Hava Kirliliğini Azaltmanın 5 Yolu

Birkaç adımda sebep olduğunuz hava kirliliğini azaltın

Hava Kirliliğini Azaltmanın 5 Yolu

Hava kirliliğini azaltmak çevreci olmanın önemli adımlarından biridir. Ulaşım, hava kirliliğine en büyük katkıyı yapsa da aldığınız ürünlerden evdeki alışkanlıklarınıza, çöplerinizle ne yaptığınıza kadar yaşam tarzınızın başka parçaları da sebep olduğunuz gaz emisyonunu (salımını) etkiler. Yapacağınız ufak değişiklikler fark yaratabilir. Herkes benzer katkılar yaptığında ise büyük değişiklikler doğar.

1. Adım
Evde enerji tasarrufu yapın. Bu şekilde karbon emisyonunu azaltabilirsiniz. Çoğu enerji kaynağı fosil yakıtlar kullandığı için ne kadar az enerji harcarsanız o kadar yeşil (çevreci) olursunuz. Cihazlarınızı belirli bir süre aktif olmadığında kapanacak şekilde ayarlayın. Standart ampuller yerine az enerji harcayan ampuller kullanın. Yemekleri ısıtmak için fırın yerine mikrodalgayı tercih edin.

2. Adım
Isıtma ve soğutma sistemlerinize dikkat edin. Gerekli olmadıkça bunları kullanmayın ve termostatınızı da, özellikle evde olmadığınız zamanlarda, boşa enerji harcamayacak şekilde kışın düşük, yazın yüksek değerlere ayarlayın. Evin ısı yalıtımının iyi olduğundan emin olun ve sıcak su borularını izolasyon açısından kontrol edin. Pencereler ve kapılardan kaçan ya da giren ısıyı engelleyerek evin ısınmasına ya da soğumasına önemli bir katkı yapabilirsiniz. Ayrıca ısıtma ve soğutma cihazlarınızın yüksek verimle çalışması için yıllık kontrollerini yaptırın ve filtrelerini temiz tutun.

3. Adım
Kullandığınız paketleme ürünlerini ve evde ürettiğiniz çöpü azaltmaya çalışın. Poşet gibi paketleme ürünlerinin üretimi atmosfere zararlı gazların salımına yol açar. Mümkün olan her şeyi geri dönüştürün; alüminyum, kağıt, cam, plastik, karton gibi maddeler kolaylıkla geri dönüştürülmektedir. Boya, pil, böcek öldürücü gibi kimyasal bazlı ürünleri çöpe atarken belediyenizle görüşerek çevre dostu özel bir toplama yöntemleri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

4. Adım
Arabada geçirdiğiniz zamanı azaltın. Aynı yere giden kişilerle ortak araba kullanın veya mümkünse toplu taşımayı tercih edin. Kısa mesafelerde yürüyün veya bisiklet kullanın. Aynı yere giden kişilerle ortak araba kullanmak ekonomik olarak da sizin için önemli bir tasarruf sağlayacaktır. Her hafta sadece bir kez tek başınıza araba kullanmaktan kaçınsanız yılda yüzlerce liralık harcamayı önleyebilir ve arabanızın da eskimesini geciktirebilirsiniz. Benzin alırken deponuzu günün daha serin saatlerinde doldurun ve dökülmeleri önleyin. Bu şekilde benzin buharı atmosfere karışmaz.

5. Adım
Çevre Koruma Ajansı’nın araştırmasına göre yakıt tasarrufundaki %1’lik artış, karbondioksit emisyonundaki %1’lik azalışa denk gelmektedir. Bu yüzden yakıtı tasarruflu kullanın. Çabuk hızlanmaktan, ani frenden, özellikle de sıkışık trafikte yüksek hızlı araba kullanımından, arabaya çok fazla yük yüklemekten kaçının.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye