Esans Yağlarının Kullanım Talimatı

Esans Yağlarının Kullanım Talimatı

Difüzyon
Aromatik Difüzerin içine hoşunuza giden bir esans yağı veya sinerji karışımını ekleyerek ortamın hissini ve karakterini birkaç dakika içerisinde tamamen dönüştürürsünüz. Bu işlemi ya soğuk hava ya da ılık hava kullanılarak yapılmaktadır. Aromatik Difüzer, havayı temizlemek ve kalitesini arttırmak için ideal bir araçtır.Soğuk hava difüzyonu için 4-8 damla esans yağı yeterlidir.Mikro-Difüzer için 25 ya da daha fazla damla gerekir. Mum veya elektrik ile yanan aroma lambaları içinse 3-8 damla yeterli olacaktır.Gerektikçe yağı tazeleyin.

Masaj
Masaj, aromaterapiyi kullanmanın enetkili yollarından birisidir. Burada esans yağı dokunmanın iyileştirici etkisi ile birleşerek tedavi gücü artar. Masaj kasları gevşetir ve kas yapısını geliştirir, dolaşımı ve lenfatik akışını hızlandırır. Fiziksel ve zihinsel gerginliği çözer.Masaj'da kullanılabilmesi için, esans yağları her zaman kaliteli bir bitkisel taşıyıcı yağın içine karıştırılmalıdır. Örneğin; Susam, Jojoba, Tatlı Badem, Zeytinyağı vb.Standart karışım oranı 1-3% esans yağıdır, yada 60ml (4 çorba kaşığı) taşıyıcı yağa 20-40 damla esans yağıdır.Hassas ciltler için oran azaltılabilir. 60 ml'ye 10 damla veya daha az gibi.

Yüz  bakım  yağı
Yüz bakımında, 30ml taşıyıcı yağa 2-5 damla esans yağı eklemek yeterlidir. Taşıyıcı yağ olarak badem veya jojoba uygundur.

Yüz  bakım  buhar  banyosu
2 litre sıcak suya 1-2 damla esans yağı ekleyin ve yüzünüzü sıcak suyun buharına tutun. Gözlerinizi sıcaktan koruyun.Yüz maskesi için ise, şifalı bir toprak veya bir miktar yulaf ezmesi alarak suyla karıştırın ve yumuşak bir hamur haline gelene kadar yoğurun. Içine de2-4 damla esans yağı ekleyin.

Banyo
Banyo ile, su ve esans yağının rahatlatıcı ve arındırıcı etkisini birleşerek daha güçlü bir formül haline gelir. Ikisi de kas gevşetici, cilt bakımı ve duygusal denge sağlamak için etkili yöntemlerdir.Bir küvet dolusu suya 5-15 damla esans yağı ekleyin. Bu yöntemde suya bir miktar taşıyıcı yağ, azıcık bal veya krema, deniz veya kaya tuzu karıştırın ki banyonuz tam bir tedavi niteliği taşısın. Banyo 15-20 dakika arası sürebilir.

Duş
Duş aldıktan sonra elinize3-5 damla esans yağı sürün ve ellerinizi biribirine sürtün. Vücudunuz hala nemliyken, hızla ve eşit olarak tüm vücudunuza yayın. Sonra kendi süresinde kuruyun.

El  ve  Ayak  bakımı
Ayakbanyoları, kendinizi şımartmanın çok zevkli bir yoludur. Özellikle de tüm vücut bakımı yapmaya vaktiniz yoksa.Şunu hatırlayın: Ayaklarınız rahatladığında siz de rahatlarsınız.Aromaterapi'de ayaklar çok önemli bir bölümdür, çünkü tüm vücudun sinir uçları ayakta biter. Yani ayağa yapılan bakım tüm vücudu etkiler ve ayaklar esans yağını çok hızlı emer.El bakımı ise dolaşım problemi ve eklem ağrıları yaşayanlara faydalıdır.  Bir tas suya 3-5 damla esans yağı damlatın. Suyun ısısı ihtiyacınza göre ayarlanabilir. Soğuk su canlandırıken, sıcak su gevşetir.

Göğüs  bakımı
Üst solunum yolları, akciğerler ve bu bölgede ki iltihaplanmalar için özellikle Ökaliptus, Fir, Biberiye veLavanta yağları faydalıdır. Bu tip durumlarda 30ml taşıyıcı bir yağın içerisine 10-20 damla esans yağı eklenir ve göğüs kafesi hem önden hem sırttan ovalanır.

Direk Solunum
Esans yağı şişesini direk veya bir peçeteye 4 damla damlatararak 3-4 kez koklayın.

Direk Uygulama
Bazı durumlarda direk uygulama yapmak gerekir. Bu tip durumlarda esans yağını sulandırmak gerekmektedir. Bu yağ taşıyıcı yağ ile karıştıralarak ya da Aloe vera veya Güvercin Ağacı'na katılarak yapılabilir. Örneğin Lavanta ve Çay Ağacı yağları sulandırılmadan da böcek ve sinek sokmalarında kullanılabilir. Hassas ciltlerde sulandırma oranı artabilir. Kendi cildinize göre deneyin.
Normal ölçü, 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağa 10 damla esans yağıdır.

Kompres
Kompres uygulaması, temiz ve nemli bir bez esans yağına yatırılarak yağı emmesi beklenir ve katlanarak, beden'de ihtiyaç duyulan problemli  bölgenin üzerine konulur. Bez, kullanım sebebine göre ılık veya soğuk suda nemlendirilebilir. Yapılışı: Küçük bir tası su ile doldurun ve 2-5 damla esans yağı ekleyin ve suyu iyice karıştırın. Bezi içine daldırın ve iyice emmesini bekleyip çıkarın, sıkın ve katlayarak bezi uygun bölgeye koyun.

Ağız Temizliği
Esans yağlarının antiseptik ve antibakteriyal özelliği dişetlerinin hijyeninde çok etkilidir. Bu aynı zamanda nefesi de tazeler, iyi kokmasını sağlar ve dişleri de güçlendirir. Birkaç damla esans yağını 1 bardak suya ekleyin ağızınızı bu suyla çalkalayın. Yalnız suyu yutmayın.

Gargara
Esans yağını 1 çay kaşığı bal ile karıştırın, sonra ılık su ile karıştırın. Bal eriyene kadar da bekleyin. Etkinin artması için şekersiz, kaliteli bal kullanın. 30ml suya 1-2 damla esans yağı yeter.

Parfüm
10-20 damla esans yağını 1 çorba kaşığı Jojoba yağına karıştırın. Hazırladığınız karışımı nabzınıza, kulak arkasına, bileklerin içine, dirseklerin içine, dizlerin arkasına ve ayak bileklerinin arkasına sürebilirsiniz.

Kozmetik
Esans yağını hazır kokusuz kozmetik ürününe ekleyebilirsiniz. 60ml nemlendirici için 10-15 damla, 240ml losyon için 20-30 damla, 240 ml şampuan ve saç kremi için 20 şer damla ekleyin.

Sauna
Direk olarak 1 damla esans yağını kızgın sauna taşlarının üzerine damlatabilirsiniz. Ya da bir tas suyun içerisine 5 damla esans yağı damlatarak bu karışımı taşların üzerine dökebilirsiniz.

Yemek  pişirme  ve  gıda  tadlandırıcılar
1/2 veya 1 damla esans yağını salata ve diğer soslara, tatlılar ve içeceklere ekleyin.

Meditasyon
Aromaterapi, binlerce yıldır meditasyon seansları için kullanılmıştır. Bazı yağlar özellikle olumlu etki vermektedir. Bunlar; Sandal Ağacı, Patchouli ve Myrrh'dir. Meditasyon öncesinde bir Difüzer kullanmak ve ellere 1-2 damla damlatarak elleri birbirine sürtüp sonra koklamaka fayda verir.
 
Hidroliz
Gerçek bir Aromaterapi Hidrolizi, bitkiler yağ vermek için buharlandığında oluşur. Hidroliz aynı zamanda çiçek suyu ve hidrosol anlamına da gelir. Bunların çok narin doğaları ve kokuları vardır ve genelliklede çok nazik aromatik bakım ve tedavide, özellikle çocuklar, yaşlılar ve hassas yapıda kişiler için kullanılırlar.Hidrolizler, cilde direk sürülebilirler, sulandırılmaya ihtiyacı yoktur.
  • Kullanım alanları şunlardır: Cildi nemlendirmek, güneş yanıklarının tedavisi, sıcak basmalarında serinletici olarak, her cilt tipi için tazeleyici ve canlandırıcı tonik, gözleri serinletmek ve dinlendirmek için, yüz maskelerine eklemek için, doğal yoğurtları tadlandırmak için, ev bitkilerini sulamak için, içmekan kokusu veya spreyi olarak kullanılabilir.
Önlem
Esans yağları, Tıbbi bitkilerden elde edilmiş konsantre özlerdir. Ve etkileri çok güçlüdür. Bu yüzden çok dikkatli ve özenli kullanılmaları gerekir. Masaj ve Banyo gibi uygulamalarda, bu broşür'de verilen talimatlara uygun şekilde kullanmaya çok dikkat edin. Bu bilhassa çocuklar, yaşlılar ve hamileler için geçerlidir. Her zaman esans yağlarını küçük çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 
Anason, Karanfil, Tarçın, Rezene, Limon Otu, Melissa, Nane, Adaçayı, Kekik, Limon, bazen Fesleğen, Oregano ve Ökaliptüs yağları cildi tahriş edebilir.Bu yağları kullanmadan önce, taşıyıcı yağların içinde yüksek oranda seyrelttikten sonra kullanınız. Bu saydığımız esans yağları 2 yaşın altında ki çocuklarda ve hamilelerde kullanılmamalıdır.Hamilelik sırasında ayrıca ada çayı , ardıç ağacı, mercanköşk, mür, zufa otu ve civan perçemi yağlarını da kullanmayın.

Bergamot, Portakal, Mandalina, Limon ve Lime yağları fotosenteze neden olduklarından, bu yağları cilde sürerek direk güneş ışığına çıkılmamalıdır. Uzun saatler sonra dahi çıkmak sakıncalıdır. Yüksek tansiyon için zufa otu, Biberiye, Adaçayı, Kekik yağları uygun değildir. Epilepsi için Rezene, Hyssop, Biberiye ve Adaçayı sakıncalıdır.
 
Eğer Tıbbi bir şikayetiniz var ise, uygun bir doktordan, tercihen Ayurveda Doktoru veya Profesyonel bir Aromaterapistin kontrolünde esans yağlarını kullanın.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye