Ayurveda'da Aromaterapi Nedir, Etkisi ve Kullanım Alanı

Aromaterapi, eski Mısır Medeniyeti'ne dayanan ve Ayurveda'nın çok önemli tedavi araçlarından biridir.

Ayurveda'da Aromaterapi Nedir, Etkisi ve Kullanım Alanı

Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlığın ve dengenin gelişmesi ve korunması için, bitki özlerinden elde edilen, saf, tedavi edici  ve güçlü esans yağları'nın bilinçli ve amaca yönelik kullanımıdır.  Bitki özleri, Distilasyon denilen özel bir teknikle esans yağlarına dönüştürülür. 

Çoğu esans yağı özü distilasyon yoluyla çıkarılmaktadır. Bitki, dev bir düdüklü tencereyi andıran kazana yüklenir ve buhar basınç ile bitkinin içinden geçirilir. Oluşan sıcaklık bitki özlerinde ki yağı ortaya çıkarır. Yağ hızla buharlaşır. Suyun buharı ile biki özü buharı kazanın üzerinden soğuk su  borusundan geçirilir. Bu işlem buharı tekrar sıvıya dönüştürür. Böylece esans yağı ile suyu birbirinden ayırmak kolaylaşır. Yağ suyun üzerinde yüzer ve birbirlerine karışmazlar. 

Esans yağlarını kullanarak, bitkilerin tedavi etme özelliklerinden faydalanabiliriz. Ancak burada yağ haline dönüşmüş bitki özü incelmiş bir yapıya dönüşmüştür. Bu da hem etkisinin hemde ulaştığı alanların inceldiği anlamına geliyor. Fiziksel bedenin yanısıra, eterik beden, zihin, duygular hatta bilinçaltı üzerinde etki eder. Bitkinin karakterine göre de bu etki değişir. Bazısı uyarır, bazısı gevşetir, bazısı yeniler, bazısı hazım ettirir gibi. Esans yağlarının, kimyasal maddelerin aksine, doğal olma özellikleri sayesinde, fizyolojiyi dengeler ve normal hale getirirler. Bedenin kendi kendini tedavi etme bilincini uyandırırlar. 

Sentetik ve organik olmayan maddeler, içlerinde bu bilinci taşımamaktadır.Neredeyse tüm esans yağları, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan ve tedavi eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren, antibakteryal özelliğe sahiptir. Araştırmalar gösteriyor ki, esans yağlarının düzenli kullanımı hastalıklara olan direnci ve tedavi hızla arttırmaktadır.

Esans Yağlarının Bazı Etkileri: 
Ruh halimizi çok olumlu etkiler, neşelendirir, sakinleştirir, canlandırır, uyandırır, motive eder, ilham verir, dengeler ve uyumlar, yorgunluğumuzu giderir, anksiyete, gerginlik, başağrısı, yorgunluk ve diğer ağrılar, aşırı iştah beya iştah kaybı, uykusuzluk, panik atak, migren,konsantrasyon bozukluğu ve depresyona karşı hızla etki gösterir. Hazmı geliştirir, derin ve kesintisiz uyku sağlar, zihinsel berraklık sağlar, öz güven geliştirir, haz duygusu oluşturur, mutlu eder ve arttırır, ve bunun gibi daha birçok faydası vardır. Ayrıca yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, esans yağlarını koklamak, sağ ve sol beyin aktivitesini dengeleyip birbiriyle uyumlu hale getiriyor ve nabzı birkaç saniye içinde dengeliyor.

Esans yağı, bitkilerin, yaprak, çiçek, kök, sap,dal, meyve, tohum ve dikenlerinin içinde ki küçük torbacıklarda bulunan "yaşam gücü"  veya "öz suları"dır. Bunlara bitkilerin "ruhu" da denilebilir.

Esans yağlarının, yüksek kaliteye sahip, %100 doğal, saf, vahşi veya organik olarak büyümüş bitkilerden üretilmesi yağın etkisini çok değiştirir. Bitkinin tüm potansiyel ve etkisini çıkarması içinde, yavaşça az basınçla distile edilmesi gerekir. Yüksek kalite ve güçlerini koruması için de koyu renkli şişede, serin bir yerde güneş ışığına direk temas ettirilmeden saklanmalıdır. 

Esans Yağları'nın Gücü Nereden Geliyor?
Esans yağlarının, üzerimizde ani ve güçlü etkileri neye dayanmaktadır. Bu nasıl mümkün olabilir? Bunun cevabı, esans yağları ve koku duyusunun gücünde yatmaktadır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye