Skolyoz İçin Alternatif Terapiler

Skolyoz tedavisindeki modern yaklaşımların birçoğu rahatsız edici ve hatta tehlikeli prosedürler olabilir.

Skolyoz tedavisindeki modern yaklaşımların birçoğu rahatsız edici ve hatta tehlikeli prosedürler olabilir. Öncelikle önleme dayanan bir yaklaşım neredeyse yok gibidir. Protokole göre hasta  (genellikle ergenlik öncesi veya ergenlik döneminde bir kız) birkaç ayda bir muayene edilerek skolyozun ilerleyip ilerlemediği izlenir. Eğer ilerliyorsa tedavilerin arasında elektro-uyarım, egzersizler, büyük korseler ve ameliyat (spinal füzyondan, omurga boyunca ilerleyen metal çubukların konulmasına kadar farklı yöntemler) bulunur. 

Kiropraktörler skolyozu temelde omurganın hizasının bozulması ve içinden geçen sinirlere baskı uygulamasından kaynaklanan bir sorun olarak görürler. Bu da omurganın iki yanındaki kasları değiştirir ve bir tarafta daha fazla kasılmalarına neden olur. Bunun sonucunda omurgayı bu tarafa çekerler ve skolyoz ortaya çıkar.

Kiropraktiğin içinde skolyoz tedavisine birçok farklı yaklaşım vardır. Illinois’den Tim Leasenby "Kiropraktik Bio Fizik (Chiropractik Bio Physics – CBP) denilen bir yöntemde omurganın duruş bozukluklarını analiz eder, spinal manipülasyonlar ve egzersiz kombinasyonları kullanarak bozuklukları iyileştiririz” demektedir. Kurucusu Burt Pettibon’dan adını alan Pettibon tekniği adında benzer bir biyomekanik metot vardır. Bu yöntem de skolyozun çeşitli türleri de dahil olan özel bozuklukları düzeltir. Neredeyse tüm kiropraktik türlerinin ana amacı omurga hizasızlığını, sinir basıncını azaltmak ve normal kas fonksiyonunu tekrar sağlayarak omurga yapısının normale dönmesini sağlamaktır. Dr. Leasenby, "Çoğu skolyoz vakasında omurganın anormal eğikliği düzeltilmeye çalışılır ancak genellikle en iyi sonuçlar eğimin artmasının durdurulması şeklinde alınır. Bu bile modern tıbbın daha invazif yöntemlerine göre daha iyi bir seçenektir” demektedir.

Skolyoz akupunktur ile tedavi edilebilir. Geleneksel Çin tıbbı omurganın eğikliğini vücudun yaşam enerjisi olan, kasları canlandıran ve kanın akmasını sağlayan qi (chi) adlı enerjinin durgunlaşması veya tıkanması olarak görür. Bu omurganın iki yanında dengesizlik yaratarak kasların kasılmasına ve omurgayı bir tarafa eğmesine yol açar. Akupunktur iğnelerinin genellikle omurganın iki yanına uygulanması qi’yi dengeler, omurga kaslarının daha eşit çalışmasını sağlayarak hizasını iyileştirir. Bazen iğnelerden elektrik uyarıları gönderilerek tedavinin etkisi artırılır.

Biyomıknatıslar egzersiz, kiropraktik ve akupunktur tedavisinin yanında kullanılabilirler. Mıknatısların pozitif kutbunu eğimin bir yanına, negatif kutbunu ise diğer yanına yerleştirmenin kas tonusunu dengelemekte,  skolyozu iyileştirmekte veya ilerleyişini durdurmakta etkili olduğu rapor edilmiştir. Ancak bu prosedür sadece kalifiye bir uygulayıcının rehberliğinde yapılmalıdır.

Dr. Leasenby, "hangi tedavi uygulanırsa uygulansın erken teşhis önemlidir. 9 yaşında çalışmaya başladığım ve iyi sonuçlar aldığım hastalarım var. Küçük bir eğim kötüleşecek mi diye beklemeyin, önlem için adımlar atın ve çok daha iyi sonuçlar elde edin” demektedir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye