Benzin Tasarrufu İçin Dikkat Edilecekler

Birkaç adımla tükettiğiniz benzini azaltın

Benzin Tasarrufu İçin Dikkat Edilecekler

Benzin tasarrufu yapmanın en kolay yolu daha az araba kullanmak ve yolculuk için farklı yollar tercih etmektir. Ayrıca daha az benzin yakan bir taşıt seçerek de tüketiminizi azaltabilirsiniz. Eğer zaten böyle bir aracınız varsa veya yeni bir araba almanız şu an için mümkün değilse, hem ekonomik açıdan size faydalı olacak hem de sağlığınıza iyi gelecek bazı adımlar atabilirsiniz.

Daha Az Araba Kullanmak
Adım 1: Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanın. Raylı sistemleri veya otobüsü kullanmak, benzin masrafını azaltıp karbon ayak izinizi küçülttüğü gibi, aracınızın çabuk eskimesini de önler. Bu opsiyonlar uzun yolculuklar için de değerlendirilebilir.

Adım 2: Kısa mesafelerde yürüyün veya bisiklet kullanın. Böyle para harcamazsınız, formda kalırsınız ve stres yaratan trafiğe girmemiş olursunuz.

Adım 3: İş arkadaşlarınızla veya yakın yerlerde çalıştığınız kişilerle aynı arabayı kullanarak işe gidin. Böylece aynı sefer için 3-4 araba yerine 1 araba kullanılmış ve daha az benzin harcanmış olur.

Aracınızın Bakımını Yaptırın
Adım 1: Aracınızın motoruna düzenli olarak baktırın. Uzun süre bakıma girmemiş araçlarda motor kontrolü aynı benzinle gidilen mesafeyi ortalama %4 artırır. Ciddi motor problemleri olan araçlar içinse bu oran %40’a kadar çıkabilir.

Adım 2: Lastiklerin havasını en az ayda bir kontrol edin. İyi şişmemiş lastikler aynı benzinle gidilen yolu azaltır. Doğru basınçtaki lastikler ise hem daha uzun süre kullanılabilir hem de daha güvenlidir.

Adım 3: Doğru motor yağını kullanın. Bunun için aracın kullanım kılavuzunu kontrol edin. Seçtiğiniz markanın enerji tasarruflu olmasına dikkat edin. Bunlar sürtünmeyi azaltan ve verimi artıran maddeler içerir. Yanlış motor yağı seçmek gidilecek yolu %2 azaltabilir.

Daha Verimli Sürün
Adım 1: Arabayı agresif bir şekilde değil, dikkatli kullanın. Agresif araba sürmek çabuk süratlenme ve sürekli fren yapmaya sebep olur, bu da enerji harcar. Ayrıca tehlikelidir. Yavaşlayın ve trafiğin akışına katılın. Bu şekilde şehir içinde %5, otobanda %33 oranında daha uzun yol gidebilirsiniz.

Adım 2: Genel olarak daha yavaş araba kullanın. 90 km/s’den daha hızlı gittiğinizde benzin tüketimi hızla artar. 90 km’nin üstündeki her 8 km ekstra hızda, benzin için %6 daha fazla para ödemiş gibi olursunuz.

Adım 3: Klimayı kapatın. Klima benzinle gideceğiniz yolu %20’ye kadar azaltabilir.

Adım 4: Araçta fazla yük bulundurmayın. Aşırı yük gidilebilen yolu azalttığı gibi fren yapmayı daha etkisiz hale getirebilir. Her 50 kilo fazladan yük aynı benzinle ortala %2 daha az yol gitmenize sebep olur.

Adım 5: Aracın portbagajını sadece gerekli olduğunda kullanın. Üste yük bindirmek daha fazla benzin harcanmasına sebep olur.

Adım 6: Bir yerde 1 dakikadan fazla bekleyecekseniz motorunuzu kapatın. Motorun tekrardan başlatılması için gereken benzin, sadece 10 saniye boyunca boşta çalışması için gereken benzine eşittir.

Adım 7: Trafiğin yoğun saatlerinde yola çıkmamaya çalışın. Trafik, daha çok beklemek ve fren yapmak anlamına gelir, ayrıca kaza yapma riski daha yüksektir. Mümkün olduğu sürece gidilecek yerleri aynı yolculuğa sığdırın. Motorun ısınması ve verimli çalışması birkaç kilometre sürer, bu yüzden motor sıcakken, uğramanız gereken yerlere uğrayın.

Adım 8: Overdrive vites ve cruise control (sabit hız) seçeneklerini, özellikle de uzun otoban yolculukları için kullanın. Bu iki özellik de genel olarak gidilebilecek yolu artırır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye