Başarı Öyküsü: Akupunktur Migrene Yardımcı Oluyor

Çin bitkileri ve akupunktur noktalarının kullanımı migren baş ağrılarını iyileştirebilir.

Başarı Öyküsü: Akupunktur Migrene Yardımcı Oluyor

Berkeley, California-C.M.T’den L.Ac Joseph Carter’a göre migren baş ağrıları karaciğerin çalışması ve sindirim sistemi ile yakından ilgili. Dr. Carter’ın hastalarından biri olan Linda, boynundan ve kafasının bir yanından gelerek gözün arkasında yerleşen, kendisini halsizleştiren migren şikayetiyle geldi.
Hastanın öyküsünü dinledikten sonra Dr. Carter, Linda’nın baş ağrılarının menstrüasyon dönemi başlangıcının hemen öncesinde meydana gelme eğilimi gösterdiğini ve hastanın baş ağrısı yaşadığı son üç yıl boyunca hastanın menstrüasyon dönemlerinin kademeli olarak ağırlaştığını, bunlara daha şiddetli baş ağrılarının eşlik ettiğini keşfetti. Bir önceki yıl Linda, menstrüasyon dönemi boyunca işe gidemiyor, baş ağrısı geçene kadar iki-üç gün boyunca karanlık bir odada uzanmak zorunda kalıyordu. Linda aynı zamanda aşırı kiloluydu ve sindirim sistemiyle ilgili uzun süreli problemler yaşıyordu.

Dr. Carter, Linda’nın baş ağrılarının nedeninin karaciğer olduğunu hemen fark etti, bu nedenle ilk akupunktur uygulamasından sonra Linda’ya ayağı üzerindeki, ikisi karaciğere biri safra kesesine karşılık gelen üç denge noktasını gösterdi. Linda’nın baş ağrısı yaşayıp yaşamadığından bağımsız olarak Dr. Carter, Linda’ya, kanın güçlenmesi için Mide 36 (ST 36) ve Dalak 6 (SP 6), ve karaciğerinin regüle edilmesi için Karaciğer 3 (LV 3), Karaciğer 4 (LV 4) ve Safra kesesi 40 (GB 40) gibi akupunktur noktalarını tutmasını (gün içerisinde mümkün olduğunca sık) söyledi. Bu noktalar aslında her biri birer bacak üzerinde yer alan nokta çiftleridir.

Ayrıca, kanın güçlenmesi amacıyla Linda’ya menstrüasyon döneminin bitiminden menstrüasyon döngüsünün ortasına kadar kullanması için iki farklı Çin otu karışımı (günde üç kez üç tablet) verdi: Sekiz Hazine (yüksük otu kökü, melekotu, dong quai, condonopsis kökü, poria fungus, şakayık kökü, atraktilod rizomu, ligusticum rizomu ve meyan kökü), ve yumurtlama döneminden menstrüasyon döneminin başlangıcına kadar bupleurum kökünden, şakayık kökünden, dong quaiden, poria fungusdan, tratilot rizomundan, zencefilden, meyan kökünden ve yabani nane yaprağından meydana gelen Xiao Yao Tong. Dr. Carter aynı zamanda Linda’ya iki haftada bir akupunktur tedavisi verdi ve çoklu mineral takviyesi yazdı, Linda’nın bol su içmesini ve düzenli spor yapmasını söyledi. İkinci menstrüasyon dönemi geldiğinde Linda, akupunktur noktalarını uyarma esnasında ayaklarının oldukça ısındığını ve daha sonra baş ağrılarının kaybolduğunu bildirdi.

"Ayaklarında ısı olması, kanın orada bulunduğu veya enerjisinin, kafadan ayaklara kadar uzanan safra kesesi meridyeni boyunca daha etkin bir şekilde hareket etmeye başladığı anlamına geliyordu” diyor Dr. Carter. Nihayet, birkaç menstrüasyon döngüsünden sonra Linda’nın baş ağrıları tamamen durdu.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye