Bez Pişiğine Karşı Doğal Çözümler

Ne derler bilirsiniz, bebeğin derdi anneyi gerdi, bebeklerin büyük baş belasına doğal tedavilerle çözüm getirin.

Bez Pişiğine Karşı Doğal Çözümler

Bez Pişiğine Karşı Doğal Tedaviler

Bez pişiği hem çocukların hem de annelerin fena canını sıkar. Bebeğin poposunda, kasıklarında ve genital bölgesindeki parlak kırmızı döküntüler bebeğe acı ve rahatsızlık verirken anne ve baba telaşla hızla etkili olan bir çözüm arayışına girer. Bilirler ki bebek rahat değilse onlara da rahat yok.

Bez pişiğinin nedenleri şunlar olabilir:

  • Bezin içine hapsolmuş ciltteki nem.
  • Kaka veya idrarla uzun süreli veya çok sık kalmak.
  • Kumaşların veya kimyasalların tahrişi.
  • Yiyecek alerjileri.
  • İshal
  • Candida mantarı.

Doğal tedaviler en iyi çözümdür, pazarda çözüm diye satılan birçok ürün tam tersine pişiği artırabilir veya fazladan tahrişe neden olabilir. Bebek bezini doğal yollarla önlemenin ve tedavi etmenin yollarıysa şunlardır

Yaşasın Yeşil

Atılabilir bezlerdeki boyalar, parfümler ve kimyasallar bez pişiğine neden olabilir, aynı şekilde hava akışını kısıtlayan sıkı bezler de. Kumaş bez veya doğal clorinsiz atılabilir bezler kullanırsanız, hem bebeğe hem çevrenize karşı daha sorumlu bir davranış gösterirsiniz. Bugün kullanımı kolay birçok kumaş bezler bulunuyor, eğer biz iğneleri veya plastik kaplamalar canınızı sıkıyorsa, seçeneklerinizi bir daha inceleyin.

İyi durulayın

Kumaş bezler kullanıyorsanız üreticinin yıkama talimatlarını sıkı sıkıya takip edin, koku veya kimyasal katkısı olmayan sabunları veya detarjanları seçin. Kalan atıkların pişiğe neden olmaması için duru suyla iyice durulayın.

Havalandırın

Bazı bebeklerde hafif ıslaklık bile pişiğe neden olur. Bebeğin bezini sık sık değiştirin. Bebeğin bezini değiştirdikten sonra poposunu tümüyle kurumasına izin verin. Bebeğin en az günde 2 ila 3 kez en az 20 dakika bezsiz kalmasını sağlayın.

Doğru bezle silin

Bebeğin poposunda yaygın olarak kullanılan bezleri veya kolonyalı mendilleri falan kesinlikle kullanmayın. Duru su ve pamuk bezler sorunu çözer. Alkolsüz, doğal bezleri deneyin. Banyodan sonra bebeğin cildini havluyu sürterek kurulamayıp nemi ve suyu dokunuşlarla alın.

Merhemler ve Yağlar

Pişiklerde nemlenmeye ve tahriş edici maddelere karşı doğal bir engel yaratmanın yolu da doğal yağlar kullanmaktır. Normal (ama iyi kalite) bir zeytinyağı da kullanabilirsiniz, hindistan cevizi, badem veya susam yağı da. Yağların kalitesi piyasada ciddi bir biçimde değişmektedir. Mutlaka güvendiğiniz bir yağ markasını seçin, her firmanın çok sayıda yağının hepzsi güvenli olmayabilir. Buna da ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Güvenilir firmaların sadece pişik için hazırladığı formülleri de unutmayalım. Töpfer Pişik Kremi ve Töpfer Pudra kendini kanıtlamış çözümler üretmektedir.

Uzak Durun:

  • İçinde petrolyum bulunan ürünler uzun süre kullanıldığında cildin aşırı kurumasına neden olabilirler. 
  • Mısır nişastası mantar hastalığına neden olabilir.
  • Talk pudra çocuğun cildi ve ciğerler için toksik olabilir.

Katı bebek besinleri

Yeni gıdalarla bebeği tanıştırırken ağıran alın. Potansiyel alerjilerden kaçınmak için yeni bir besinden sonra 3 ila 4 gün bekleyin. Bez pişiği gibi alerjik reaksiyonlar bu süre içinde çirkin başlarını gösterirler.

İnatçı Pişik

Birçok vakada bez pişiği doğal tedavi seçenekleriyle bir iki gün içinde tümüyle ortadan kalkar. Fakat pişik kronik bir hala gelirse bunun nedeni içsel bir mantar dengesizliği yani kandida olabilir. Pişik ısrar ederse şiddetli pişik, su toplama veya kabuk oluşumu gibi şeyler ateş ve iştahsızlık eşliğinde ortaya çıkarsa çocuk doktoruna başvurunuz.

 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye