Bacak Ağrınız Metal Zehirlenmesinden Kaynaklanabilir

Kadmiyum ve talyum yetişkinlerde bacak ağrısına sebep oluyor

Bacak Ağrınız Metal Zehirlenmesinden Kaynaklanabilir

Yetişkinlerde bacak ağrısı genellikle kadmiyum veya talyum ile ilişkilidir. Kadmiyum musluk suyuna, aşınmış galvanize borulardan geçerken bulaşır. Kadmiyum genellikle galvanize işleminde kullanılan çinkodan kaynaklanan bir kirlilik maddesidir. Suyunuz kadmiyum için test edilebilir. Eğer borularınız bakırsa ve suyunuzda kadmiyum varsa büyük ihtimalle tesisatın bir yerinde eski bir galvanize borudan yapılmış bir Y veya T bağlantısı mevcuttur. Tüm lavabolarınızdan akan suyu test ederek borunun nerde olduğunu keşfedebilirsiniz.

Kadmiyum kan damarlarının spazm geçirmesine sebep olur ve sigara içtikçe kötüleşir. Bu yüzden bu duruma zaman zaman "Smoker’s Leg (Sigara İçen Kişinin Bacağı)” ismi verilir. Fakat çok ağrılı bacakların çoğu zaman sebebi talyum zehirlenmesidir. Talyum çok zehirlidir. Sindirim yoluyla bir insan için öldürücü dozu 0.5 – 1 gramdır. 

Peki talyumu nerden alırız? Kaynak, kendi ağzımız bile olabilir. Dolgulardaki cıva genellikle talyum içerir. Bu sebeple amalgam dolguları kompozit dolguyla değiştirmek tavsiye edilir. 

Talyumun diğer kaynakları pamuklu çubuk, top şeklinde pamuklar, ticari sargı bezleri, kürdanlar, diş ipleri, gazlı bez, kadın pedleri, tamponlar, tek kullanımlık bezler ve kağıt havlulardır. Bunlar sterilize edilirken cıva klorür kullanılır ve bu şekilde talyum bulaşır. Önlem olarak şunları yapabilirsiniz:
 • Tek kullanımlık bezleri ve kadın pedlerini bir mendille kaplayın.
 • Sargı bezi yerine mendil ve maskeleme bandı kullanın.
 • Gazlı bez yerine tülbent kullanın. 
 • Diş ipi yerine monofilament misina kullanın.
Eğer beyaz kan hücrelerinizde talyum varsa ve gün içinde bu şüpheli maddelerden birini kullanmadıysanız sorun dolgularınızdadır ve amalgam dolguları söktürmeniz her şeyden önemlidir. Kalıntı kalmayacak şekilde bunları çıkaracak bir dişçi bulun ve bu sayede talyum kaynağından da kurtulun. Talyumu yok etmeden bacak ağrınızdan kurtulamazsınız.

Bacak Ağrısı Protokolü
 1. Sigarayı bırakın.
 2. Borularınızı kontrol ettirin.
 3. Dişlerinizi temizlettirin ve EDTA ile şelasyon tedavisi yaptırarak cıvayı temizleyin. Şelasyon terapisi yapan bir doktor bulmanız gerekecektir. Veya en azından günde 3 kez 100 mg alfa lipoik asit ve günde 1 kez 5 gr C vitamini alın.
 4. Günde iki kez 300 mg’lık magnezyum oksit alın.
 5. Tolere edebildiğiniz kadar niyasin alın. Her öğünde 50 mg almayı deneyin.
 6. Diyetinizi fosfatı azaltacak ve sütü artıracak şekilde değiştirin.
 7. Önce böbrek temizliğine yarayan sonra karaciğer temizliğine yarayan bitkiler kullanın. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye