Baş Ağrısına Karşı Kendi Kendinize Yapabilecekleriniz

Baş ağrısı tedavisinde bazı uygulamaları kimseye ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

Baş Ağrısına Karşı Kendi Kendinize Yapabilecekleriniz

Migren Baş Ağrıları İçin Pratik Bir Çözüm
Las Vegas, Nevada’dan Tıp Doktoru Robert Milne, gıdalara ve kimyasal maddelere karşı alerji reaksiyonlarının tetiklediği migren baş ağrıları için hızlı bir rahatlama sağlayabilen aşağıdaki basit prosedürü keşfetti. Migren semptomları oluşur oluşmaz bir bardak suya iki tablet bikarbonat (Alka-Seltzer Gold gibi) atın. "Bu içecek vücutta alkali etki yaratır.” diyor Dr. Milne. "Bu alkali etki alerjik mekanizmaları nötrler ve migrenin tamamen yerleşmesini önler.”

Baş Ağrıları İçin Kendi Kendine Masaj
Aşağıda anlatılan, kişinin başına yapabildiği masaj uygulaması, baş ağrısından etkin şekilde rahatlama sağlayabilir: Rahat bir şekilde koltuğa oturun ve diyaframdan serbest şekilde hava teneffüs etmeye dikkat edin. Boynunuzun arkasını elinizle kavrayarak nazikçe sıkın ve bu esnada kafanızı yavaşça daire şeklinde döndürün. Birkaç dakika bıraktıktan sonra yeniden boynunuzu sıkın ve hafifçe baskıyı arttırın. Sıkma ve bırakma işlemini 20 kez tekrar edin.

Daha sonra parmak uçlarınızla, boynunuz ve omuzlarınızdaki hassas veya nazik olan herhangi bir alana bastırın, kollarınızı ve omuzlarınızı yavaş, ritmik bir hareketle hareket ettirin. Baş ağrınız geçene kadar bu uygulamayı birkaç dakika devam ettirin.

Bu egzersizlerin gün boyu periyodik olarak yapılması genellikle baş ağrılarınızın nüksetmesini önleyecektir. Bu uygulamalar aynı zamanda bir partner ile de gerçekleştirilebilir. Siz otururken partneriniz arkanızda durarak yukarıdaki prosedürü uygulayabilir.

Aşamalı Gevşeme Egzersizi
Aşağıdaki egzersiz, baş ağrısı problemi olan kişilerin, kas gerilmesinin yarattığı gerginliğin nasıl gevşetileceğini ve azaltılacağının öğrenmek için kullanabileceği bir yöntemdir.

Sessiz ve yorucu olmayan ışıkla aydınlatılmış bir ortamda sırt üstü uzanın veya rahat bir koltuğa oturun. On kere yavaş ve derin nefes alın, içinize çektiğiniz nefesten biraz daha uzun süreli olarak nefesinizi dışarı verin. Bu noktada ideal zamanlama iki saniye tam nefes alınması ve sonrasında dört veya beş saniye yavaş ve kontrollü dışa nefes verilmesidir. Böylece gevşeme süreci başlar.

Ayaklarınızdan başlayarak birkaç saniye boyunca kaslarınızı ve ayak parmaklarınızı sıkın ve sonra bırakın. Daha sonra bacak kaslarınızı sıkın ve gevşetin. Bu işlemi vücudunuzun geri kalan kısımları için tekrar edin: kalça, sırt, mide, eller, kollar, omuzlar, boyun, çene, gözler ve son olarak yüz kasları.

Sonra birkaç kez kaslarınızı esnetin ve ardından tekrar on kere derin nefes alarak gözlerinizi sıkıca açıp kapayın. Şimdi ne kadar gevşemiş olduğunuza dikkat edin. Gevşemenin etkisinin daha da artmasını sağlamak için nefes almaya devam edin. Daha sonra normal faaliyetinize geri dönün.

Diğer Uygulamalar
Aşağıdaki tedaviler ev ortamında uygun profesyonel gözetim altında gerçekleştirilebilir:
  • Perhiz
  • Bitki Esansları
  • Güdümlü Görsellik
  • Zihin / Beden Tıbbı
  • Qigong ve Tai Chi
  • Yoga
  • Aromaterapi: Lavanta, nane, biberiye, okaliptüs, sarı papatya, mercanköşk esansiyel yağları faydalıdır. Ağrıyı dindirmek için bir damla lavanta yağını şakaklarınıza masajla uygulayın.
  • Bitki suyu terapisi: Havuç, kereviz suyu; havuç, pancar, salatalık suyu; havuç, kereviz, ıspanak, maydanoz suyu tarifleri etkili olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye