır. İşin doğrusu hem ilaçları hem doğal yaklaşımları kullanabilecek, geleneksel tıbbın akılcı yaklaşımını sezgisel bir yaklaşımla birleştiren ve böylece kendi ön yargılarıyla hareket etmeyen bir terapist bulmak en idealidir,” diyor, Kaliforniya Marin Önleyici Tıp Merkezi (Preventive Medicine Center of Marin) başkanı Dr. Elson Haas.

Açık açık konuşabildiğiniz ve kendine karşı olumlu duygular hissettiğiniz bir uzman bulun. 
"Eğer koltuğunda oturup yirmi otuz dakika boyunca her söylediğinizi dinleyen bir doktor yoksa karşınızda,” diyor Dr. John R. Lee, "bilin ki o doktor rahatsızlığınızın sebebini bulamayacak.”  Eğer kendinizi yeterince anlatamadığınızı, sorularınızın cevaplanmadığını hissediyorsanız, biraz daha etrafa bakmanız gerekiyor. Çünkü hasta ile doktor arasındaki ilişkideki kaygı iyileşme süreci üzerinde olumsuz bir etkide bulunur.

Sizin özel ihtiyaçlarınıza ve şartlarınıza duyarlı bir pratisyen seçin. 
Alternatif tedavilerde "hasta merkezlilik” önemlidir. Yani tedavinin başlangıç noktası doktorun karşısındaki kişidir ve tedavi onun ihtiyaçları çerçevesinde planlanmalıdır.

Güven duyduğunuz bir alternatif yaklaşımı benimseyin. 
Alternatif tıpta iyileşmenin ruhsal ve duygusal yönleri fiziksel yönünden ayrılamaz. Bu yüzden kişinin inandığı bir yöntemi seçmesi çok önemlidir. Örneğin eğer homeopatinin işe yaradığına dair sayısız kanıtın var olduğunu biliyor, ama nasıl işe yaradığını anlamıyorsanız, arkadaşının veya komşusunun hayatı homeopati tarafından kurtarılmış birine göre tedavi sizin üzerinizde daha az etkili olur. Kişi aldığı terapiyle ilgili bilgili olmalı, terapinin işe yarayacağını düşünmeli ve tedaviyi kabullenmeye hazır olmalıdır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye