Evinizi Doğal Yollarla Kokulandırın

Oda parfümü, spreyleri, prize takılan koku cihazları, difüzör, yağlar, tütsü veya mumu düzenli olarak kullanıyor olabilirsiniz;

Evinizi Doğal Yollarla Kokulandırın

Oda parfümü, spreyleri, prize takılan koku cihazları, difüzör, yağlar, tütsü veya mumu düzenli olarak kullanıyor olabilirsiniz; ama bunlardan bazılarının ailenizin ve sizin sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini biliyor musunuz? En yaygın olarak kullanılan oda parfümleri sentetik kokular ve sinir uyuşturucu maddeler (böylece koku alamıyorsunuz) içeriyor; ya da kokuyu önlemek için burun deliklerinizi ince bir filmle kaplıyorlar. Ya da en kötüsü kötü kokuları "silmek” veya "temizlemek” yerine asıl kokuyu çok baskın başka bir kokuyla kapatıyorlar.

Bristol Üniversitesi’nde 1999 yılında 14,000 gebe kadını kapsayan bir alan araştırmasına göre düzenli oda parfümleri ve spreyler kullanmak kadınları ve bebekleri hasta ediyor. Bu ürünleri sık kullanan kadınların depresyon yaşama oranı yüzde 19 artarken, haftada bir defadan az kullanan kadınların yüzde 25’inde baş ağrısı gelişiyor.
Düzenli olarak suni kokulandırıcılara maruz kalan altı aydan küçük bebeklerde kulak enfeksiyonu yüzde 30 daha fazlayken, ishale yakalanma oranları yüzde 20 daha fazla.

Güvenli Olmayan Kimyasal Seviyeleri

Avrupa Tüketiciler Bürosu 2005 yılında zararlı uçucu organik bileşikleri ve 74 tip ev kokulandırma ürünün (tütsü, kokulu mumlar, aerosoller, jeller, likit ve elektrik difüserleri kapsayan) kullanılmasının ardından havadaki aldehitleri ölçtü. Zararlı uçucu organik bileşikler, (duyusal mesajları beyne taşıyan ve mideyi, kalbi ve bağırsakları kontrol eden çevresel sinir sistemine ve merkezi sinir sistemine saldırıyorlar (beyni ve omuriliği etkiliyorlar).

Sonuçlar gösteriyor ki test edilen birçok ev kokulandırma ürünü havaya toksinler saçıyor ve güvenli zararlı uçucu organik bileşen seviyelerini çok geride bırakıyorlar. Tam 25 kat daha yüksek bir seviyedeler.

Sentetik Kokular

Vücudumuzdaki çeşitli sistemler birbirlerine etkiler ve destekler. Organlar rahat, hoş bir hayat ritmini sağlamak için birbirleriyle bağlantı içinde çalışırlar, diyor aromaterapist Chirstine Platten.
"Düzenli olarak kullanılan sentetik malzemeler bu doğal ritmi bozuyor. Sentetik kokular (insan yapımı veya değiştirilmiş kokular), bilhassa, optimal sağlık ve denge için gerekli birçok hormon üretiminin ince ayarından sorumlu endokrin sistemini olumsuz olarak etkiliyor.”

"Parfüm” ne demek?

Kokulu ürünler (örneğin yaygın olarak kullanılan mumlar, tütsüler, jeller, eritme mumlar, hava kokulandırcılar, yağlar vs) güzel kokabilirler, ancak saf esans yağlardan farklı olarak sentetiktirler ve hiçbir doğrudan biyokimyasal şifa faydaları yoktur. Ayrıca bunların içinde ne olduğunu asla bilemezsiniz. "Parfüm” veya "koku” diye etikette yazan şeyler herhangi bir şey olabilir. Üreticiler yüzlerce kimyasalı birbirine karıştırıyor olabilirler. Kokuyu üretmek için kullanılan kimyasal maddelerin adını yazma zorunluluğu yok. Yani bir sentetik koku kullandığınızda kendinizin ve ailenizin ne kadar kimyasala maruz kaldığınızı asla bilemeyeceksiniz.

Doğal Ev Kokulandırma Seçenekleri

Esans Yağlarıyla Kokulandırılan Ürünler

Saf esans yağları çiçeklerden, köklerden, yapraklardan, meyve, ot veya ağaçlardan elde edilir ve iyileştirici güçleri vardır, üç saniye içinde ruh halinizi etkileyebilir, 24 ila 28 saat arasında fiziksel bir rahatsızlığınıza iyi gelebilirler. Saf esans yağlarının aromalarını içimize çektiğimiz zaman burnumuzdaki sinir alıcıları yoluyla (ki bunlar dış dünyayla temas eden tek sinir ucumuzdur) koku bilinçli düşünceyi baypas ederek beynin limbik sistemine  ulaşır. Limbik sistem duyguların, hatıraların ve travmaların muhafaza edildiği yerdir. Esans yağları beynin hafıza ve öğrenme noktalarını uyarabilir, hormonsal tepkileri etkiler ve ayrıca ruh halimizi ve duygularımızı değiştirebilirler.

Evinizi kokulandırmak için içinde saf esans yağları bulunan mumları, tütsüleri, yağları ve ev kokulandırma ürünlerini, hiçbir şey bulamazsanız bitki yağlarını, mumları kullanın. Her zaman ürünün etiketini kontrol ediniz.

Zehirli Olmayan Mumlar Kullanın

Piyasada en yaygın kullanılan kokulu mumlar parafin mumundan yapılır. Parafin mumu çevreyi karsinojenler ve diğer petrokimyasallar ve koku maddeleriyle kirletirler. Bunun yerine balmumu mumlarını tercih edin. Balmumu mumları karbon açısından nötür, toksik olmayan, dumansız, alerji yapmayan özelliklere sahip olup tatlı bir bal kokusu yayarlar. Soya mumu mumları da olur, fakat bunların saf esans yağlarıyla kokulandırıldıklarından emin olmalısınız.

Bitkiler ve Çiçekler

Evinizi kokulandırmak için mevsim çiçeklerini kullanabilirsiniz. Çiçekler harika göründükleri gibi bir hatta iki odayı kokularıyla doldurabilirler. Kışın gül, sümbül, fulya, süsen, ıtırşahi, nergis ve yasemin; ilkbaharda gül, zambak, süsen, sümbül; yazın vouvardia, dalya, şakayık, lavanta, yabani gül; sonbaharda gardenya, sümbül, gül, nergis kullanabilirsiniz.
NASA tarafından yapılan bir araştırmaya göre bazı bitkiler oda içindeki zararlı kimyasalları temizlemektedir. Bunlar arasında en etkilileri İngiliz sarmaşığı, örümcek bitkisi, aşk merdiveni, akzambak gibi çiçeklerdir.

Evinizde Kullanabileceğiniz Şifalı Yağ Karışımları

Aromaterapi uzmanı Jen Gallagher’in evinizde harika bir ruh hali yaratmak için önerdiği karışımlar. Uzman en iyi etkiyi almak için sıcak buharlaştırma yerine doğal soğuk buharlaştırmayı öneriyor (Örneğin bir kağıdın üzerine damlatıp odunun bir köşesine koymak gibi).

Romantik Bir Ortam İçin

4 damla ylan ylang
2 damla sandalağacı
1 damla paçuli (silhat) yağı

Parti Ortama İçin

4 damla portakal
3 damla sardunya
2 damla tarçın

İş Sonrası Rahatlama

3 damla turunç
3 damla portakal
2 damla yasemin

Sakinleştirici (kızgınlık/kıskançlık/öfke)

3 damla günlük
2 damla sedir ağacı
2 damla alman papatyası

Uyku Vakti (Yatağa gitmeden 30 dakika önce)

2 damla lavanta
2 damla mercanköşk
2 damla alman papatyası

Sabah Uyanmak İçin

2 damla nane
2 damla limon
2 damla yalancı melisa

Anti depresan

3 damla bergamot
2 damla sardunya
1 damla gül

Çocukları Sakinleştirmek İçin

2 damla güve otu
2 damla sedirağacı
2 damla lavanta

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye