Çamaşır Yıkarken Çevreyi Koruyun

Hedefiniz çevre değil lekeler olsun

Çamaşır Yıkarken Çevreyi Koruyun

Siz lekelere karşı savaşırken yara alan çevre olmasın. Geleneksel çamaşır yıkama yöntemleri genellikle çevre dostu değildir ve ailenin sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olabilir. Çevre dostu çamaşır yıkama metotları temizlerken daha az enerji ve kimyasal kullanır. Bu sayede kıyafetleriniz hem sizin için hem de çevre için daha güvenli olur. Normalde kullandıklarınızdan farklı metotların işe yarayıp yaramayacağından emin olamayabilirsiniz, gerçekten de sizin için en uygun olan yöntemleri bulmak için birkaç deneme gerekebilir. Fakat bulduğunuzda hem kendiniz hem de çevreniz için iyi bir şey yapmış olacaksınız.

Enerji Tasarrufu
Kıyafetlerinizi mümkünse soğuk suda yıkayın. Düşük sıcaklıklarda çalışması için tasarlanmış bir deterjan seçin. Su sıcaklık derecesini değiştirmek, makinenin enerji kullanımını yarı yarıya düşürebilir.

Makineyi dolduğunda çalıştırın. Az miktarda çamaşır yıkamak, yıkama sayısını artırıp daha çok su harcayacaktır. Dolmadan çalıştırmanız gerekiyorsa makinenin su seviyesini ayarlayın.

Çamaşırlarınızı asarak kurutun. Havayla kurutmak bazı kumaşlar için özellikle tavsiye edilir fakat genel olarak da her türlü çamaşırı kuruturken en enerji tasarruflu olan seçenektir.

Kurutucu makine kullanacaksanız, çamaşırlarınızı aşırı kurutmaktan kaçının. Yavaş kuruyan çamaşırları (havlu, kot gibi) çabuk kuruyan ince çamaşırlardan ayrı kurutun ve nemlilik durumlarını kontrol edin. Makinenizin toz toplayan filtresini sık sık temizlemeyi unutmayın.

Makinenizi ve kurutucunuzu A enerji sınıfı ürünlerle değiştirmeyi düşünün. Yeni modellerin eskilerine göre tasarrufu %50’ye kadar çıkabilmektedir. 

Çevre Dostu Deterjanlar
Paketleme için az ürün kullanan konsantre deterjanları satın alın. Bu hem plastik ve kağıt tasarrufu yapar hem de deterjanı sulandırmak için kullanılan sudan tasarruf edilmiş olur.

Renk ve parfüm eklenmiş deterjanlardan kaçının. Nonil fenol etoksilat gibi yüzey aktif maddeler içeren deterjanları kullanmayın. Ayrıca ağartıcı gibi içeriklere karşı da dikkatli olun. Bunların fiziksel ve çevresel etkileri negatiftir.

Bitkisel ve doğada çözünebilir deterjanları tercih edin. Geleneksel deterjanlar genellikle petrol bazlıdır ve bu yenilenebilir bir enerji kaynağı değildir. 

Çevre dostu temizleme yapan bir kuru temizleme mağazasına gidin. Çoğu kuru temizleme, perkloroetilen adlı sağlığa ve çevreye zararlı bir kimyasal kullanmaktadır.

Diğer İpuçları
Kıyafetlerinizin parlaklığı için veya lekeleri çıkarmak için deterjanınıza sirke veya soda ekleyebilir ya da lekelere yıkamadan önce soda uygulayabilirsiniz.

Çamaşırları güneşte kurumak renklerini soldurabilir. Bu sebeple kurur kurumaz kaldırmanız tavsiye edilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye