Küf Sorunu İçin Çamaşır Suyuna Alternatifler

Daha zehirsiz yöntemlerle küfü yok edin

Küf Sorunu İçin Çamaşır Suyuna Alternatifler

Çamaşır suyu küfü yok edebilir, fakat aynı zamanda dokunduğu diğer her şeyi de öldürür. Eğer küfü daha zehirsiz bir yöntemle yok etmek isterseniz çeşitli çözümler mümkündür. Alternatif yöntemler hem çevre dostudur hem de aileniz için daha güvenlidir. Kendi evinizde en iyi işe yarayan yöntemi bulmak için bu seçenekleri ayrı ayrı veya beraber deneyebilirsiniz.

Nemi Azaltın
Küf, kuru havada yaşayamaz, bu sebeple ilk saldırı yönteminiz etkilenen alanlarda havalandırmayı artırmaktır. Bunun için banyoda havalandırma sistemleri kullanabilir, camları açabilir ve duştan sonra yüzeyleri kurulayabilirsiniz. Sızıntılar için klima borularını ve lavaboları kontrol edin. Sudan hasar görmüş halıları temizleyip kurutun ve bariz olarak küflenmiş her halıyı değiştirin. Mümkünse etkilenmiş alanların doğrudan güneş ışığı almasını sağlayın. 

Çok emici olan kedi kumunu da nemi emmesi için kullanabilirsiniz. Nemli bölgelerde kaplara koyarak kedi kumu bulundurun ve haftada bir değiştirin.

Sirke
Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu bir sprey şişede karıştırın. Etkilenmiş bölgelere doğrudan sıkın ve silerek temizleyin. Seyreltilmemiş sirke küfün %82’sini öldürebilir. Eğer ciddi bir küflenme varsa bölgeye spreyle veya dökerek sirke uygulayın ve durulamadan bırakın. Birkaç saat içinde kokusu da dağılacaktır.

Oksijenli Su
Çamaşır odanızda oksijenli suyu çamaşır suyuna alternatif olarak kullanabilirsiniz. Oksijenli su aktif ve etkili bir temizleyicidir fakat zehirli küfe karşı etkili olması için sirke desteğine ihtiyaç duyabilir. Dezenfekte edilmek istenen yüzeylere önce spreyle sirke, sonra spreyle %3’lük oksijenli su uygulanabilir. Daha sonra kalan maddeler silerek temizlenebilir.

Çay Ağacı Yağı
Doğal yöntemler arasında küfü en iyi öldüren çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı pahalı bir üründür fakat ciddi bir istila söz konusuysa ödediğiniz paraya değen bir yatırım olabilir. İki çay kaşığı çay ağacı yağını, 2 bardak suyla bir sprey şişede karıştırın. Problemli bölgelere uygulayın fakat durulamayın. Çay ağacı yağının kokusu çok güçlüdür ve birkaç günde dağılacaktır.

Diğer Fikirler
Klozetteki küfü yok etmek için karbonat ve sirkeden yapılmış kıvamlı, kısmen aşındırıcı bir macun kullanabilirsiniz. Küvet ve fayanslar için bir limonu ikiye bölün, boraksa batırın, ovarak temizleyin ve durulayın. Daha kıvamlı bir madde için karbonatı sıvı sabunla karıştırarak krema benzeri bir yapıya gelmesini sağlayın. Bir süngerle ovarak temizleyin ve durulayın. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye