Yağ çeşitleri ve Kullanımları

En çok kullanılan esans yağlarının ana özellikleri hakkında...

Yağ çeşitleri ve Kullanımları

Yağların Kullanımı

Sabah 
 • Tazeleyici, canlandırıcı, uyandırıcı :Limonotu, Greyfurt, Portakal, Limon, lime (yeşil limon)
 • Uyarıcı, hareketlendirici: Biberiye, Çam, Karanfil, tulsi, Spike Lavanta, Tarçın,  Kekik
Öğlen
 • İştah açıcı (yemek öncesi ve sırası): Zencefil, Bergamot, Anason, Kakule, Limon, Nane, Lime
 • Hazmı destekleyici (yemek sırası ve sonrasında): Nane, Kakule, Kişniş, Rezene, Anason, Fesleğen, Limon, Portakal, Limon, Lime
Öğleden sonra
 • Canlandırıcı, yorgunluk giderici, zihni açıcı ve konsantrasyon geliştiren: Biberiye, Nane, Fesleğen, Kakule, Karanfil, Limonotu, Limon, Kekik, Cypress (selvi)
 • Tonik, sakinleştirici, neşelendirici: Bergamot, Greyfrut, Portakal, Limon, Gül, Lavanta, Itır, Ylang Ylang, Neroli, Yasemin
 • Gevşetici ve açıcı (Meditasyon için): Sandalağacı, Mürrüsafi, Gül, Yasemin, Sedirağacı, Mersin, Akgünlük
Akşam
 • Hazmı destekleyici (yemek önce-sırası ve sonrası için): Bergamot, Kakule, Anason, Fesleğen, Mandalina, Melisa, Mine Çiçeği
Gece
 • Uykuya hazırlayan ve yardımcı olan ve  kesintisiz uyutan: Lavanta, Papatya, Melisa, Sandalağacı, Mandalina, Gül, Mine Çiçeği, Mercanköşk, Limon, Neroli, Mersin, Ravintsara, Vetiver
En  Çok  Kullanılan  Esans  Yağlarının  Ana  Özellikleri
 • Anason:
Fiziksel: Tüm hazım sistemini rahatlatır, fitoöstrojen özellik gösterir, iştah açar, hazım enzimlerini uyarır, sinirsel hazımsızlığı, gazı ve mide bulantısını giderir, kadınların aylık döngüsünü dengeler, zayıf kalbi güçlendirir, migreni iyileştirir.
Zihinsel/Duygusal: Rahatlatıcı, sakinleştirici, hafif canlandırıcı, zihinsel yorgunluğu ve sinirsel tükenişi giderir, tıkanmış duyguları çözer, aşırı hareketli, endişeli ve gergin zihni rahatlatarak şarj olmasını sağlar.
 • Melissa:
Fiziksel: Beyin, Kalp, Rahim, Karaciğer ve Safrakesesi için mükemmel bir tonik, hipertansyonu rahatlatır, çarpıntı ve migren, alerjiler, adet dönemi ve hazım problemlerine faydalıdır.
Zihinsel/Duygusal: Dengeleyici, yumuşatıcı, sakinleştirici, canlandırıcı, uykusuzluğa, sinirsel gerginliğe, zihinsel yorgunluğa, aşırı uyarılarak stres birikimine, anksiyete'ye, depresyona, melankoliye, kedere, histeriye, öfkeye ve şok durumlarına karşı birebirdir.
Cilt Bakımı: Uçuk, akne, alerji, kaşıntı ve sinek sokmalarına karşı etkilidir.
 • Fesleğen:
Fiziksel: Prana ( Yaşam Gücü- Nefes)'nün akışını güçlendirir, baş bölgesini temizler, başağrısı, öksürük, soğukalgınlığı, sinüs problemlerini, kas ağrısı, hazımsızlık ve adet kramplarını çözer.
Zihinsel/Duygusal: Canlandırıcı, netleştirici, güçlendirici. Zihinsel yorgunluk, anksiyete, melankoliyi giderir. Zihinsel netlik oluşturur, konsantrasyonu, hafıza, irade, kararlılık, dayanıklılığı geliştirir.
Cilt Bakımı: Böcek sokmalarında ve sinek kovucu olarak faydalıdır.
 • Bergamot:
Fiziksel: İştah açar, hazımsal spazmı giderir, bronşit, tonsilit ve kistleri tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Canlandırıcı, rahatlatıcı, gevşetici, dengeleyici, mutluluk verir, stres kaynaklı durum ve duygusal dengesizliklere karşı çok etkilidir,
Cilt Bakımı: Hücre yenileyici, yağlı ciltlere, akne, uçuk ve egzama oluşumuna faydalıdır.
 • Kakule:
Fiziksel: Hazım için güçlü bir toniktir. İştah açar ve gıdanın emilimini kolaylaştırır, Agni (Sindirim sistemi ateşi)'yi güçlendirir, baş bölgesi ve zihni temizler, kalp yanmalarını, kötü kokan nefesi, gaz, kolik ve hazımsızlığı giderir.
Zihinsel/Duygusal: Uyandırıcı, sükunet verici, dengeleyici, canlandırıcı, zihinsel yorgunluk ve gerginliği alır. Netlik ve neşe getirir. Hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir, güven duygusu, cesaret ve güç verir.
 • Sedir Ağacı:
Fiziksel: Antiseptik, antibakteriyal, sinek kovucu, detoks sağlar, solunum ve idrar enfeksiyonlarını tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Güçlendirici, sağlamlaştırıcı, rahatlatıcı, ısıtıcı, zihin ve duygular üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Anksiyete ve sinirsel gerginliği giderir. Huzur ve sükunet sağlar. Kriz dömemlerinde sağlam bir güç oluşmasını sağlar.
Cilt Bakımı: Hücre yenileyici, yağlı ciltler için, akne, selülit, kepek, yara ve saç dökülmesine karşı etkilidir.
 • Alman Papatyası:
Fiziksel: ağrı kesici, kramp çözücü, hazımsızlık, gastrit ve asiditeyi çözer, kadınlarda hormonal dengesizliği düzenler.
Zihinsel/Duygusal: sakinleştirici, uykusuzluk, stres, gerginlik, öfke, tatminsizlik ve hüsran duygusunu giderir.
Cilt Bakımı: cilt alerjilerine karşı, kesik, yara, yanma ve ülser için faydalıdır.
 •  Tarçın kök:
Fiziksel: Güçlü bir antiseptik, antibakteryal, antiviral, antifungal, antiparazitiktir. Dolaşımı ve hazmı güçlendirir,  adet dönemini canlandırır.
Zihinsel/Duygusal: Canlandırıcı, rahatlatıcı, ısıtıcı, cesaretlendiricidir. stres ve zihinsel yorgunluğa karşı etkili, enerji seviyesi ve neşe duygusunu arttırır.
 • Clary Sage:
Fiziksel: PMS ve düzensiz ve ağrılı adet dönemi ve menopoz için birebirdir. Güçlü bir kas gevşeticidir. Astm, bronşit ve öksürüğe karşı etkilidir.
Zihinsel/Duygusal: Öforik-sakinleştirici bir etkiye sahiptir, sinirsel yorgunluk ve gerginliği azaltır, depresyon ve anksiyeteyi çözer.
 • Karanfil:
Fiziksel: Uyarıcı, güçlendirici, güçlü bir antiseptik, anti-enfeksyon, antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiparazitik, ağrı kesici, antioksidan özellik gösterir. Enfeksiyonu, hazımsızlığı, gazı, soğuk algınlığını, sinüzit, bronşit, diş ağrısı, böcek sokmalarını tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Güçlü bir zihinsel uyarıcı, canlandırıcı, uyandırıcı, sinirsel ve zihinsel  yorgunluğu giderir. Hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir.
 • Kişniş:
Fiziksel: Hazım için tonik, nörotonik, detoks yapar, arındırır, hazım enzimlerini oluşturur, gaz, kramp ve kabızlığı giderir, zayıf hazım sistemini güçlendirir, iştah açar, kas ve eklem ağrılarını rahatlatır ve katılığı giderir.
Zihinsel/Duygusal: Güçlendirici, rahatlatıcı, canlandırıcı, gevşetici, sinirsel gerginliği çözer, hüzün, endişe, depresyon, yorgunluk ve anksiyeteyi çözer.
 • Ökaliptus:
Fiziksel: Nefesi açar, tıkanıklığı çözer, soğuk algınlığı, nezle, bronşit, sinüzit, astm, kas ve eklem ağrılarını giderir. Antiseptik özelliği vardır ve havayı temizler.
Zihinsel/Duygusal: Enerji seviyesini yükseltir, yeniler, canlandırır, serinletir, zihinsel yorgunluğu ve melankoliyi giderir, konsantrasyonu geliştirir.
 • Rezene:
Fiziksel: En iyi hazım ettirici bitkilerden biri. Bağırsak temizleyici, gaz söker, kabızlık giderir, kadınların aylık döngüsünü düzenler, astım'ı rahatlatır, obeziteyi tedavi eder, selülit ve ödem çözer
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, sinirsel gerginliği çözer, yorgunluk giderir, PMS ve Menopoz'u dengeler ve rahatlatır. Güç, özgüven, cesaret duygularını geliştirir. Bağımlılıkları çözer.
 • Frankincense/Ak Günlük:
Fiziksel: Nefesi derinleştirir, bronşları açar, astmı çözer, artrit, kas ve eklem ağrılarını tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, hafifletici, stresi çözer, duygu ve düşünceler üzerinde yumuşatıcı etkisi vardır, depresyonu çözer ve atmosferi arındırarak huzur ve sükûnet sağlar, meditasyon için idealdir.
Cilt Bakımı: Olgunlaşmış cildi yeniler ve canlandırır, kırışıklığı önler, yara izlerini azaltır, ülseri tedavi eder.
 • Itır Çiçeği:
Fiziksel: Dişi enerjiyi canlandırır, hormonal dengesizliği çözer, PMS ve Menopozu dengeler, karaciğer, lenfler, damarları onarır ve güçlendirir, kanamayı durdurur ve sivrisinek kovar.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, hafifletici, uyum duygusu verir, duyguları dengeler, stres giderir, huzursuzluk, anksiyete, depresyon ve korkuyu giderir.
Cilt Bakımı: Tüm cilt tiplerini dengeler, cildi dokusunu canlandırır, yağlı cildi temizler, akneleri temizler, egzema, selülit, yara, yanık ve uçukları tedavi eder.
 • Zencefil:
Fiziksel: Iştah açar, hazımsızlık ve kabızlığı giderir, dolaşımı tetikler ve hızlandırır, soğuk algınlığı ve üşütmelerde faydalıdır, grip, bronşit, boğaz enfeksyonu, kas ve eklem ağrıları ve artrit'e çok faydalıdır.
Zihinsel/Duygusal: Güçlendirici, sakinleştirici, sağlamlaştırıcı, irade gücünü geliştirir, güven, kararlılık ve cesaret duygularını geliştirir. Hafıza ve konsantrasyonu geliştirir.
 • Yasemin:
Fiziksel: Rahimi güçlendirir, PMS ve Menopozu rahatlatır ve dengeler, sinir sistemini tedavi eder, sesi güzelleştirir
Zihinsel/Duygusal: Çok etkin olarak canlandırır, rahatlatıcı, ilham verir, neşelendirir, olumlu duygu ve düşünceyi arttırır, stres, gerginlik ve duygusal blokaj çözer, depresyonu tedavi eder, zevk ve haz duygusu verir, ruhsal farkındalığı uyandırır
Cilt Bakımı: Cildin esnekliğini arttırır, kuru ve yıpranmış cildi besler ve  onarır, yara ve yara izlerini tedavi eder.
 • Ardıç:
Fiziksel: Arındırır ve hücre yeniler, antiseptik, idrar söktürür, hazma yardımcıdır, dolaşım sistemini hareketlendirir, ödem söker, selülit tedavi eder, obeziteyi önler, kabızlığı giderir, kas ve eklem ağrılarını giderir, romatizma ve artrit, gut ve kistleri tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: zindelik ve netlik sağlar, anksiyete ve stres çözer, enerji seviyesini yükseltir, irade güçlendirir, ortamı negatif duygulardan arındırır.
Cilt Bakımı: Arındırır, temizler, akne ve egzemayı tedavi eder.
 • Lavanta: (angustif)
Fiziksel: Sakinleştirir, rahatlatır, dengeler, beden-zihin ve duyguları arındırır, her tür ağrı ve kramplarda "ilk yardım" durumunda kullanıablir, kulak, diş, baş ağrılarını, soğuk algınlığı, nöralji, hipertansyon, kalp çarpıntısı tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Güçlü duyguları sakinleştirir, stres ve engellenmişlik duygusnu giderir, anksiyete ve depresyonu tedavi eder, insomnia için idealdir.
Cilt Bakımı: Tüm cilt tipleri için faydalıdır, yanıklar, yara, kaşıntı, akne, egzema, iltihaplanma, sinek ve böcek sokmasını tedavi eder. Sinek kovar!
 • Lavanta: (spike)
Fiziksel: Damar tıkanması ve solunum problemlerini (bronşit, sinüzit,tonsilit) çözer. Yanıkları, kas ağrılarını, halsizlik ve yorgunluk tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Gerginlik ve anksiyete çözer, canlılık ve güven verir.
 • Lavandin
Fiziksel: Lavanta'ya benzer ancak daha az sakinleştiricidir. Daha çok tonik ve canlandırıcı etkisi vardır. Güçlü bir antiseptik, dolaşım ve ve solunum sistemi uyarıcıdır, kas ve baş ağrılarını giderir.
Zihinsel/Duygusal: sinirsel gerginliği tedavi eder, halsizlik, anksiyete, neşesizliği giderir.
 • Limonotu:
Fiziksel: Hazım ettirir, arındırır, şişkinliği giderir, karaciğeri güçlendirir, dolaşım eksikliğini giderir, kas yorgunluğu, ağrı, burkulma ve incinmeleri tedavi eder, syorgun ayakları dinlendirir, selülit giderir, soğuk algınlığı, grip ve ateşi tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirir, uyandırır, yeniler, konsantrasyon geliştirir, sinirsel gerginliği ve aşırı yorgunluğu giderir, sabah yorgunluğunu çözer, jet lag'ı atlatmak için kullanılır. Güçlü bir sinek kovardır
 • Lime:
Fiziksel: İştah açar, bulantıyı, hazımsızlığı, boğaz ağrılarını, soğuk algınlığını, grip ve ateşi tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: tazeleyici, uyandırıcı, rahatlatıcı, konsantrasyon geliştirir, depresyon ve neşesizliği giderir.
 • Mandalina:
Fiziksel: Dolaşım, mide, karaciğer, safra kesesini güçlendirir, lenf drenaj, bulantı giderir, hazımsızlık, kabızlık ve çarpıntı giderir.
Zihinsel/Duygusal: çok sakinleştirir, rahatlatır, uyandırır, mutluluk ve neşe getirir, uykusuzluk giderir, zihinsel stres çözer, gerginlik, huzursuzluk, endişe, anksiyete giderir. Çocukların favorisisdir.
Cilt Bakımı: Cildi onarır, akne, yara izi, çatlak, selülit ve ödem tedavi eder.
 • Mercanköşkü:
Beden,zihin ve duygular üzerinde rahatlatıcı, sakinleştirici ve ısıtıcı etkisi vardır.
Fiziksel: Kramp ve ağrı tedvai eder, özellikle de sindirim, adet dönemi ve kas ağrılarını. Hazımsızlık, kabızlık, osteoartrit, nöralji, migren, hipertansyon, çarpıntı, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve sinüzit tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirir ve sinir sistemini tedavi eder. Uykusuzluk, sinirsel yorgunluk, gerginlik, ajitasyon, endişe ve keder duygularını çözer ve tedavi eder.
 • Nane (peppermint):
Fiziksel: Tüm sindirim problemlerine yardımcı olur, her tür krampı çözer, nöralji, çarpıntı, vertigo, şok, migren ve başağrısı, soğuk algınlığı, grip, ateş, sinüs hastalıkları, astım, siyatik, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, tükenmişliği giderir.
Zihinsel/Duygusal: Tazeleyici, canlandırıcı, soğutucu, uyandırıcı, düşünceyi netleştirir, hafızayı geliştirir, duyguları canlandırır.
Cilt Bakımı: Cildi temizler ve yeniler, kaşıntı ve yanmayı giderir, sinek ve böcek sokmalarına karşı etkilidir.
 • Mürrüsafi:
Fiziksel: Kaşıntı azaltıcı, antiviral, balgam söker ve kurutur, bronşit tedavi eder, öksürük, astım, ses kısıklığını rahatlatır.
Zihinsel/Duygusal: Güçlendirir, sağlamlaştırır, dinginleştirir, huzursuzluk ve aşırı hareketli zihni dengeler, endişe ve anksiyeteyi çözer, huzur ve sükûnet oluşturur, manevi farkındalığı uyandırır.
Cilt Bakımı: Yara ve yara izlerini, çatlakları, cilt ülserini, ağız ve diş eti iltihaplarını tedavi eder ve cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Mersin:
Zihin ve bedeni arındırır.
Fiziksel: Lenf drenaj yapararak lenfler'deki tıkanıklığı çözer, hemoroid ve varisleri rahatlatır, solunum ve idrar yollarını tedavi eder, soğuk algınlığı, bronşit, sinüzit, ve çocuklarda öksürük tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Dinginleştirici, rahatlatıcı, sakinleşirici, ancak aynı zamanda canlandırıcı, stresi çözer, tansiyon, uykusuzluk ve aşırı duyguları yumuşatır ve dengeler.
Cilt Bakımı: Mükemmel bir tonik, kırışıklıkları giderir, yağlı cildi dengeler, akne ve bit tedavi eder.
 •  Neroli:
Fiziksel: Çarpıntı azaltır, yüksek tansiyonu çözer, sinirsel hazımsızlığı giderir, kronik ishali tedavi eder, kolit ve paraziti de tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Doğal bir sakinleştirici ve antidepresandır, strese karşı çok etkilidir, sinirleri güçlendirir, huzursuzluk, anksiyete, travma, şok, depresyon, uykusuzluğu çözer. Huzur, güven ve neşe oluşturur.
Cilt Bakımı: Olgun ve hassas ciltler için idealdir, kırışıklıkları azaltır, yara izleri, kılcal damalar ve kaşıntıyı da tedavi eder.
 • Niaouli:
Fiziksel: Antibakteriyel, antiviral, antifungal, bağışıklık güçlendirici, grip, bronşit, sinüzit, boğaz ve üst solunum yolları enfeksyonu, kulak enfeksyonu, artrit, hemoroid, varisler, uçuk ve hepatit tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Güçlendirici, rahatlatıcı, sağlamlaştırıcı, dengeleyici, konsantrasyonu geliştiricidir ve baş bölgesini temizler.
Cilt Bakımı: Yara izleri, kesik, yaralar, akne, böcek ve sinek sokmaları ve radyasyon'a karşı çok etkilidir.
 • Kan Portakalı:
Fiziksel: İştah açar, mide krampını çözer, bulantıyı giderir, kabızlığı rahatlatır, kalp ve dolaşım için tonik etkisi verir, soğuk algınlığı, öksürük, çarpıntı, ödem çözer, antiseptik ve dezenfektandır.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, uyumlayıcı, canlandırıcı, enerji verir, sinirselliği giderir, anksiyete ve tansyonu giderir. Neşe, sıcaklık ve mutluluk oluşturur.
Cilt Bakımı: Kuru ciltler için yumuşatıcıdır, akne, selülit ve ağız ülserini tedavi eder.
 • Oregano:
Fiziksel: Güçlü antibakteriyel, antiviral, antifungal (mantara karşı), antiparasitik, iltihaba karşı, bağışıklık güçlendirici, iştah açıcı, sindirim güçlendirici, bulantı giderici, düşük tansiyonu dengeleyici, solunum yollarını açıcı özellik gösterir. Kist ve amibe karşı etkilidir.
Zihinsel/Duygusal: Güçlendirici, canlandırıcı, sinirsel yorgunluk ve tükenmişliği giderici, rahatlatıcı
 •  Palmarosa:
Fiziksel: yüksek antibakteral özelliğe sahip, antiviral, antifungus (mantar), iltihap çözücü, bronşite karşı, bağışıklık canlandırıcı, doğum destekleyici, dolaşım güçlendirici, sinir gevşetici.
Zihinsel/Duygusal: Dengeleyici, rahatlatıcı, canlandırıcı, güçlendirici, stres ve gerilim çözücü, depresyon, anksiyete, huzursuzluk ve rahatsızlık giderici, kalbi rahatlatıcı, zihni berraklaştırıcı.
Cilt Bakımı: Hücre yenileyici, kuru ve çatlak ciltleri onarıcı, yara, yara izi, akne, egzema, dermatite karşı etkilidir ve sinek kovar.
 • Paçuli:
Fiziksel: Lenfatik ve Dolaşım sistemini canlandırıcı, varis damarlarını ve hemoroid tedavi edici, kilo kontrolünü destekleyici, ödem birikmesine karşı ve iştah dengeleyici.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, topraklayıcı, güçlendirici, duyuları açıcı, zihni rahatlatıcı, sinirsel gerginlik ve yorgunluğu giderici, stres, endişe, olumsuzluk, depresyon ve uyku problemlerini çözücü.
Cilt Bakımı: Cilt onarıcı ve temizleyici, deodorant, olgun ciltleri yenileyici, kırışıklık, kuru ve çatlak ciltleri besler, egzema, akne, yara ve yara izi, kepek, böcek sokmasına karşı etkilidir. Sinek kovar.
 • Petitgrain:
Fiziksel: Çarpıntı giderici, sinirsel hazımsızlık giderici, kramp çözücü, öksürük, astm ve kas ağrılarını tedavi edici.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, rahatlatıcı, dengeleyici, uykusuzluğa karşı, strese karşı, zihinsel ve sinirsel yorgunluğa karşı, yüksek tansiyon ve anksiyeteye  karşı etkilidir.
Cilt Bakımı: Cildi arındırır, akne, yağlı cilt ve saçları dengeler.
 • Çam:
Fiziksel: Solunum yollarını açar, arındırır, balgam söktürücü, antiseptik özellik gösterir. Kortizona benzer etkiye neden olur. Antidiabetik, bronşit, sinüzit, grip ve astma karşı etkilidir. Kasılmış kasları ve eklemleri, sinirsel yorgunluğu ve yüksek tansyonu düşürür, tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Güçlendirici, canlandırıcı, onarıcı, ağırlık giderici, konsantrasyon ve hafızayı güçlendirici, güven, cesaret ve irade geliştirici.
 • Rhododendron:
Fiziksel: Kortizona benzer etki gösterir, bağışıklık güçlendirici, sinirsel tükenmişliği tedavi edici, kas gerginliğini çözücü, romatizmayı tedavi edici.
Zihinsel/Duygusal: Canlandırıcı, netleştirici, harekete geçirici.
 • Gül:
Fiziksel: Kalbi güçlendirici, mide ve kas kramplarını rahatlatıcı, karaciğer ve rahimi güçlendirici, başağrısı, kadınların adet dönemi ve menopozu dengeleyici ve rahatlatıcı.
Zihinsel/Duygusal: zihin ve duyguları dengeleyici, uyandırıcı ve canlandırıcı, sinirsel gerginlik ve yorgunluğu giderici, stres , uykusuzluk, anksiyete, korku, öfke, nefret, keder duygularını giderici, mutluluk, sevgi, şefkat ve adanmışlığı destekleyici.
Cilt Bakımı: Tüm cilt tiplerine uygun harika bakım, onarım ve temizlik sağlayıcıdır.
 • Biberiye:
Fiziksel: Soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu, bronşit, sinüzit, solunum ve idrar yolları enfeksyonu tedavi edici, ağrılı ve sertleşmiş kas ve eklemleri yumuşatır, romatizma, artrit, miyalji, nöralji, düşük kan basıncını dengeler, dolaşımı canlandırır, kalbi ve karaciğeri güçlendirir.
Zihinsel/Duygusal: Genel canlandırıcı, beyin canlandırıcı ve güçlendirici, fiziksel ve zihinsel yorgunluk giderici, hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir, zihinsel berraklık sağlar, güven ve şevk duygusunu destekler.
Cilt Bakımı: Arındırıcı, saç uzamasını hızlandırır.
 • Adaçayı:
Fiziksel: Canlandırıcı, güçlendirici, arındırıcı, soğuk algınlığı, grip, öksürük, bronşit, anjin, boğaz iltihabını tedaviye yardımcıdır, kadınların adet dönemi ve menopozu dengeler, dolaşım hızlandırır, düşük kan basıncını dengeler.
Zihinsel/Duygusal: Genel ve sinirsel yorgunluğu, stres ve hafif depresyonu giderir, konsantrasyon ve hafızayı güçlendirir,sakinleştirir, berraklaştırır, olumsuzlukları giderir.
Cilt Bakımı: Yara ve yara izlerini tedavi eder, ağız ülseri, uçuk, selülit ve saç dökülmesini de tedavi eder.
 • Sandal Ağacı:
Fiziksel: Kalp ve dolaşım güçlendirici, Lenf ve damar açıcı, idrar sökücü, antiseptik, boğaz ağrısı, kuru öksürük, yorgunluk, hipertansiyon ve taşikardi tedavisine yardımcıdır.
Zihinsel/Duygusal: Dengeleyici, sakinleştirici, zihin ve bedeni serinletir ve rahatlatır, uykusuzluğu çözer, sinirsel gerginliği çözer, stres, huzursuzluk, anksiyeteyi çözer. Huzur ve sükunet getirir. İlham verici. Ruhsal çalışmalar ve meditasyonu destekleyicidir.
Cilt Bakımı: Cildi canlandırıcı, kurumuş cildi nemlendirir ve onarır, kaşıntı ve yanmaları tedavi edici, dermatit ve psoriasis tedavi edici.
 • Çay Ağacı:
Fiziksel: Antiseptik, bağışıklık sistemini güçlendirir, akciğer enfeksyonunu, soğuk algınlığı, grip, bronşit, sinüziti tedavi eder. Sindirim sistemini güçlendirir.
Zihinsel/Duygusal: Saknleştirici, stres, tansiyon, anksiyete, depresyonu çözer. Hava'yı temizler ve sinek kovar.
 • Kekik:
Fiziksel: Güçlü bir antibakteriyel, antiviral, antifungal, antiparasitik, bağışıklık sistemini güçlendirir, çok çeşitli enfeksyonları tedavi eder, soğuk algınlığı, grip, bronşit, sinüzit, kulak, burun, boğaz iltihaplarını, siyatik, romatizma, osteoartrit, düşük tansyonu tedavi eder. Nekahat dönemini hızlandırır. Hem fiziksel hem sinirsel bitkinliği giderir.
Zihinsel/Duygusal: Canlandırıcı, uyandırır, titreşmi yükseltir, sinirsel yorgunluğu giderir, depresyon ve duyarsızlığı giderir, hafıza, konsantrasyon ve iradeyi güçlendirir.
 • Vetiver:
Fiziksel: Hormonal ve kan dolaşımı için tonik etkisi vardır, canlandırır ve onarır, menopoz dengesizlikleri, kas ağrıları ve kasılmaları, ödem, artrit, hemaroid ve varis için faydalıdır.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, topraklayıcı, güçlendirici, merkezleyici, dengeleyici, sinirsel gerginik ve yorgunluk çözer, hafif depresyon ve uyku problemini çözer.
Cilt Bakımı: Yorgun ve yıpranmış cildi onarır, akne, yara, kesik ve yara izlerini tedavi eder.
 • Wintergreen:
Fiziksel: Tüm kas ve eklem ağrıları, kramp ve yanmalar için faydalıdır, karaciğer fonksyonları ve kan  dolaşımını geliştirir, karaciğer kaynaklı başağrısını çözer, hipertansyonu, artrit ve romatizmayı tedavi eder.
Zihinsel/Duygusal: Sakinleştirici, antidepresan, sinirsel gerginliği ve huzursuzluğu giderir.
 • Ylang Ylang:
Fiziksel: Yüksek tansiyona, kalp aritmisine, çarpıntıya, kronik ağrılara karşı etkilidir.
Zihinsel/Duygusal: Çok canlandırıcı, rahatlatıcı, sükunet verici, uyumlayıcı, afrodizyak, stresi, anksiyete, depresyon, korku, endişe, keder, huzursuzluk, uykusuzluk, özgüven eksikliğini çözer, güven, neşe, yaratıcılık ve ilham oluşturur.
Cilt Bakımı: Tüm cilt ve saç tipleri için faydalıdır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye