Buzullar Hızla Geri Çekiliyor!

Buzulların durumu büyük ölçekli küresel iklim değişikliklerinin iyi bir göstergesi. Son 10 yıla dair yapılan bu araştırma buzulların çok hızlı eridiğini gösteriyor.

Buzullar Hızla Geri Çekiliyor!

Patagonya Güney Amerika’nın güney ucunda Arjantin ve Şili tarafından paylaşılan bir bölgenin ismi. Burası harika manzaralarıyla ünlü ve And dağları silsilesinin güney ucu. And dağlarına vuran yüksek yağmur rejimi ve düşük deniz yüzeyi sıcaklıkları soğuk ve nemli hava kütlelerini yükseltiyor ve buz tarlaları ve buzulların oluşumuna neden oluyor. Antartika dışında güney yarımkürenin en büyük buz tarlaları burada. Ne var ki yeni bir araştırmaya göre bu buz tarlaları çok hızlı bir şekilde eriyor.

Güney Patagonyalı buzul araştırmanları olup bitenlerin haritasını çıkarmak için iki farklı uydudan verileri bir araya getirdiler. NASA’nın uzaydan çekilmiş termal fotoğraflarını topografya radar verileriyle birleştiren araştırmanlar Güney buz tarlasının 2000 ila 2012 yılları arasında geçirmiş olduğu değişimin haritasını çıkarabildi.

Verilere göre buzullar ortalama yılda 1,8 metre eriyorlar. Eriyen buza denk gelen su miktarı Kuzey Amerika kıtasını boydan boya 2 cm suyla kaplamaya yeterli. Bu erime deniz seviyelerinde yılda 0,067 mm yükselme anlamına geliyor. 1970 ila 2000 yılları arasında bu yükselme 0,047 mm idi. Buzulların çekilme hızı artmış, peki acaba sebebi nedir?

Uzmanlara göre buzulların en yüksek ve soğuk bölgelerindeki erimenin nedeni hava sıcaklıklarındaki artış. Ayrıca sıcak hava buzulların üstüne kar yerine yağmur yağması anlamına da geliyor. Daha çok yağmur buzulların altında daha çok su, daha az sürtünme ve onlar incelirken daha hızlı hareket kabiliyeti demek. Buzulların başlangıcında bulunan göllerdeki su seviyesinin yükselmesi de buzulların ucundan tırtıklanmasına neden olmuş olabilir.

Olaya neresinden bakarsak bakalım, burada da veriler yükselen hava sıcaklıklarının buzulları etkilediğini ve bunun da tüm dünyayı etkileyen sonuçları olduğunu gösteriyor. Bu gerçekler karşısında önümüzde iki davranış yolu var. Ya hava ısınmasına insan katkısını inkar edeceğiz, ya da küçük de olsa bir rolümüz olduğunu kabul ederek bu rolü değiştirmek için küçük de olsa önlemler alacağız. Bu ikinci yol hayatınızda bir takım değişiklikler getirecek belki, ama birinci yol, yani inkar, ya sonuç çocuklarınıza miras bırakmak istemeyeceğiniz büyük bir borç listesi kadar kötüyse?

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye